پنجشنبه 8 مهر 1389  09:32 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:56 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

دارای جثهای پر . مثه اینه که بیش از حد چاق شده. قد اون اندازه قناریهای رسمیه اما چاقی و فربهی اون وجه تمایزش رو با قناریهای معمولی ایجاد میکنه.
سینه جلوآمده و هیکل توپولی داره.
در دو نوع کاکل وبدون کاکل یافت میشه.
در عکس زیر این نوع رو مشاهده می کنین.


در رنگهای مختلفی وجود داره. سری بزرگ و همونطور که مشاهده می کنین سینه جلو آمده . پاهای اون کوتاه . در کل قناری کوچکی هست.
در زیر هم در چند رنگ عکسهایی رو مشاهده میکنید.   


نظرات()   
پنجشنبه 8 مهر 1389  09:31 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:56 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

دارای جثه بزرگ تر از یورکشایر و طول آن به ۱۹ تا ۲۳ سانتی متره. پشت سر اون صاف تر از یورکشایر است و در دو نوع کاکل دار و بدون کاکل وجود داره. ظاهرا برای اولین بار در ناحیه لانکشایر از نژاد هلندی بوجود آمده است و سر منشا سایر نژادهای درشت انگلیسی مثل یورکشایر می باشد.
در این تصویر شما نوع اصیل لانکشایر رو مشاهده میکنید:


همین طور که در عکسهای بالا می بینین دو نوع کاکل و بدون کاکل وجود داره
اما در این دو عکس شما تفاوت بین یورکشایر و لانکشایر رو می بینین


در عکس اول لانکشایر (سفید) و دومی یورکشایر رو می بینین. اخم خاص لانکشایر از علامات اختصاصی این نوع از قناریه.همچنین اون برآمدگی پشت سر یورک رو نداره و صافتر نشون داده می شه
در زیر هم عکس لانکشایر رو می بینین.با اینکه کاکل داره اما باز اخمشو مشاهده می کنید.a

   


نظرات()   
پنجشنبه 8 مهر 1389  09:30 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:57 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

هیکل بزرگ و کشیده٬ دم بلند٬ پرهای صاف و بدون پیچ و تاب٬ قد و قامت بین ۱۷ تا ۱۹سانت٬ دارای سری گرد که به بدن قناری متصل شده گویی گردن ندارد. به همین دلیل دارای برآمدگی در ناحیه کمر است (درتصویر مشخص شده) و از ناحیه پشت سر تا انتهای دم به صورت یکنواخت در یک امتداد قرار میگیره ٬ درسال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان٬نروژ و بلژیک بوجود آمده .
این قناری در سالهای گذشته نه چندان دوری در بازار ایران رونق داشت . اما به مرور به خاطر نگهداری سختی که داشت و به علت اینکه به سرعت دچار بیماری میشد(آنهم به خاطر عدم نگهداری صحیح و خاص این قناری) رفته رفته از طرفداران آن کاسته شدو به قول معروف از بورس خارج شد.البته درحال حاضر کسانی هستند که با علاقه از این نوع قناری نگهداری میکنن.
برای نگهداری این قناری چند نکته حائز اهمیته.
اول: تغذیه . مراقب باشین که این قناری دچار سوء تغذیه نشه. تنها اکتفا کردن به ارزن و کتون کافی نیست. همونطور هم که قبلا بارها اشاره کردم دانههایی مثه کافشه و همچنین سبزیجات و میوه تازه (سیب٬هویج٬کاهو٬کلم٬فلفل دلمه و...) و مقدار کمی مولتی ویتامین در برنامه غذایی این پرنده باید حتما باشه. قناریهای دارای جثه بزرگ مثه یورکشایر ٬لانکشایر٬ رسمی بلند و... نیاز بیشتری به ویتامینها و مواد غذایی دارن. اگه این موضوع رعایت نشه قناری مرتب پرریزی می کنه و لک تو لک میشه. پژمرده و بی رمق می شه و در موقع جفت گیری اگه هم آماده بشه نطفه ضعیفی خواهد داشت.
دوم: زمان جفتگیری : اگر چه یورکشایر هم مانند سایر قناریها میتونه جوجههاشو نگهداری کنه اما به خاطر همون موضوع اول که گفتم اگه بدون پرستار جوجه ها رو بخواد بزرگ کنه شدیدا دچار ضعف می شه و شاید بیشتر از یک بار نتونین ازش جوجه بگیرین. پس بهتره که بعد از تخم گذاشتن تخم ها رو از زیر پای ماده بردارین. و اونها رو زیر پای پرستار(تخم برگردان یا همان حمال) گذاشته تخم مصنوعی یا پوک زیر پای ماده لورک بذارید . و بهش اجازه بدین لااقل یکهفته روی تخمهای پوک بخوابه تا استراحت کنه. بعد چال رو بردارین . تا آماده برای جفت گیری دوباره بشه. بعد از ۵ الی ۷ روز چال جدید بذارین . در این موقع هم به قناری نر و ماده برسید و هم با مواد غذایی و هم مولتی ویتامین از ضعیف شدن اونها جلوگیری کنین.
در تصویر زیر شما شکل خاص این پرنده رو می بینین. همونطور که اشاره شد از سر تا دم در یک امتداد قرار داره اما از ناحیه سر تا کتفها کمی کوچکتر٬ در ناحیه سینه و کمر درشتتر(گویی سینه رو به جلو داده) و در ادامه تا دم باریکتر می شه. دقت کنین که پاهای این قناری به چه شکلی قرار داره.

در شکل زیر یک یورکشایر زیبا رو مشاهده میکنین.

   


نظرات()   
پنجشنبه 8 مهر 1389  09:29 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:57 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

یکی از قناریهایی که در بازار ممکنه به اسم جیبر یا جیبوس معرفی شه. البته با کمی دقت متوجه می شید که چه فرقهایی با جیبر داره.برای اینکه مطلب کامل مشخص بشه ضمن ارائه تصاویر این قناری فرق میان این قناریها معلوم خواهد شد.


همونطور که مشاهده میکنید فری این قناری بیشتره.همچنین پرهای ران پرنده بیشتره. در شکل زیر زاویه بدن قناری رو مشاهده می کنید.البته قدو قامت بلندتری داره.


در اینجا هم عکس این قناری رو مشاهده می کنید.ممکنه به اسم یکسر جیبر معرفی شه. اما حقیقت اینه که این نژادی مستقله.البته شباهت ها قابل انکار نیست.

   


نظرات()   
پنجشنبه 8 مهر 1389  09:28 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:57 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

از پشت مثه کتفهای عقابه(درعکس مشاهده میکنید).دارای قوس در کمر و گردنی بلندمتمایل به سمت پایین.این عکس رو مشاهده کنید.اسکلت این قناری کاملا مشخصهببینید که چه حالتی شکل بدنی این پرنده زیبا داره.تصویر رو از پهلو و پشت ملاحظه کنید. همونطور که مشاهده میشه دارای کتفهایی شبیه عقابه و گردنی متمایل به سمت پایین.در قسمت بالای کمر کلفتره.و درنهایت چند عکس رو از این قناری براتون میذارم.

   


نظرات()   
پنجشنبه 8 مهر 1389  09:28 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:58 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: نژادهای مختلف ،

این قناری با شکل خاص خود داران طرفداران زیادی است و امروزه در بازار ایران گوی سبقت رو از سایر رقبای خود برده. البته اخیرا با حضور قناریهایی که معروف به رسمی بلند یا کشیده بلنده رقیب سرسختی برای این قناری زیبا بوجود اومده
شاید افراد مبتدی با مشاهده این قناری از جذابیت و زیبایی اون بهرهای نبرن. اما به مرور زمان افرادی که قناری نگهداری میکنن نمیتونن از خریدن این قناری و بردن اون به خونه اجتناب کنن.
حالت خاص بدنی این قناری در سایر قناریها دیده نمیشه.
خصوصیات یک جیبر خوب دارا بودن:
۱- سر ریز
۲- بدنی کشیده
۳- پرهای صاف
۴- قد بلند
۵- گردن کشیده
۶- پاهای بلند و لخت
برای آشنایی بیشتر شما عزیزان تصویر این قناری منحصر به فرد رو در اینجا قرار دادم.
دراینجا نمایی از روبرو و پشت قناری رو مشاهده میکنین

در این نما هم از بغل و بالا جیبر رو مشاهده میکنید. همونطور که مشاهد میشه جیبر گردنی بلند و پاهایی کاملا کشیده داره. هرقدر ایندو خصیوصیت در قناری کمتر باشه از مرغوبیت اون کاسته میشه و به همون اندازه هم از قیمت اون کاسته میشه و به عکس هرچقدر این دو بعلاوه قد و قامت اون بلند تر باشه قیمت قناری بیشتر میشه.


پیچیدگی پرها در ناحیه سینه نباید از حد مجاز اون بیشتر باشه.و اینهم عکس یک جیبر زیبا. همونطور که میبینید گردن کاملا به سمت جلو کشیده شده و پاها از بدن جداشده و کاملا صاف هستن و خمیدگی در اونها مشاهده نمیشه . البته ذکر این نکته هم لازمه که جیبر در تموم لحظات شبانه روز صاف نمیایسته. مخصوصا در ایام پرریزی خودش رو جمع میکنه. بهترین زمانی که جیبر خودش رو کاملا نشون میده زمانیه که مست و آماده جفت باشه.

   


نظرات()   
جمعه 2 مهر 1389  12:43 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:58 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: تغذیه ،

 فروردین ماه:
غذای معمولی شامل سه چهارم تخم كتان و یك چهارم تخم كلم قمری می باشد.
در مورد ماده قناریهایی كه بر روی تخم خوابیده اند باید طبق آنچه در مورد تغذیه جوجه قناریها گفته شده عمل كرد.

اردیبهشت ماه:

رعایت نظافت قفس و لانه قناری
جدا كردن جوجه های بزرگ شده از پدر و مادر
ادامه برنامه تغذیه ی جوجه قناریها طبق آنچه قبلا گفته شده است

خرداد ماه:

در این ماه دستور غذایی مانند اردیبهشت ماه می باشد.
بررسی قفس و لوازم موجود در قفس قناریها و اطمینان از عدم وجود كنه قناری و اقدام برای نابود كردن آنها.

تیر ماه:

برای قناریهایی كه هنوز دارای جوجه می باشند باید طبق دستور غذایی اردیبهشت ماه عمل نمود.
قناریهایی كه باید غذا های رنگی مصرف كنند نیز هفته ای یكی دوبار از این غذا باید مصرف نمایند.
جوجه های دوره اول در این ماه باید در قفس پرواز قرار داده شوند. در این ماه نباید در فكر جوجه كشی باشید. قناری ها نباید در دوران جوجه كشی به پرریزان بیفتند بنابراین قناریهایی كه وظیفه پرورش و بزرگ كردن جوجه های خود را به پایان رسانیده اند باید نر و ماده از یكدیگر جدا شوند.

مرداد ماه :

در این ماه باید غذای معمولی شامل سه قسمت تخم كتان و یك قسمت تخم كلم قمری باشد. و در هفته سه مرتبه به میزان یك قاشق چایخوری دانه های مخلوط به جیره غذایی قناریها اضافه نمود.
همچنین مقدار كمی سبزیجات نیز باید به جیره غذایی قناریها اضافه شود.
جوجه های قناری باید همگی در قفس جداگانه نگهداری شوند. اضافه كردن یك داروی مقوی كه حاوی مواد آهنی باشد ،كمك خوبی برای گذراندن دوره تولك خواهد بود.
تمیز كردن و ضدعفونی نموده قفس و وسایل داخل آن نیز از وظایف این ماه می باشد.

شهریور ماه :

برنامه غذایی این ماه نیز مانند اردیبهشت ماه می باشد. همچنین مقدار غذای رنگی قناریهایی كه دوره تولك آنها روبه پایان است باید بتدریج كم شود.

مهر ماه :

به قناریهای جوان كه دوران تولك خود را به پایان رسانیده اند میتوان مقداری كمی غذای سبزی داد و غذای معمولی آنها همان سه قسمت تخم كتان و یك قسمت تخم كلم قمری و مقدار كمی دانه مخلوط می باشد.
در این ماه بررسی بدن قناریها برای اطمینان از عدم وجود كنه قناری لازم است. در صورت مشاهده كنه قناری باید از داروی مخصوص آن برای از بین بردن كنه ها استفاده شود.

آبان ماه :

تمام قناریها در این ماه دوران تولك خود را به پایان رسانیده اند و غذای رنگی باید بتدریج قطع شود.
جیره غذایی در این ماه نیز مانند ماه قبل می باشد.

آذر ماه :

برنامه غذایی در این ماه علاوه بر غذای معمولی ماه گذشته ، مقدار كمی سیب شیرین و سبزی می باشد كه به طور یك روز در میان میتوان به قناریها داد. تغذیه با غذای نرم باید قطع شود مگر به قناریهایی كه ضعیف و ناتوان باشند.
اتاق قناریها نیز باید بر علیه حشرات و كنه قناری ضد عفونی شود. برای قناریها نیز باید ظرف آب تمییز قرار داده شود تا بتوانند در آن حمام كنند.

دی ماه :

رژیم غذایی این ماه همان سه چهارم تخم كتان و یك چهارم تخم كلم قمری می باشد. به ماده قناریها نیز بهتر است یك قاشق مربا خوری تخم منداب در هفته دو مرتبه داده شود . این كار از پیچیدن تخم در شكم قناری جلوگیری می كند.
علاوه بر جیره معمولی ، یك روز در میان یك قاشق چای خوری از دانه های مخلوط نیز داده شود. قدری برگ كاهو و مختصری سیب شیرین در هفته سه مرتبه باید به همه قناریها داده شود. بدیهی است روزی كه به قناریها میوه داده می شود ، سبزی لزومی ندارد. پوست تخم مرغ كاملا خشك و یا صدف خرد شده در كف قفس باید همیشه موجود باشد.
برای قناریهای ضعیف روزی یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی لازم است.

بهمن ماه:

در اوایل این ماه قناریها باید از نظر سلامت و نیروی بدنی مورد توجه قرار گیرند. در صورت لاغر بودن علاوه بر غذای ماه قبل باید یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی به آنها داده شود.
نظافت اتاق و قفس قناریها نیز باید در این ماه مورد توجه قرار گیرد.
ناخنهای تمام قناریهایی كه بیش از یكسال دارند باید با قیچی بسیار تیز گرفته شود اما دقت شود كه رگ داخل ناخن بریدن نشود زیرا قناری دچار خونریزی شده و ضعیف میگردد.
به تمامی ماده قناریها باید هفته ای دو تا سه مرتبه یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی یا همطراز آن داده شود. اما ماده قناریهایی كه خوب پیشرفت داشته اند و رو به چاقی می روند بهتر است از این رژیم غذایی محروم شده و همان غذای معمولی به آنها داده شود.
برنامه غذایی قناریهای نر مانند ماه قبل خواهد بود .

اسفند ماه:
ادامه برنامه قبل

   


نظرات()   
پنجشنبه 1 مهر 1389  03:15 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:58 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: بیماریها و درمان ،

نکات قابل توجه در پیشگیری از بیماریهای قناری

به طور کلی قناریها نسبت به سایر پرندگان کمتر دچار بیماری می شوند ، پرنده ای که جای مناسب داشته باشد و به خوبی تغذیه و نگهداری شود ، به ندرت نیازی به دارو و درمان دارد .
مسلما به عنوان یک اصل کلی ، پیشگیری بهتر از درمان میباشد لذا ضروری است که با اهم نکاتی که در پیشگیری از بیماریها اهمیت دارند ، آشنا شویم .
- تیزی و سرزندگی پرنده ، پرهای نرم و مرتب و چشمان شفاف از نشانه های یک پرنده سالم است لذا میباید مراقب هرگونه آشفتگی در پرها و یا بیحالی قناری بود معمولا اختلال در حفظ دمای بدن ، مشکلات تنفسی مانند پخ پخ کردن و بی اشتهایی از نشانه های اولیه بیماری در قناری است . پف کردن قناری ، کاهش وزن و تحلیل رفتن عضلات سینه ، نشاندهنده وخامت بیماری بوده و احتمال از بین رفتن پرنده است.
- در مصرف نادرست داروهای مختلف امکان داردکه عامل بیماری زا دارای مقاومت گشته و دیگر به هیچ آنتی بیوتیکی حساس نباشد .
- درمان ناقص بوسیله مصرف اشتباه داروها ، موجب عدم درمان یا مسمومیت دارویی میشود و احتمال انتقال بیماری به سایرین را فراهم میکند .
- پرنده بیمار را در محل گرم و جدا از سایرین نگهداری کنید .
- اصول و موازین بهداشتی را همواره رعایت کنید و توجه نمایید که برخی بیماریها درمان ندارند .
- پرندگان تازه خریداری شده را به دامپزشک نشان دهید .
- از مدفوع پرندگان تازه خریداری شده تحت نظر دامپزشک آزمایش بعمل آید.
- پرندهای تازه خریداری شده حدود بیست روز یا حداقل یک هفته در قرنطینه نگهداری و با انجام بازرسی صحیح آنها ، تحت کنترل دقیق قرارگیرند .
- عدم دسترسی موش و سایر جوندگان به غذا یا محیط نگهداری قناری و از بین بردن جوندگان .
- مراقبت از قناری و ایجاد آرامش برای جلوگیری از آسیب دیدگی و بروز جراحت در بدن پرنده بخصوص در ناحیه پا ، لازم است سطوح تیز و اشیا برنده در قفس قناری قرار نگیرد . عدم برخورد قناری با دیوار وشیشه درصورت آزاد بودن پرنده درمحل نگهداری .
- ممانعت از تراکم زیاد قناری ها در قفس .
- استفاده از غذاهای مناسب و متنوع و عدم مصرف دانه های مانده و کپک زده و کاهش رطوبت مواد خوراکی .
- استفاده از واکسن آبله و سایر واکسن ها مانند واکسن بیماری نیوکاسل .
- نظافت مداوم قفس قناری بخصوص توجه اساسی به تعویض لانه های ویژه تخم گذاری .
- عدم استفاده خودسرانه و بی رویه از مصرف داروهای مختلف خصوصا در طولانی مدت .
- حفظ رطوبت محیط نگهداری قناری ( توجه شود که محیط نگهداری نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب باشد. )
- هنگام مصرف مواد خوراکی مرطوب مانند میوه ها باقیمانده آنها را از قفس خارج نموده و قفس را نظافت نمایید .
- غذاهای مرطوب مانند میوه جات را قبل از مصرف در یخچال نگهداری کنید .
- حفاظت محیط نگهداری از لحاظ وجود پشه ، کرم خاکی ، سوسک ، کنه و شپش و ضد عفونی محل و انجام سایر اقدامات برای از بین بردن آنها .
- استفاده از توری در اطراف محیط نگهداری به منظور جلوگیری از حضور پشه وسایر حشرات .
- جلوگیری از تماس پرنده با مدفوع گربه و سایر گربه سانان .
- عدم تماس قناری با حیوانات وحشی بخصوص پرندگان وحشی .
- عدم قرار گرفتن طولانی مدت قناری در معرض تابش مستقیم نور خورشید .
- جلو گیری از آسیب دیدگی قناری توسط وسایل گرما زا .
- استفاده از مقادیر کافی ویتامین آ در جیره غذایی برای جلوگیری از کوری قناری .
- جلوگیری از جفت گیری قناریهای هم خانواده .
- توجه به احتمال مسمومیت به لحاظ خوردن رنگ قفس و همچنین روزنامه کف قفس قناری .
- توجه به احتمال مسمومیت قناری بوسیله گاز بخاریهای بدون دود کش .
- توجه به احتمال مسمومیت بوسیله سموم گیاهی یا دامی .
- قرار دادن و در دسترس بودن کف دریا و سنگ ریزه در قفس نگهداری قناری .
- جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی درجیره غذایی .
- مصرف بی رویه ویتامین ها بخصوص ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین آ ، د ، ای ، کا می تواند موجب مسمومیت در قناری شود .
- توجه به اثرات نامطلوب تغییر ناگهانی جیره غذایی مانند ایجاد بی اشتهایی یا کم اشتهایی و همچنین بوجود آمدن بیماری یبوست .
- استفاده از سبزی و میوه جات در جیره غذایی قناری .
- عدم مصرف میوه و سبزی در هنگام ابتلا قناری به بیماری اسهال .
- توجه به نور محیط نگهداری برای پیشگیری از پرخوری یا پرکندن قناری .
- استفاده از دانه منداب در جیره غذایی بخصوص برای قناری های ماده .
- استفاده از برنامه غذایی مناسب در هنگام تولک به منظور تامین موادمعدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن قناری و پیشگیری از کاهش توان تولید مثل و آوازخوانی .
- کنترل رژیم غذایی قناری در دوران تولک به منظور جلوگیری از چاق شدن پرنده .

   


نظرات()   
پنجشنبه 1 مهر 1389  03:10 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:58 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: عکس قناری ،

ادامه عکس ها رو در ادامه مطالب مشاهده کنید


ادامه مطلب   


نظرات()   
پنجشنبه 1 مهر 1389  03:06 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:59 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: بیماریها و درمان ،

آبله
سالهاست كه آبله پرندگان شناخته شده است. در ابتدا آنرا یك بیماری منحصر از سایر بیماریها می دانستند. ملاحظه شده در پرندگانی كه به صورت گروهی در یك مكان نگهداری می شوند بیماری بروز می كند. آبله پرندگان شبیه آبله سایر پستانداران و انسان است . مانند آنها زخم هایی ایجاد می كند ولی به انسان و سایر پستانداران سرایت نمی كند. شدت بیماری بر حسب نوع میزبان متفاوت است. بعضی از آنها در نوع به خصوصی خطرناكتر هستند و در بعضی دیگر حتی قادر به ایجاد بیماری نیستند و یا اگر پرنده ای به آن مبتلا شود در آن امنیت ایجاد می كند. تحریك و تولید آنتی بادی بستگی به نوع ویروس دارد. پرندگانی كه به بیماری مبتلا می شوند ، پس از بهبودی ، امنیت دائمی كسب می كنند. بعضی از انواع ، حتی به حالت خفیف بیماری مبتلا می شوند و امنیت بر ضد یك یا چند نوع آبله پیدا می كنند. مثلا نوع كبوتری ، هم كبوتر و هم قناری را از ابتلای به آبله حفظ می كند. ویروس قناری كه بیماری شدید با تلفات زیاد در قناری تولید می كند ، در كبوتر و سایر پرندگان بیماری شدیدی ایجاد نمی كند و در مقابل امنیت بسیار خوبی در كبوتر و سایر طیور به وجود می آورد.
علائم كلینیكی بیماری:
آبله ابتدا پوست و اعضا زیر پوست سر و حفره های مربوطه را آلوده می كند. .ویروس در سلولهای پوست ، رشد نموده و تكثیر می شود. سپس آنها را تخریب كرده ، می تركاند و در نتیجه ، ترشح لنف را تحریك می كند. زخم های پوست متورم می شوند و حالت طاول به خود می گیرند كه به اندازه های مختلف و جدا از هم قرار می گیرند. طاولها پر از مایع و مملو از ویروس می باشند. پس از تركیدن تاول ها پوست روی آنها زرد رنگ و نكروتیك می گردد. این زخم ها در اثر آلودگی ثانویه متورم و شكل زگیل به خود می گیرند و گاهی نیز زخم ها در اثر آلودگی باكتریها باعث نكروز می گردد.

 
ترشحات چشمها ، پلكها را بهم می چسباند و پرنده نابینا می شود. گاهی نیز هجوم خون شدید در چشم بوجود می آید. تورم پلك چشم یك حالت پف كرده به چشم میدهد و ترشحات صاف از چشم جاری میگردد.
پلك سوم به طرف وسط چشم كشیده می شود . به طوری كه نصف آن بسته به نظر میرسد. پرهای اطراف سر غالبا آلوده و كثیف می شوند. اشتها كم و گاهی به كلی قطع میگردد. با این حال اشتها در بعضی از پرندگان طبیعی می ماند. ولی در عرض چند روز ممكن است تمامی جمعیت پرنده ها در یك مكان نگهداری آلوده شوند. چشم آنهایی كه از همه زودتر مبتلا می شوند دارای ترشحات غلیظ و چركی است.
همچنین زخم هایی در نزدیك بینی و منقار و سایر نواحی نرم تولید می شود كه در كبوتر و قناری مشابه آنها در روی پا و گاهی بال نیز ایجاد می شود. پس از اینكه پوست روی زخم ها افتاد ، جای آنها باقی می ماند. گاهی این زخمها در دهان ، حنجره و قسمت های مخاطی دیده می شود كه سفید رنگ و متورم است. گاهی لایه هایی از سلولهای مرده به وجود آمده و حالت دیفتریك به خود میگیرد. سپس با انباشتگی و بهم پیوستگی سلولها مخاط ورق ورق می شود و كنده شده و می افتد و زیر آنها نسوج تازه و قرمز رنگ نمایان میگردد.
موقعی كه زخم آبله در حنجره ایجاد می شود ، نفس كشیدن پرنده مشكل میگردد. اغلب نفس نفس می زند. این حالت همزمان با ورود ویروس در خون ایجاد می شود ولی اگر شدت ویروس و یا مقدار آن زیاد باشد پرنده تلف میگردد. اكثرا شدت ویروس زیاد نیست و در نتیجه مرگ كمتر اتفاق می افتد. در حالات شدید آبله در قناری ، ویروس در داخل سلول رشد كرده و تكثیر می شود. در نتیجه در نسوج داخل و همچنین در پوست و مخاطات ، ترشحاتی كه گاهی صاف و زمانی خونی است بوجود می آید. در ضمن تورم ریه هم دیده می شود.


معالجه و پیشگیری:
به طور كلی داروی اختصاصی برای معالجه بیماریهای ویروسی وجود ندارد. پیشگیری به شكل واكسیناسیون ، بهترین روش كنترل بیماری است. برداشت زخم های پوستی و شتشو با جوش شیرین 5 درصد وبرداشت زخم های دیفتریك از مخاطات و مالیدن گلسیرین یده در محل زخم ، شتشوی چشم با یك تا 2 درصد نمك ، مالیدن آنتی بیوتیك های قوی به داخل چشم ، همچنین استفاده از پماد اكسی تتراسیكلین و یا كلراتتراسیكلین چشمی ، به بهبودی چشم كمك می كند كه تا یك هفته ممكن است طول بكشد. اگر هجوم خون شدید باشد ، شتشو با چایی پر رنگ با دمای 40 درجه كمك خواهد كرد. بهترین روش پیشگیری ، مایه كوبی در كشاله بال با واكسن استیل است.
آبله غالبا در كشورهای مناطق گرمسیری و معتدل بروز كرده و در كشورهای سردسیر تنها در فصل تابستان شایع و عمدتا به وسیله حشرات منتقل میگردد. البته پرندگان وحشی نیز در گسترش بیماری نقش دارند. گرچه انتقال بیماری اغلب مستقیم صورت میگیرد ولی گاهی در اثر غذای آلوده نیز امكان سرایت بیماری وجود دارد.

نیوکاسل

نیوكاسل این بیماری ویروسی،مهمترین عامل مرگ و میر در پرندگان پرورشی جهان است.نیوكاسل نیز مانند بسیاری از ویروس های دیگر پس از تهاجم وارد سلول های فرد میزبان شده و باعث اختلال در كار آنها و نهایتا از بین رفتن آنها می شود.امروزه واكسن نیوكاسل نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر تولید شده و حتی پژوهشگران در تحقیقات جدید تونسته اند با وارد كردن DNA تولید كننده انتی ژن (آنتی ژن پروتئین های روی سطح باكتری و ویروس است كه با پروتئین های سطحی سلول های بدن متفاوت است كه به این وسیله سیستم دفاعی می تواند آنها را به عنوان عامل بیگانه شناسایی و با آنها مبارزه می كند) درویروس نیوكاسل را به ذرت وارد كرده و واكسن خوراكی آن را نیز به این طریق تولید كنند.پس از تزریق واكسن(میكروب ضعیف شده یا كشته شده یا سم و آنتی ژن میكروب)سیتم دفاعی آنها را به عنوان مهاجم شناسایی كرده و سلول های دفاعی(گلبول های سفید) با ترشح پادتن با آنها مبارزه می كند در حالی كه ویروس های وارد شده دیگر قدرت بیماری زایی ندارند.فرایند ترشح پادتن در بیماری نیوكاسل باعث ایمنی اكتسابی تا یك سال می شود.

 

این ویروس یكی از مهترین عوامل مرگ و میر كبوتران علی الخصوص در فصول سرماست.علت هم عدم توانایی فعالیت ویروس در دماهای بالا و هوای گرم است.برای همین باید كبوتران را معمولاً باید در اواسط آبان تا اویل آذر واكسینه كرد.

اما علائم بیماریابتدا با پف كردن و بی حالی و رعشه(لرزش) كبوتر آغاز می شود، كم كم كبوتر با پیشرفت بیماری و فراگیر شدن ضعف،كبوتر اشتهای خود را از دست می دهدو فقط در صورت نیاز كمی آب می خورد.كبوتر با گذشت زمان توانایی پرواز خود را نیزاز دست می دهد.از بین رفتن سلول ها و استفاده از ذخایر انرژی باعث لاغر شدن پرنده و اغلب برجسته شدن استخوان میان سینه آن می شود.این بیماری نهایتاً باعث اختلال در سیستم عصبی، فلج شدن و مرگ پرنده می شود.این ها علائم بیماری نیوكاسل از نوع گوارشی یا به عبارتی همان نیوكاسل روده ای اند.پس مواظب باشید كبوتری كه می خرید علائم بالا را نداشته باشد.

بسیاری از افراد این بیماری را غیر قابل درمان می دانند اما در خیلی از موارد حال كبوتر مریض به شرط مداوا در اوایل مریضی بهبود می یابد.ولی قبل از شروع بحث درمان 2 نكته را یادآور می شود:

الف)به محض اینكه پرنده ای كه علائم بیماری نیوكاسل را داراد در بین كبوتران مشاهده كردید،آن را جدا كنید.

كوزه آب خوری را عوض كنید،آن را شسته ،ضد عفونی كرده و در آفتاب بگذارید.زیرا انتقال از راه ترشحات دهانی پرنده یكی از مهمترین راههای انتقال بیماری است.سپس كف گنجه(تور یا كتونه)را از فضله ها پاك كنید و بعد آن را شسته و ضدعفونی كنید(بوسیله دود و مواد ضد عفونی كننده).البته ریختن گازوییل در خیلی از موارد از جمله برای ضد عفونی كردن محیط و از بین بردن حشراتی مثل سگ مگس و كنه هم مفید است.در آب پرنده های سالم باید طی مدت یك هفته 1 سی سی اكسی وت(اكسی تتراسایكلین، كه به صورت محلول تزریقی وریدی برای بیماری های عفونی دام عرضه می شود كه باید مقدار لازم را با سرنگ از داخل شیشه بیرون بكشید) و مولتی ویتامین (ویتالین) ریخته شود تا اگر كبوتران دیگر هم مریض شده اند در اوایل دوره بهبود یابند.تغذیه هم باید در این مدت زیادتر و همراه با دانه های پروتئینی و كربوهیدراتی بیشتر انجام شود.

ب)دوره مداوا ممكن است از یك هفته به بالا طول بكشد. در صورتی كه پرنده بریتان ارزش مداوا را داشت وقتتان را صرفش كنید.

اما راه درمانی عمده ای كه برای بهبودی پیشنهاد می شود:

1- اگر پرنده بیمار هنوز می تواند غذا بخورد باید تا آنجا كه می توان به او غذا داد.مخصوصا غذاهای پروتئینی و كربوهیدراتی بالا تا كم كم ضعف پرنده رو به بهبودی رود.اما اگر پرنده دیگر میل به غذا ندارد باید با دست به او غذا داده شود.دانه هایی مثل گاودنه،قره ماش، ارزن ،گندم،نان خشك و كوشه(كاشفه).البته در بعضی از موارد پرنده غذای داده شده را استفراغ می كند.در این مورد باید به پرنده كمی سنگریزه و سپس غذا داده شود كه اگر باز هم استفراغ ادامه داشت می بایست نان آب زده و نرم شده را با سرنگ به او خوراند.
2- هر شب 1 سی سی اكسی وت را با سرنگ كشیده و قطره قطره و در ته حلق كبوتر بچكانید و این كار را تا 4 روز ادامه دهید.
3- در هر روز 1 حبه سیر، طی سه بار در صبح و ظهر و شب تا پایان 1 هفته به كبوتر داده شود.
4- در آب پرنده باید پودر مولتی ویتامین ریخته شودپودر مولتی ویتامین ضعف ناشی از مصرف دارو ها را برطرف می كند.و از روز چهارم به بعد نیز باید اكسی وت نیز در آب پرنده ریخته شود.
5- اگر حداكثر تا یك هفته بهبودی در وضعیت پرنده حاصل نشد،باید قید آن را بزنید...

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic