سه شنبه 24 آبان 1390  11:17 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 24 آبان 1390 08:32 ب.ظ
توسط: m m

1ـ دادن مكمل های غذای مناسب 2ـ هریك روز درمیان دادن تخم مرغ همراه باكنجد وویتامین .توجه درهر دوهفته یك بار قناری را دردست گرفته وبه منظور جلوگیری از چاق شدن وتجمع چربی اضافی قناری را مورد معاینه قراردهید. درصورت بروز چاقی باید حتما اقدام به لاغری آن بپردازید هفته ای یك بار دادن برگ كاهو دربرگهای كوچك وفسفری رنگ یعنی زیر1سانتی متر وهفته ای یك بار هم دادن كاسنی یا عرق كاسنی بسیار مفید می باشد .به منظور پاكسازی كبدی .میتوانید از سیب رنده شده و آب گرفته وهمینطور هویج رنده شده آب گرفته شده (تفاله) تركیب نموده ودر اختیار ماده قناری بمنظور بالا بردن متابولیسم (سوخت وساز) بسیار مفید است (هفته ای یك بار) ـ گرما ی مكان زندگی كمی باید بالا باشد . نكته مهم در آماده ساختن ماده قناری این است كه ماده قناری را بطور انفرادی در قفس نگهداری می نمایید وقفس نرها در بالا وقفس ماده در پایین باشد تاماده قناری مبادرت به جنب وجوش نماید وبال بال زده(ملخك ) وجیرحیر كند . باحركت زیاد از حد وتغذیه خوب ماده بطور حتم آماده میشود.

   


نظرات()   
دوشنبه 23 آبان 1390  11:00 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 24 آبان 1390 08:34 ب.ظ
توسط: m m

قفس تكثیر پرنده ، یك قفس اختصاصی برای جفت پرنده است . روش اشاره شده را برای یك قناری نر با چندین ماده توصیه نمی ماییم و باید تنها در حالات استثنایی به كار رود . در این روش تنها قناری ماده زحمت پرورش جوجه ها را به عهده خواهد داشت . در گذشته در منطقه هارتس ( آلمان ) و در قفس پاسیویی مخصوص 3 قناری نر به همراه 8 تا 10 قناری ماده را جفت می كردند . این روش نیز غیر طبیعی و نا مطلوب است ، زیرا كه خصوصیت قناری مثل سایر فینچ ها در زندگی به صورت جفت با محدود ساختن منطقه خاص خود می باشد . در تكثیر گروهی با مشاهده لانه های یكدیگر زد و خورد ، خراب كردن لانه های یكدیگر ، ترك جوجه ها و تخم و عصبی شدن پرنده برنامه ریزی شده است . اما نگهداری یك جفت قناری در پاسیو دیدنی می باشد . مشاهده یك خانواده قناری خوشبخت از لانه سازی ، تخم گذاری ، خوابیدن روی تخم ها تا پرورش جوجه ها تجربه ای گرانقدر و هیجان انگیز است كه خصوصا در فضای بزرگ و باز پاسیو ، جلوه ای خاص و طبیعی دارد . قفسی به طول 50 سانتیمتر برای یك جفت قناری كافی است . نوع چهار گوش آن مناسب تر است . برای نژاد های درشت نظیر قناری های فری ، بهتر است قفس به طول 70 تا 80 سانتیمتر ارایه شود . محل مناسب برای قرار دادن قفس قناری بهترین مكان قرار دادن قفس قناری در امتداد دید آدمی است . پرندگان موجودات هوا می باشند . و مسلط بودن بر آنان ، برای شان نا مطلوب است . بهترین محل روی دیوار و مكانی است كه چند ساعت در روز از نور خورشید در برخوردار باشد . در صورتی كه نور قفس پرنده به نور خورشید دسترسی نداشته باشد ، می توان آن را برای مدت كوتاهی پشت پنجره قرار داد . خصوصا در مناطق سرد اروپایی استفاده از نور خورشید برای پرنده نعمت بزرگی است . در مناطق گرمسیر نظیر ایران بر عكس پرنده باید از از گرمای شدید و تابش مستقیم نور خورشید حفاظت شود . در روز های سرد پرنده برای استفاده از نور خورشید بال های خود را باز می كند . تا از نور حداكثر استفاده به عمل آید . در كشور های گرمسیری نظیر اسپانیا ، ایتالیا ، جنوب فرانسه و ایران برخی قناری خود را كنار كوچه و خیابان و كنار مغازه و یا منزل خویش آویزان می سازند . از قرار دادن قفس قناری در جریان هوا باید اكیدا خودداری شود . هیچ چیز برای پرنده خطرناك تر از جریان هوا نیست . برخی ، بدین وسیله ، قناری خود را مجاب به تو لك رفتن می كنند . برخی قفس های پایه دار نیز برای قناری ها ارایه می شوند كه مناسب نیستند . بهترین محل ، قرار گرفتن قناری روی دیوار است كه برای پرنده اطمینان بیشتری نیز حاصل می شود .

   


نظرات()   
یکشنبه 22 آبان 1390  10:56 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 24 آبان 1390 08:35 ب.ظ
توسط: m m

نكات ریز و مهمی كه می بایست به آنها توجه نمود : یك قناری سالم دارای چه خصوصیات باید باشد ؟ هنگامی كه شما برای خرید از فروشگاه یا نمایشگاه اقدام می نمایید از بین تعداد زیاد قناری ها ابتدا چند عدد از آنها توجه شما را جلب می كند . این امر نشان دهنده ی این است كه خودتان اولین قدم را طی نموده اید یعنی قناری ها با پر و دم صاف . پرنده ای كه توجه شما را جلب كرده است ( دارای پر و بال صاف و به اصطلاح تخت ، دم كشیده با استیل و به اصطلاح شكیل ) . پس ابتدا قناری با پرهای صاف و ( تو لك نباشد ) پس از آن به استیل ایستادن روی نی توجه نمائید . قنای ای كه هنگام فضله انداختن دم می زند یا اسهال و فضله ی ابكی دارد را انتخاب ننمائید . قدم بعدی وضعیت پاها می باشد . پاهای قناری سالم بسیار ظریف و صاف بوده و پولك ها پوشاننده ی روی پا همگی صاف و خوابیده و به اصطلاح شقاقی نباشد. اطراف مقعد و دم پرنده می بایست تمیز بوده و آثاری از فضله روی آن نباشد. مرحله ی بعد بررسی رفتارهای نابهنجار است . یعنی قناری دارای اضطراب و استرس نباشد . هنگامی كه به آن نزدیك می شوید با اضطراب سر خو را به چپ و راست نبرد زیرا پرنده ای كه در بینائی ضعیف بوده و یا حتی یك چشمش كور می باشد برای تعیین فاصله ی اجسام سر خود را به طرفین تكان می دهد . حتی ممكن است یكی از چشم های قناری كور باشد و ابتدا شما را نبیند و عكس العملی نشان ندهد ولی با برگرداندن سر و دیدن شما از فاصله ی نزدیك یكدفعه رم كرده و فرار كند . مرحله ی بعدی بررسی دل دل زدن قناری است كه هنگام نفس كشیدن پرنده با سختی بسیار عمل دم و بازدم را انجام می دهد . توجه داشته باشید پس از بررسی كامل قناری حتما فضله های كف قفس را مد نظر داشته باشید . اسهال های آبكی – سفید – زرد – كش دار و سبز و یا سبز مایل به بنفش و قرمز ( اسهال خونی ) – بریده بریده و وجود دانه های ریز تكه و بریده در میان فضله می تواند علامتی از علائم بیماری باشد . البته رنگ فضله به تنهایی ملاك بر بیماری نیست چرا كه رنگ فضله ارتباط مستقیم با تغذیه ی قناری دارد پس می بایست علائم دیگری كه دال بر وجود بیماری می باشد در كنار رنگ و فرم فضله را تحت بررسی قرار داد.

   


نظرات()   
پنجشنبه 19 آبان 1390  10:55 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 1 آذر 1390 03:13 ب.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: تغذیه ،

یک عدد سیب راپوست کنده وقاچ قاچ نماید وهمراه با کمی آب بجوشانید ,تا پخته شده سپس بگذارید خنک شود بعد از خنک شدن یک قاشق چایخوری عسل طبیعی به آن افزوده وسپس میکس میکنیم ودر اختیارقناری میگذارید.غذا بایدتازه ودرمواقع مصرف تهیه گردد.این غذا سرشار ازویتامین های مخصوص نیاز قناری ومقاومت دربرابربیماریها وبالابردن راندمان تولید مثل می باشد.
درکشورآلمان ازمغزماهی مرکب غذایی بنام سپییا که مکمل خوبی برای قناری ها است ساخته ومورد مصرف قرار می گیرد توجه !این چنین غذایی درکارخانه وزیر نظرکارشناس ساخته میشود لذا از شما دارندگان قناری درخواست میدارم که مبادرت به ساخت چنین غذایی نفرمایید.

   


نظرات()   
پنجشنبه 19 آبان 1390  10:50 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

دنیای قناری‌های من

 

سُمیرا زمانی

هر کسی برای خودش عشقی دارد و به دنبال جمع‌آوری انواع چیزی است تا مجموعه و کلکسیونی فراهم آورد. یک نفر از تمبر خوشش می‌آید، دیگری عشق ماشین و موبایل دارد، اما دنیای کسانی که عاشق قناری هستند، دنیای دیگری است. قناری‌باز‌های ایران یکی و دو تا نیستند، این روزها تعدادشان فقط در تهران به چند هزار نفر می‌رسد. برای این افراد که به عشقباز معروف‌اند نگهداری قناری تنها برای سرگرمی و پر کردن اوقات بیکاری نیست، بلکه یک عشق عجیب و غریب است. یکی از
معروف ترین قناری‌بازهای ایرانی عباس شفیعی است، مردی که از نوجوانی تعلیم آواز به قناری‌ها را آغاز کرده و قناری‌های تربیت‌شده‌اش بسیار گرانبها هستند. سالیان درازی است که عشقبازهای معروف، قناری‌های خود را به او می‌سپارند تا در کارگاه مخصوص موسیقی‌اش به این پرندگان تعلیم آواز بدهد. قناری‌های تعلیم‌یافته عباس شفیعی برای چهچهه زدن با آهنگ‌های مختلف هم‌آوا می‌شوند، به عنوان مثال وقتی برای آنها صدای ویلون یاحقی پخش می‌شود به تقلید از آهنگ با همان نوا شروع به خواندن می‌کنند.
این تعلیم‌دهنده آواز به قناری‌ها می‌گوید: متولد سال 1322 هستم، یک دختر و پسر دارم که هیچ کدام این شیوه کارم را دنبال نکرده‌اند، پسرم به جای قناری، عقاب دوست دارد و تنها همسرم دوستدار قناری است، علاوه بر کارگاه تعلیم در خانه هم قناری دارم اما تعدادش کم است چون اگر بخواهی روی آواز این پرنده‌ها کار کنی نباید بیش از دو قناری در یک خانه باشند، چرا که قناری‌ها سر خواندن خیلی حسود هستند. من از بچگی با پدرم به خانه قناری‌بازهای تهران می‌رفتم، آن زمان پرنده و گل را خیلی دوست داشتم، پدرم هم قناری خوش آواز خیلی دوست داشت اما من روی این جریان کار کردم. از 11 سالگی نگهداری پرندگان پدرم را شروع کردم، پدرم کارخانه سیگارسازی داشت و در عین حال قناری‌باز هم بود که قناری‌هایش در تهران خیلی معروف بودند. در تهران قناری‌های پدرم به طلایی‌های مرتضی سیگاری شناخته می‌شدند. قناری‌ها پرندگانی مطیع هستند که تقریبا تا 20 سال عمر می‌کنند، برای نگهداری این پرنده فقط به آب و دانه و تمیزی قفس نیاز است، حتی با آب و دانه می‌شود یک قناری را تا 15 روز هم تنها گذاشت. از همان دوران بچگی‌ام که پدرم قناری‌های خوش آواز داشت، قناری‌های مختلف را تهیه می‌کرد و من در نوارهای ریلی صدای آنها را ضبط می‌کردم و بعد تکه‌های نت آواز خوب قناری‌ها را جدا می‌کردم و این را به یک جوجه قناری یاد می‌دادم. آن موقع‌ها نوار ضبط 7 ساعته داشتیم که هزینه زیادی هم نداشت اما همه از این کارم تعجب کرده بودند که این کار چگونه صورت می‌گیرد.
قناری برای من فقط عشق است
متأسفانه الان روی آواز قناری‌ها کار نمی‌شود بلکه بیشتر روی مد و زیبایی این پرنده‌ها تأکید می‌شود. الان قناری زیبایی را داریم که 10 میلیون تومان قیمت دارد فقط به خاطر اینکه رنگ خاصی دارد یا اینکه قدش بلند است. اما من تنها کسی هستم که فقط به خواندن قناری توجه می‌کنم. هیچ وقت قناری خرید و فروش نکرده‌ام و اگر هم داشته‌ام مجانی به بقیه داده‌ام، خیلی قناری خریدم اما هیچ وقت یک قناری را نفروختم بلکه بعد از اینکه آواز را به قناری یاد داده‌ام آن را به بقیه هدیه داده‌ام. کار اصلی من تریکوبافی است و قناری برایم تنها یک عشق است.
این تعلیم‌دهنده می‌گوید: قناری نباید از روز اول صدای پدرش را بشنود وگرنه تعلیم آواز نمی‌گیرد.
یاد دادن آواز به جوجه قناری کار بسیار مشکلی است، به طوری که جوجه اصلاً نباید صدای پدر و مادر را بشنود، روزی که جوجه به دنیا می‌آید پدرش را به یک خانه دیگر می‌بریم، جوجه باید در خانه‌ای باشد که پرنده دیگری در آن نگهداری نشود. بعد نوار آواز را برایش می‌گذاریم تا بشنود جوجه قناری از روز هشتم که چشمش باز می‌شود. گوش می‌دهد و یادگیری آواز را آغاز می‌کند. بعد قناری تعلیم دیده را می‌بریم پیش یک قناری دیگر تا ببینیم آوازش را عوض می‌کند یا خیر؟ اگر عوض ‌کرد می‌فهمیم که قناری باهوشی است و نت دیگر را هم یاد می‌گیرد: به همین دلیل از آن جوجه می‌کشیم. تقریباً همه قناری‌ها قابلیت خواندن دارند اما صدایشان بلند و کوتاه یا صاف و زلال یا خش دار می‌شود، این پرنده می‌تواند ادای بیشتر وسایل موسیقی و سازها را دربیاورد و با کمی تغییر آهنگ ساز را می‌گیرد، تعداد نت‌هایی که یاد می‌گیرد 20 نت است اما بلبل به این دلیل به هزار دستان معروف است که نت‌های زیادی یاد می‌گیرد بخاطر این یادگیری بلبل هم تربیت می‌کنم.
به100 میلیون تومان هم نمی‌فروشم
شفیعی که کتابی درباره همه پرندگان نوشته است، می‌گوید: قناری معمولاً 20 سال عمر می‌کند، تا به حال پرنده‌های دیگر هم نگهداری کرده‌ام مثل مرغ و خروس، باز، شاهین، عقاب و اردک. در کل پرنده‌ها را خیلی دوست دارم اما هیچ کدام برایم قناری نمی‌شود. کلاس قناری یک چیز دیگر است، در میان قناری‌باز‌ها مهندس، دکتر و خیلی افراد تحصیلکرده دیگری هم هستند، در کتاب اولم که مخصوص قناری است نام و مشخصات 5 هزار نفر قناری‌باز را آورده‌ام اما شاید تعدادشان خیلی بیشتر باشد. الآن قناری‌های روی مد بالای 10 میلیون قیمت دارند اما قناری که من تعلیم می‌دهم حتی اگر بگویند 100 میلیون، نمی‌فروشم، در صورتی که قناری من از نظر ظاهری اصلاً روی مد نیست بلکه یک قناری کوچک و معمولی است اما نتش عالی است و حتی می‌توانم بگویم این که آنها را در دنیا کسی ندارد. من گاهی برخی از قناری‌ها را بعد از اینکه تربیت‌شان کردم به دوستان هدیه می‌دهم. البته قناری‌هایی بوده‌اند که آن قدر به آنها دلبسته‌ام که نمی‌توانم ترک‌شان کنم. به طور کلی قناری‌ها اگر تنها باشند نمی‌میرند اما مواردی هم بوده که یک قناری چنان عاشق جفت‌اش بوده که وقتی از معشوق جدایش کرده‌اند دچار افسردگی شده و مرده است. اما باید در نظر داشت قناریها اگر جفت باشند آواز نمی‌خوانند.
نحوه تعلیم قناری
این تعلیم‌دهنده آواز به قناری‌ها می‌گوید: برای تعلیم آواز به یک قناری باید جوجه‌ای تولید کرد که هیچ آوازی نشنیده باشد. ابتدا دو قناری را با هم جفت می‌کنند و وقتی قناری ماده تخم گذاشت باید جفت‌اش را از آن محل دور کنند تا ماده جوجه‌اش را به تنهایی بزرگ کند. چون ماده نمی‌خواند. جوجه صدای آوازی نمی‌شنود تا نت تأثیر آن آوا قرار بگیرد. باید توجه داشت که در آن خانه و حتی سه خانه آن طرف‌تر هم نباید پرنده‌ای باشد چون حس شنوایی قناری‌ها بسیار زیاد است.
در یک روش تعلیمی وقتی جوجه کمی بزرگ‌تر شد، چند روزی برایش یک نفر با یک نوع ساز، تار و ویلون و پیانو و یا فلوت شروع به ساز زدن می‌کند یا نواری از یک آهنگ را برای جوجه قناری پخش می‌کنیم تا به تدریج بتواند همان نوا را یاد بگیرد و تقلیدش کند. ولی من بیشتر ترجیح می‌دهم با نت به قناری تعلیم آواز بدهم.
قناری‌های ایرانی
در کشورهایی مثل ترکیه نمایشگاه‌هایی از پرندگان و قناری‌ها ترتیب می‌دهند، آنها یاد گرفته‌اند که چگونه جوجه بکشند و فروش بالایی هم دارند، چون تجارت قناری سود سرشاری دارد. اینها اصلاً با آواز کاری ندارند، الآن متاسفانه در تمام دنیا در مورد قناری فقط روی مد کار می‌کنند، مثلاً از دو قناری لیمویی رنگ جوجه کشیده‌اند و به سفید رسیده‌اند، به طور کلی در اروپا قناری‌هایی هستند که ما در ایران دوستشان نداریم، اگر در ایران بخواهیم روی این صنعت تمرکز کنیم خیلی می‌توانیم موفق شویم و درآمد بالایی از صادرات قناری به دست می‌آید.

منبع:وبلاگ علیرضا خسروانی

   


نظرات()   
پنجشنبه 19 آبان 1390  09:47 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

گزارش از شگفتی های دنیای قناری بازها


شاید کسانی که روزهای جمعه گذرشان به محله های پایین شهر تهران افتاده باشد از دیدن جمعیت زیادی که جلوی یک سالن برگزاری نمایشگاه قناری در حال خوش و بش هستند تعجب کرده باشند. بسیاری نمیدانند که این محل در روزهای جمعه پاتوق عشقبازها است، افرادی که عاشق قناری هستند و این پرنده به یکی از اصلیترین سرگرمیهای زندگیشان تبدیل شده است. در ساختمان این محل قدیمی، دو سالن مجزا هست که روزهای جمعه میزبان قناریبازها از اقشار مختلف و در سنین متفاوت است، پیشکسوتانی که برایشان موقومخوانی و صدای قناری مهم است و جوانترهایی که این روزها ظاهر قناریها برایشان جذابتر است.
    وقتی وارد سالن میشوید، قناریبازهایی را با چهره ها و تخصصهای مختلف میبینید که در میانشان دکتر، مهندس، مدیرعامل، تاجر، کارمند و استاد دانشگاه هستند، افرادی که علاقه مشترکشان عشق به قناری است، آدمهایی که حتی برای این عشق تا آن سر دنیا رفته اند و تخصصهایی در قناریبازی هم گرفته اند!
   این محل که چند ماهی است به پاتوق اصلی قناری بازها تبدیل شده است. این پاتوق جمعهها دایر است و قناری بازهایی که برای مبادله، خرید و فروش و یا شنیدن آواز قناریها به اینجا میآیند. او میگوید: به دلیل عشقی که به قناریبازی دارم یک بخش از ساختمان را برای این کار اختصاص داده ام.
    واثقی یکی از قدیمیترین قناریبازهای حاضر در این پاتوق است که بیش از 80 سال سن دارد.
    او میگوید: در سال 40 بهترین قناری شامپیون را وارد ایران کردم، آن زمان بازاری برای این کار نبود چه برسد به اینکه نمایشگاه برگزار شود، برای همین به نمایشگاههایی که در ایتالیا برگزار میشد میرفتم و قناریهای خاص را وارد ایران میکردم. در کشورهای مختلف مانند ایتالیا هر سال چندین مسابقه براساس صدا، رنگ و دیگر ویژگیهای قناریها برگزار میشود.
    این قناریباز قدیمی میگوید: این پرنده را میتوان برای خواندن تربیت کرد اما به راحتی صدای بد را تقلید میکند و صدای خوب را خیلی سخت یاد میگیرد. یکی دیگر از این قناریبازهای قدیمی میگوید: از سال 38 به فکر افتادیم که نژاد قناریهای ایرانی را بهتر کنیم، به همین دلیل به اتفاق چند نفر از قناریبازها به کشورهای مختلف مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و هلند رفتیم و قناری وارد کردیم تا با ترکیب قناریهای ایران مدل جدیدی را که بومی ایران شود به وجود بیاوریم و نژاد عوض شود.
    حسن رهبری که یکی دیگر از قناری بازها است که چندین بار در نمایشگاههای کشورهای دیگر شرکت کرده است میگوید: چندین بار در ایتالیا و در مسابقات جهانی قناریبازی شرکت کردهام و حتی چند بار قناریهایم برنده شدهاند، خیلی از ما جزو کنفدراسیون جهانی قناری هستیم، در دنیا هم مانند ایران قناریبازی طرفداران زیادی دارد، این افراد از نظر اطلاعات کاملاً غنی هستند و حتی در اینترنت با هم این اطلاعات را تبادل میکنند.
    یکی دیگر از این قناریبازها که یک جراح متخصص است میگوید: دلم میخواست که قناریبازی را در ایران هم مانند کشورهای دیگر علمی انجام دهیم اما متاسفانه برای آن تبلیغات کمی میشود. این روزها زندگی آپارتمانی مردم را از دنیای وحش و طبیعت جدا کرده است در حالی که با یک قناری میتوان صدای طبیعت را وارد خانه کرد.
    بحث جالب در این پاتوق میان قناریبازهای جوان و پیشکسوتها بر سر صدای زیبا یا ظاهر قناریها است، برای قدیمیها آواز مهم است، بیشتر هم آوازی مدنظرشان است که خودشان به پرنده آموزش دادهاند اما جوانترها قناریهای زیبا و خوش ترکیب را دوست دارند، قناریهایی که به قول خودشان نباید اخم داشته باشند. صورت باز، سر ریز، پر کوتاه و چسبان، پای بلند، دم بلند و پهن و رنگهای روشن مانند طلایی و سفید از دیگر خصوصیات قناریهای زیبا است که حتی تا 50 میلیون تومان هم قیمت دارند.
    دنیای این عشقبازها جالب است، خودشان معتقدند قناری طوری تربیت میشود که با آدم حرف میزند و صاحبش را میشناسد. برخی از این قناریبازها حتی ماهی بالای یک میلیون تومان خرج این پرندهها میکنند و در روزهای جمعه هم بر سر خرید پرنده هایی چانه میزنند که به خاطر دم بلندشان تا 6 میلیون تومان خرید و فروش میشوند.
    

   


نظرات()   
یکشنبه 8 آبان 1390  01:42 ب.ظ    ویرایش: یکشنبه 8 آبان 1390 07:58 ب.ظ
توسط: m m

 

نگهداری از قناری

بطور کلی نگهداری از قناری را می توان به چهار بخش تقسیم کرد:
1- تغذیه
2- نور
3- دما
4- بهداشت

عوامل فوق بعلاوه مسائل مربوط به پرورش در مجموع مدیریت نگهداری و پرورش نامیده می شود و رعایت این نکات به همراه اعمال صحیح آنها موفقیت شما در نگهداری و پرورش قناری را رقم خواهد زد .

ادامه مطلب   


نظرات()   
یکشنبه 8 آبان 1390  10:14 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 8 آبان 1390 07:58 ب.ظ
توسط: m m


قناری این پرنده ی ظریف و زیبای خانگی نیاز به نگهداری و توجه دائم

نگهدارنده ی خود دارد.به طور قطع نگه داری یک جفت پرنده بسیار دلپذیر

 تر است.آواز پرنده نه به خاطر صاحب خود بلکه به منظور محدود سازی

منطقه ی زیست و نیز پیدا کردن جفت می باشد.رفتار پرندگان اعم از

خانگی و وحشی بر اساس حالتهای متقابل نر و مده آنها استوار است.

این رفتار که برای حفظ نوع می باشد،تکثیر و پرورش قناری را بسیار جالب

و هیجان انگیز ساخته است.قفس نیز به مفهوم منطقه ی قناری های

 خانگی است.و لذا نباید کوچک انتخاب شود.قفسی به طول حداقل ۵۰

سانتی متر برای تحرک پرنده لازم است.برای انواع درشت قفسی بزرگ

 لازم است.(بین ۷۰تا ۸۰ سانتی متر)

منبع : قناری من

   


نظرات()   
یکشنبه 8 آبان 1390  10:13 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 8 آبان 1390 07:59 ب.ظ
توسط: m m

در  روزگاران گذشته  که هنوز رادیو و تلویزیون در زندگی آدمی موجود نبود

  قناری به عنوان یک پرنده ی خانگی  از اهمیت خاصی برخوردار بود نوع

آوری ها در این زمینه یا در نشریات خوانده نشده اند  یا دهان به دهان انتقال

 میافتند  موزیک نیز تنها برای ثروتمندان بود برای عامه ی مردم تنها کنسرتهای

 ارتشی وجود داشت اما قناری از تزئینات  منازل مردم عادی  پاسیو ها ،کارگاه

ها و رستوران ها بود.اپرای "فروشنده پرنده" گویای زمانی است که در آن برای

 نوشتن از پرغاز و در مسافرت از ارابه استفاده می گردید.در تابلوهای هنرمند

معروف کارل اشپیتسوگ قناری را مشاهده می نماییم.چنین محیط فرهنگی

موجب تکثیر و پرورش قناری های آوازه خوان و سایر نژاد ها گردید.دارا بود  یک

 قناری خوش آواز مایع افتخار و سربلندی آنان بود.رفتار قناری در طول سال بسته

 به فصل های متفاوت است.در اواخر تابستان با تولک رفتن  پرریزان از آواز

خودداری میکند در این زمان که حدود هشت تا ده هفته به طول می انجامد

باید پرنده را به حال خود گذاشت.جای قفس را تغییر نداد و اورا نفروخت ارائه

 ی سبزی و میوه جات در این زمان بسیار مهم است در قناری های زمینه ی

 قرمز باید ماده ی کاروتین همراه خوراک لبه آنها تغذیه ی شود.تا رنگهای قرمز

 پایدار بنمانند.قناری های فری بای پرهای بلند و انبوه نیاز  وافری به مواد

پروتئینه دارند.انتخاب نوع قناری بسته به سلیقه ی شخصی دارد به منظور

 کسب و انتخاب قناری مطلوب باید صرف وقت کرد.معمولا توسط نشریات و

اگهی و روزنامه ها و منابع اینترنتی  و نمایشگاهها و با آشنایی با تکثیر کنندگان

 می توان در فصل پاییز و یا زمستان قناری مطلوب خود را تهیه کرد.به مبتدی آن

توصیه می شود که در کسب قناری عجله نکرده و پس از دیدن حتی الامکان

انواعی از آن مبدرت به خرید نمایند.

منبع:قناری من

   


نظرات()   
یکشنبه 8 آبان 1390  10:12 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 8 آبان 1390 07:59 ب.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

قناری های اوپال از نژاد قناری آوازه خوان سبز و در شهری به نام (bay)

در نزدیکی (furth) آلمان تکثیر و پرورش یافته اند آنان در اوایل دهه ی ۵۰

قرن بیستم بروز نموده و "عقیق فورتی"نامیده شده اند.زیرا شباهتی به

انواع عقیق داشته اند گروه رنگی ایشان دارای ظاهری متفاوت می باشند.

انواع سیاه مربوط به گروه رنگی دو دارای رنگ خاکستری مدادی آبی بوده و

قسمتهای استخوانی آنان نظیر نوک و پاها و ناخنها سیاه هستند در انواع

عقیقی پوشش رنگی پرها کم است.انواع با رگه های قهوه ای نامرغوب اند.

رنگ تیره نوع ایزابل اوپال چنان تضعیف شده که پوشش رنگی یاد شده به

سختی قابل ملاحظه است بدین ترتیب پرندگان تیره بدون نقش پدید آمده اند.

از پرورش رنگهای دیگر اوپال باید اجتناب کرد.

منبع:قناری من

   


نظرات()   
  • کل صفحات:5  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  •   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو