پنجشنبه 13 آبان 1389  07:09 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:55 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: آواز قناری ،

آواز سهره سینه سرخ

سهره سینه سرخ یکی از متنوع ترین آواز ها را در بین سهره های موجود در ایران داراست . آواز این پرنده در تمام فصول بجز زمان پرریزان پرنده شنیده می شود . در فصل بهار و تابستان معمولاْ پرنده نر در بالاترین نقطه درختان یا صخره های سنگ می نشیند و با صدایی بلند و سرشار از تنوع آواز می خواند . گاهی نیز در حال پرواز آواز می خواند .در اروپا این پرنده بعنوان یک پرنده قفسی خوش آواز نگهداری می شود . آواز این پرنده بخصوص در فصول بهار و تابستان از فاصله دور بخوبی شنیده می شود . جوجه این پرنده چنانچه تحت تعلیم قرار گیرد آواز بسیار دلنشین و زیبایی خواهد داشت که دلیل آن تنوع در اصوات و الحان این پرنده می باشد . به هر حال اگر دوست دارید پرنده خوش آوازی بجزسهره معمولی داشته باشید به نظر من بهترین گزینه سهره سینه سرخ است . آواز خوانی مختص پرنده نر بوده و آواز پرنده ماده بصورت آرام تر و با تنوع کم و بندرت در زمان مستی شنیده می شود . این پرنده هم بصورت بریده و قطعات کوتاه و هم بصورت ممتد در قطعات متنوع و طولانی آواز می خواند .

لینک آواز و صدای سهره سینه سرخ


پرندگان آواز خوان ایران

   


نظرات()   
پنجشنبه 13 آبان 1389  06:25 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:55 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: عمومی ،

1- ماده هایی که بدون نر و از روی مستی تخمگذاری می کنند را به راحتی نمی توان با قناری نر جفت اندازی کرد.


2-
بهتر است شش روز قبل از جفت اندازی قناری ماده را بصورت انفرادی نگهداری کنید و پرنده نر را به قفس ماده هدایت نمایید .

3-
تا پانزده روز بعد از واکسیناسیون آبله به پرنده ها اجازه آبتنی کردن را ندهید .

 

4-
به هیچ وجه جوجه های هم خانواده یا خواهر و برادر را با یکدیگر جفت اندازی نکنید .

 

5-
بهترِین زمان  برای جفت اندازی هنگام غروب و کمی قبل از خاموش کردن برق محل زندگی پرنده ها میباشد این کار از جنگ و جدال بیش ازحد قناری نر و ماده جلوگیری می کند.

6-
بهترین زمان برای پیشگیری و رفع کمبود ویتامین ها زمان تولکی پرنده ها است.

7-
بذر جوانه زده سر شار از ویتامین ها است ،میتوانید درزمان تولکی ازآن استفاده کنید.

8-
برای مقابله با بیماری ها دوره درمان را کامل کنید تا نتیجه دلخواه و مثبت بگیرید.

9-
برای جلوگیری از نابودی نژادهای خالص از آمیزش قناری های نژادهای مختلف و هیبرید با نژاد های خالص خودداری کنید.

10-
غذای جوجه های جوان تا دو ماهگی  روزگی دان نرم میباشد. جوجه های سالم تا این سن مصرف تخم مرغ را کاهش میدهند و به مصرف دانه های سخت روی می آورند.

11-
بطور کلی ماده آماده برحسب میزان آمادگی 7 تا 15 روزبعد از جفت اتدازی اقدام به تخم گذاری میکنددرصورتیکه تخمگذاری بیش از این طول بکشد یا ماده آمادگی کامل را ندارد و یا مشکلی در دستگاه تولید مثلی پرنده وجوددارد چنین ماده هایی را باید بمدت دوهفته تنها در قفس دیگری نگهداری نموده ویکروز درمیان با مقدار بسیار کمی تخم مرغ تغذیه نمایید ومجددا جفت اندازی کنید.

12-
در جوجه ها اولین مرحله پرریزی از دوماهگی آغاز میشود و با شروع پرریزی پرکنی نیز آغاز خواهد شد مراقب جوجه های جوانتر وضعیف تر باشید تا توسط قویترها آسیب نبینند.

13-
جوجه ها ی نر و ماده باید تا نزدیک شدن به شرایط بلوغ و دو ماه قبل از جفت اندازی در کنار یکدیگر بصورت گله ای زندگی کنند.

14-
قناری های نرهمیشه به یکدیگر آسیب می رسانند آنها را یا بصورت انفرادی نگهداری کنید ویا اینکه درهر قفس بیش از دو عد د قناری نر نگهداری کنید.

15-
دان اصلی قناری تخم کتان و ارزن است و نسبت بین انها 3 به یک میباشد یعنی به ازای هر3 کیلو گرم تخم کتان 1 کیلو گرم ارزن کافی می باشد البته بهتر است که بجای 1 کیلوگرم ارزن از نیم کیلوگرم تخم شلغم + نیم کیلوگرم ارزن در فصل سرد و نیم کیلو گرم تخم کلم قمری + نیم کیلوگرم ارزن در فصل گرم استفاده کنید.

16-
جوجه ها را میتوان از 30 روزگی در نژادهای سبک تا 35 روزگی در نژادهای سنگین از والدین خود جدا نمایید تا زندگی مستقل خود را آغاز نمایند.

17-
سری دوم تخمگذاری معمولا زمانی آغازمی گردد که سن جوجه های سری اول کمتر از بیست روز است برای جلوگیری از آلوده شدن تخمهای سری دوم لازم است که 15 روز بعد از بدنیا آمدن جوجه ها لانه دیگری در کنارلانه اول با کمی فاصله قرار دهید.

18-
سعی کنین از حرکت دادن و تغییر مکان قفس قناری  مخصوصاً در زمان پرریزی پرهیز کنید.

19-
جوجه قناری نر از 30 روزگی شروع به ریزه خوانی می کند. اما قرص خوانی قناری بعد از اینکه به سن بلوغ برسد شروع می شود.

20-
تو فصل پرریزی قناریها را به صورت دسته جمعی نگه داری می کنند. اگر تعداد قناریها زیاد باشد ، جوجه ها جدا، نرها جدا و ماده ها هم جداگانه و در قفسهای مجزا.

21-
زرده تخم مرغ چون دارای چربی زیادی می باشد مصرف زیاد آن برای قناری ضرر دارد.

22-
در صورتیکه تعداد قناری های شما زیاد است وامکان رسیدگی به آنها برای شما کم است برای هر قفس 2 ظرف آب بگذارید چون بعضی وقتها شیشه ها هوا می گیرد و آب داخل زبانه نمی رود ولی اگر 2 ظرف باشد مطمئن تر است.

23-
اولین اقدام برای تشخیص بیماری قناری بررسی مدفوع است.

24-
بهترین جوجه ها رو میشود از ترکیب پدر با دختر بدست آورد این در مورد مادر با پسر هم صدق میکند.


دوران رشد قناری به چهار مرحله تقسیم می شود که عبارتند از:

1)
دوران جنینی
2)
دوران رشد
3)
دوران بلوغ
4)
دوران تولید مثل


 
دوران جنینی
زندگی درون تخم دوران جنینی نامیده می شود و سیزده روز به طول می انجامد , پس از پایان سیزدهمین روز و در ابتدای روز چهاردهم جوجه پوسته تخم را شکسته و از آن بیرون می آید و دوران زندگی جدید خود را که دوره رشد نام دارد شروع می کند .


دوران رشد
دوره رشد جوجه قناری حدود شصت روز طول می کشد ولی فقط تا حدود سی روز توسط والدین تغذیه می شود در این مدت کوتاه رشد جوجه چنان سریع است که تقریبا به چهل برابر وزن خود در زمان تولد خواهد رسید

 

دوران بلوغ
در دوران بلوغ که بعد از شصت روزگی شروع می شود , پرریزی و تولک رفتن جوجه قناری آغاز می شود . این پرریزی منحصرا پرهای نرمه قناری را شامل می شود و قناری پرهای پرواز خود را از دست نمی دهد در این هنگام رشد سریع جسمی قناری  پایان یافته و قناری مرحله جدید زندگی خود را آغاز می نماید قناری جوان رفتار های زندگی گروهی را در این دوران فرا می گیرد . همچنین رشد غد د تناسلی در این دوران شروع و تا بلوغ کامل قناری ادامه می یابد . سن بلوغ معمولا بر حسب نژاد های مختلف بین شش تا هشت ماه است ولی دیده شده که در نژادهای سبک نظیر قناری های رنگی پرنده در پنج ماهگی هم قدرت تولید مثل به  دست می آورد .


دوران تولید مثل
در این دوره قناری های نر و ماده با رفتارهای خود آمادگی خود را برای تولید مثل نشان می دهند ماده ها بیقراری می کنند و نرها با ولعی خاص به آواز خوانی مشغول هستند . با اولین سری تخم گذاری پرنده نر و ماده کم تجربه و جوان همانند والدین خود کسب تجربه می کنند و مرحله جدید را می آموزند . بنا بر این بهتر است یکی از جفتها را مسن تر و کار کشته تر انتخاب کنید تا دردسر کمتری را برای بزرگ کردن جوجه ها تحمل کنند
25بهترین زمان واسه خریدن قناری برای جوجه كشی و ازدیاد نسل پاییز است .
26-
الزاما باید جفت ها حداقل شش هفته قبل از اغاز دوره جفت گیری انتخاب و آماده بهره برداری
شود . در طول این مدت جفت ها در عین حال قادر خواهند بود تا خود را با آب و هوا و شرایط
محیطی موجود وقف داده و با آرامش خاطر جفت گیری كنند .
27-
قناری داران با تجربه ترجیح می دهند پرنده هایی را جهت جفت گیری به كار گیرند كه در رده مختلف سنی قرار دارند . مثلا یك نر جوان با ماده ای كه متجاوز از یك سال عمر كرده است را با هم قرار می دهند و یا بالعكس . چون تجربه ای كه پرنده سالخورده داره موجب میشه تا مراحل جفت گیری به آسانی طی بشه .
28-به طور معمول می توان دو جوجه كشی در سال را حد طبیعی دانست .
29-در هنگام خرید برای شناسایی جنس و قدرت باروری پرنده :
پرنده را گرفته و با دهان به پرهای ناحیه شكم قناری بدمید یك پرنده سالم نر كه آمادگی لازم واسه جفت گیری رو داره دارای زائده خاصی (spike) در اطراف كلوآك یا ناحیه مقعدی( (cloacaاست كه این زائده به صورت یك برجستگی در پرنده آماده واسه جفت گیری به وضوح دیده می شود .ناحیه شكمی كمی فرو رفته بوده و دارای رنگ گوشت طبیعی می باشد
چنانچه روده ها متورم بوده و به وضوح در زیر پوست قابل رویت باشه (احتمالا به رنگ قرمز و ملتهب ) می توان یقین حاصل نمود كه پرنده بیمار است . استخوان جناغی باید كاملا به وسیله عضلات جانبی در میان گرفته شده باشد و با تماس نوك انگشتان باید احساس شود كه تمامی ناحیه سینه پر و فاقد حفره و فرو رفتگی باشد.چنانچه استخوان جناغ به صورت یك استخوان تیز بیرون زده باشه نشانه بارزی از لاغری مفرط پرنده است و یك چنین پرنده ای را می توان بیمار و نامناسب تشخیص داد .
بدن پرنده ماده تا حدی كشیده تر بوده و ناحیه مقعد یا كلوآك آن به واضحی پرنده نر نیست چنانچه
در ناحیه مزبور برجستگی دیده شود بیشتر متوجه دم پرنده است .

   


نظرات()   
جمعه 7 آبان 1389  08:07 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:56 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

لیزارد به معنای سوسمار و کلا حیوانی که دارای فلس باشه. نامگذاری این اسم به این خاطره که به علت خطوط سیاه در میان پرهای قناری گویی دارای فلس هست.
خطوط سیاه رنگ درپرهای این قناری درکنار روشنی کنارههای پرها حالت فلس را در قناری ایجاد کرده است. به شکل زیر دقت کنید:
درکنار این حالت داغ روی سر قناری( تمایز رنگ روی سر نسبت به سایر قسمتهای بدن) زیبایی خاصی به این نوع از قناری داده.همونطور که در بالا میبینید حالات مختلفی بر روی سر این قناری مشاهده شده است. درشماره های ۱و۲ یک رنگ شماره های ۳و۴ دورنگ(روشن و تاریک) و شماره های ۴و۵ به صورت نقطه نقطه وجود داره.
درعکس پایین هم نگاه می کنید که رنگ پرها به گونهای هست که گویی دارای فلس می باشد.
در این قسمت هم عکس دو لیزارد که یکی داغ روی سرش یک رنگه و دومی دورنگی هست مشاهده می شه.   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو