شنبه 25 اردیبهشت 1389  11:09 ب.ظ    ویرایش: شنبه 30 مهر 1390 12:25 ب.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: عکس قناری ،


canaryaria1    canaryaria2      
شما می توانید ادامه ی  عکس ها رو در ادامه ی مطلب مشاهده کنید

ادامه مطلب   


نظرات()   
سه شنبه 21 اردیبهشت 1389  12:38 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:04 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: آواز قناری ،

برای تكثیركنندگان قناری انتخاب پرندگان مستعد وتمرین دادن آنان زحمت و كار زیادی در بر دارد . زمانی كه نرهای جوان مستقل گشته و درقفس بزرگ یا پاسیو نگهداری شوند .بزودی با تمرین آواز شروع كرده و بایكدیگر به مسابقه می پردازند. اولین آوازها به سختی انجام گرفته و مطمین ترین مشخصه برای تشخیص جنسیت قناریهای جوان است .
پس از پرریزان جوانی نرهای جوان توسط تكثیركنندگان به قفس های مجزا منتقل میگردند. دراین مكان هریك برای خود تجربه كرده و آوازش راتصحیح می نماید. دراین دوره كارآموزی خوانندگان جوان قادربه دیدن یكدیگرنبوده ولی صدای هم را بخوبی می شنوند .این امرموجب تشویق آنان در تصحیحی و تكامل آواز خواهدبود .اغلب پرنده خوش آوازی را درآن میان قرارمیدهندتا قناری های جوان فن خواندن را از اوبیاموزند( البته این كار درصورتی ضرورت دارد كه قناریهای جوان از نسل قناریهای خوش آواز نباشند .)بدین ترتیب آواز رفته رفته كامل و خالص می گردد. توصیه میشود بهترین خوانندگان جوان را دركنار قناری خوش آواز یا بلبل (برای آموزش آواز زیبایش ) قراردهند . در ایران قناری هایی كه قطعات لی لی لی لی و یا زنگی و یا جام جم را بخوانند قناری موقومی می گویند , كلمه موقوم همان كلمه مقام است كه كلمه مقام در فارسی دو تا معنی دارد. اولی به معنای درجه و رتبه و دومی به معنای آواز یا صدا می باشد. هر قناری خوش آواز را خوش مقام می گفتند و سپس برای راحتی خوش موقوم گفته و آخر سر هم خلاصه شد به موقوم .
برخی برای اینکه قناری خوش صدا داشته باشند جوجه قناری را از ابتدا آموزش می دهند تا درست و زیبا خواندن را یاد بگیرد. برای آموزش دو راه وجود دارد یکی اینکه بوسیله یک قناری خوش صدا این کار انجام شود، قفس قناری خوش صدا را نزدیک جوجه قناری قرار دهید و بقیه قناریها را از آن محل دور کنید تا جوجه قناری فقط صدای استاد خود را بشنود و یاد بگیرد . راه دوم بوسیله نوار ضبط صوت یا سی دی است ، به این صورت که بوسیله ضبط صوت نوار یک قناری خوش صدا در فواصل معین به گوش جوجه قناری می رسد و او این نوع خواندن را یاد می گیرد در هر دو مورد آموزش نکته مهم اینست که جوجه غیر از صدای مورد نظر صدای قناری یا پرندگان دیگر را یاد نگیرد. میگویند قناریهای جوان در ابتدای زندگی خود صدا ها و آوازهای اطراف خود را تقلید می كنند اما پس از رسیدن به سن بلوغ به اصل خود باز می گردند و در حقیقت آوای اصیل قناری راسرمی دهند.
گروهی از پرورش دهندگان به این نتیجه رسیدند كه می توان بسیاری از آوازها را به قناریهای جوان آموزش داد ولی هنگامی كه به سن بلوغ می رسند به سر دادن آواز اولیه خود می پردازند.
غذای اصلی پرنده را در زمان آموزش آواز تخم کتان بمیزان 3 قسمت وارزن ریز بمقدار 1 قسمت و در طول هفته نیز 1 بار هفت تخم در دسترس قراردهید ضمنا مقدار بسیار كم سبزی یا سیب یا كاهو در قفس بگذارید .
بهترین نژادهای قناری آواز خوان را نژ‍ادهای : رولر هارتس – واتراسلگر ( بل‍ژیك )- تیمبرادو (اسپانیا) و نژاد آمریكایی میدانند .

   


نظرات()   
سه شنبه 21 اردیبهشت 1389  12:35 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:04 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: آواز قناری ،

جوجه سهره‌ها (از خانواده گنجشکها) نیز مثل کودکان از بزرگترهایشان آواز خواندن را در دوره کوتاهی از عمرشان یاد می‌گیرند. تحقیقات جدید در دانشگاه راکفلر با همکاری Bell Labs نشان داده است که جوجه سهر‌ه‌های نر یکماه بعد از آنکه از تخم در آمدند در یک فاصله دو ماهه در آواز خواندن مهارت کامل را کسب می‌کنند. نحوه تحقیق و آزمایش بدینگونه بود که جوجه‌ها را از روز 43‌ام از تخم درآمدن به بعد تحت نظر گرفتند. تا قبل از آن روز آنها از قبل به ایجاد صداهایی بدون یادگیری شروع کرده بودند. از روز 43‌ام محققین یک سهره پدر پلاستیکی را در کنار جوجه‌ها قرار دادند که وقتی به آن نوک زده میشد، آوازی را تا 28 ثانیه در روز می‌خواند. پس از آن محققین میزان یادگیری جوجه‌ها از آن آواز تا زمان تقلید کامل آواز اندازه گرفتند. بر اساس مشاهداتِ محققین بیشترین جهش یادگیری در روز دوم تعلیم آغاز شد بعد از آنکه پس از اولین روز یادگیری جوجه‌ها خواب خوبی هم داشتند. بعضی جوجه‌ها آواز را با فرکانس خیلی بالاتری ولی با همان تم اصلی شروع به خواندن کردند و بجای درست کردن فرکانس آواز جوجه‌ها اول روی تم آواز تمرکز کرده تا یاد بگیرند و بعد از چند روز به یکباره فرکانس را پایین آورده و کاملا شبیه آواز اصلی مورد تعلیم خواندند. این نحوه یادگیری کم و بیش شبیه پروسه یادگیری آواز در مغز آدمی است. در نهایت و هدف اصلی از اینگونه آزمایشات روی پرنده‌ها اینست که شاید از روی نحوه یادگیری آواز در پرندگان بتوان به نحوه یادگیری زبان در مغز انسان پی برد.

   


نظرات()   
شنبه 18 اردیبهشت 1389  03:09 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

انتخاب جفت مناسب بارعایت رابطه خویشاوندی ، تناسب رنگ و نزاد و هدف از تکثیر
کسب اطمینان از سلامت و شادابی قناریهای انتخاب شده
کسب اطمینان از آمادگی قناری ماده ( بیقراری و جیک زدن پیاپی ، جمع آوری کاغذ درگوشه های قفس ، کندن پراز بدن خود و سایرپرندگان و داشتن پس دوکی شکل )
کسب اطمینان از آمادگی قناری نر ( آواز خوانی قرص و بیقراری در قفس )
تقویت قناری ماده در مدت بیست روز قبل از جفت اندازی با استفاده از مکمل های غذایی و مولتی ویتامین حاوی مقادیرلازم ویتامین A , E
تقویت قناری نر در مدت بیست روز قبل از جفت اندازی با استفاده از مکمل های غذای و مولتی ویتامین حاوی مقادیرلازم ویتامین A , E
قراردادن قفس مخصوص جوجه کشی در محل مناسب از لحاظ رعایت دما ، نور و جلوگیری از استرس
قرار دادن قناری ماده در قفس جوجه کشی
قراردادن لانه مخصوص تخم گذاری
تغذیه قناری ماده با غذای مقوی تخم مرغی بصورت یکروز در میان در طول یک هفته قبل از جفت اندازی
قرار دادن قفس قناری نر در کنار قفس قناری ماده در مدت یک هفته قبل از جفت اندازی
ورود قناری نر به داخل قفس قناری ماده
کسب اطمینان از مناسب بودن وضعیت لانه تخم گذاری

   


نظرات()   
جمعه 10 اردیبهشت 1389  08:32 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

اگر میخواهید قناریهای سالمی داشته باشید به نکات زیر توجه کنید.

۱.غذای اصلی قناری تخم کتان و ارزن است شما باید این دو را مخلوت کنید وهمیشه در اختیار قناری بگذارید مثلا یک کیلو کتان را با نیم کیلو ارزن مخلوت کنید .

۲.جایی که قناری را نگهداری می کنید باید تمیز باشد حداقل ماهی یک بارقفس وتمام وسایل داخلش را بشورید.

۳.قفس قناری را جایی که نور مستقیم خورشید و وزش مستقیم باد است قرار ندهید.

۴.هفته ای سه بار به قناری میوه و سبزیجات تازه بدهید.

۵.هفته ای دو بار به قناری جوانه گندم بدهید.

۶.دانه های گرم را در تابستان از برنامه غذایی حذف کنید و در زمستان هم خیلی کم بدهید.

۷.حداقل هفته ای دو بار در تابستان و هفته ای یک بار در زمستان برای قناری ظرف ابتنی بگذارید.توجه اب سرد برای ابتنی نگذارید.

۸.قناری را هفته ای یک بار در اتاق ازاد کنید تا از چاق شدن جلو گیری شود.البته وقتی که جفت نیست.

۹.به قناری تخم مرغ ندهید.فقط در زمانی که قناری تخم گذاشته است هفته ای سه بار هر بار اندازه یک شستی برای این که قناری تخمهای خودش را نخورد.

۱۰.دانه های خنک هفته ای سه بار به قناری بدهید.مانند تخم خلفه .تخم تربچه.تخم کاهوش

   


نظرات()   
جمعه 10 اردیبهشت 1389  08:31 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:22 ق.ظ
توسط: m m

نکته ای که باید توجه کنید اینه که وقت خواب و بیداری قناری را تنظیم کنید قناری اول صبح بیدار میشه و تا زمانی که محل نگهداری قناری روشن باشه بیدار میمونه وممکنه بعضی وقتها چراغ های اتاق تا ساعت یازده دوازده شب یا کمتر بیشتر روشن باشه همین باعث میشه زندگی قناری رو روال خودش پیش نره دیده شده که قناری بعضی وقتها به تولک بی موقع میره یا این که اوازش قطع میشه و... اگر شما هر شب ساعت هفت چراغها را خاموش کنید قناری عادت میکنه و دچار خیلی از مشکلات نمیشه و دوران جفتگیری هم زودتر اماده میشه.

   


نظرات()   
جمعه 10 اردیبهشت 1389  08:30 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:23 ق.ظ
توسط: m m

قناری را زودتر از فصل بهار جفت نزنید.چر اینقدر قناریها را جفت میزنید وبعد از جفت نخوردنشون ناراحت میشید واسه اینکه قناریها جفتشن و جوجه بدن

۱.هردوشون سالمو سرحال باشن

۲.خوب تغذیه بشن

۳. دمای محل نگهداریشون حدودا ۲۵ درجه

۴.جایی که سرو صدا زیاد است قناری را نگهداری نکنید

۵.از جا به جایی اون بپرهیزید بزارید قناری یک جا عادت کنه

۶.به غیر از موارد ضروری هرگز قناری را نگیرید

۷.قناری نر و ماده را جایی بگذارید که همدیگه را نبینند

۸.بگذارید قناریها به اوج امادگی برسند یعنی قناری نر با شنیدن صدای قناری ماده طوری اواز بخونه که خیال کنید میخواد قفس را پاره کنه و بره پیش ماده.قناری ماده هم وقتی دیدین جیک میزنه و تکه روزنامه یا نخ به نوکش میگیره و این طرف و اون طرف میپره و بال بال میزنه اون موقع هست که واقعا حلاک هم هستن و باید قناری نر را به قفس قناری ماده هدایت کنید و قفس را همون جایی که قناری ماده قبلا بوده بگذارید.موفق باشید.

   


نظرات()   
جمعه 10 اردیبهشت 1389  08:29 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:23 ق.ظ
توسط: m m

تجربه نشون داده اگه رنگهای تیره را با روشن جفت بزنیم بهتر به نتیجه میرسیم البته نمیشه گفت اگه هر دو تیره یا هردو روشن باشند با هم جفت نمیخورن این رو هم نمیشه گفت که دو قناری روشن جوجه های زیبایی میدن یا دو قناری تیره رنگهای زیبایی نمیدن چون بستگی به نسلهای گذشته اونها داره

   


نظرات()   
جمعه 10 اردیبهشت 1389  08:26 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:23 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: تاریخچه قناری ،

تاریخ ورود قناری به ایران به گذشته ای نه چندان دور میرسد و به روایتی از مسکو به ایران وارد شده.تنها مدرک موجود در مورد چگونگی ورود قناری به ایران در کتاب رجال عصر ناصری است،در انجا نقل شده که دوست محمد خان معیر الملک از درباریان ناصرالدین شاه بود که پس از استعفا  به اروپا رفت ودر بازگشت در سال 1306تعدادی پرنده اهلی از جمله قناری به ایران آورده است

   


نظرات()   
جمعه 10 اردیبهشت 1389  08:25 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:24 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: دانستنیهای قناری ،

1- پیشگیری بمراتب بهتر و کم هزینه تر از درمان است

2- قناری شما برای حفظ سلامتی و بازدهی بهتر حداقل دوباردر سال نیاز به کشت مدفوع توسط آزمایشگاه دامپزشکی دارد یکبار اول تیر ماه و مرتبه دوم یکماه قبل ازشروع جوجه کشی

3- بیشتر بیماریهای شایع در بین قناریها ناشی از مشکلات گوارشی روده ای میباشد

4- اگر قناری جدیدی خریداری کرده اید حتما به دامپزشک مراجعه نموده و20روز قرنطینه را رعایت کنید

5- بهترین زمان برای پیشگیری و رفع کمبود ویتامین ها زمان تولکی پرنده ها است

6- بذر جوانه زده سر شار از ویتامین ها است و شما میتوانید درزمان تولکی ازآن استفاده کنید

7- اگربرای مقابله با بیماری ها از دارو استفاده میکنید دقت کنید که دوره درمان را کامل کرده و دوز درمانی صحیح را بکار ببرید تا نتیجه دلخواه و مثبت بگیرید

8- یکی از عوامل عمده مرگ و میر قناری ها در طول سال خصوصا در تابستان شیوع بیماری آبله میباشد علایم آن شامل زخم اطراف دهان وچشمها و داخل حلق پرنده و همچنین زخم در ناحیه مخرج پرنده است در برخورد با این علایم بی درنگ با دامپزشک مشورت نمایید و ان را سرسری نگیرید زیرا که اقدام دیرهنگام شما باعث کاهش بازدهی واکسن ودر مواردی موجب افزایش شدت بیماری خواهد شد. دراینصورت تنها باید خود را مقصر اصلی بدانید

9- همانطور که تشخیص بیماری بعهده دامپزشک می باشد درمان حمایتی بعهده شماست . درمان حمایتی شامل افزایش دمای محیط و تهیه خوراکی که قناری بیماردرهنگام بیماری برای زنده ماندن و مقاومت در مقابل بیماری بتواند از آن تغذیه کند

10- یکی از مشکلات شایع جوجه میری میباشد که عموما قناریهای پرستاررا مقصرمیدانند به دنبال علت اصلی آن باشید زیرا که در بیش از 70 درصد از این مرگ و میرها نمی توان قناری های پرستار را مقصر دانست

11- داشتن رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت پرنده ضروری می باشد

12- بسیاری فکرمیکنند که مصرف انواع دانه ها و تغییرانهاعامل بلوغ ومستی قناری ها می باشد. اما دانه ها تنها یکی ازعواملی هستند که در این میان نقش دارند

13- بهترین زمان برای انجام واکسیناسیون بر علیه ویروس ابله حدودا سه ماه قبل از جفت اندازی میباشد

14- ارزش قناریهای رنگی که ما انها را حمال مینامیم کمتراز قناری های نژاد دار نمیباشد با انها نیز مهربان باشیم

15- برای جلوگیری از نابودی نژادهای خالص از آمیزش قناری های نژادهای مختلف و هیبرید با نژاد های خالص خودداری کنید

16- خوراک جوجه های جوان تا50 روزگی دان نرم ( تخم مرغ ) میباشد. جوجه های سالم خودبخود تا این سن مصرف تخم مرغ را کاهش میدهند و به مصرف دانه ها روی میآورند

17- قناری ها تا چهار ماه میتوانند به جوجه دهی و تولید مثل مشغول باشند بیشتر از این مدت خستگی و کاهش تولید و همینطور کاهش طول عمر پرنده را در پی خواهد داشت

18- برای تهیه تخم مرغ اب پزشده لازم است که پوسته تخم مرغها راازآلودگی پاک نموده وسپس بمدت نیم ساعت درآبجوش جوشانیده شوند

19- یکبار واکسینه کردن هر پرنده برعلیه ویروس آبله مصونیت دایمی ایجاد خواهد نمود و نیازی به واکسیناسیون مجدد ان پرنده نیست

20- بطور کلی ماده آماده برحسب میزان آمادگی 7 تا 15 روزبعد از جفت اتدازی اقدام به تخم گذاری میکنددرصورتیکه تخمگذاری بیش از این طول بکشد یا ماده آمادگی کامل را ندارد و یا مشکلی در دستگاه تولید مثلی پرنده وجوددارد چنین ماده هایی را باید بمدت دوهفته تنها در قفس دیگری نگهداری نموده ویکروز درمیان با مقدار بسیار کمی تخم مرغ تغذیه نمایید ومجددا جفت اندازی کنید

21- حدود 20درصد از ماده های جوانی که برای اولین بار تخمگذاری میکنند قبل از چهار روز لانه تخمگذاری را ترک میگویند شما میتوانید این تخمها را به زیر ماده های دیگرمنتقل کنید جالب اینجاست که بدانید ماده های جوان ازروی غریزه زمانی این کار را انجام میدهند که هنوزهیچ جنینی درون تخم تشکیل نشده است

22- مطمئنا جوجه هایی که بعد از50 روزگی هنوزاز تخم مرغ تغذیه میکنند و از دانه های سخت استفاده نمیکنند و دائما احساس گرسنگی دارند و در قفس به دنبال چیزی میگردند به یکی از انواع بیماریهای روده ای مبتلا شده اند و نیازمند درمان میباشند

23- در جوجه ها اولین مرحله پرریزی از دوماهگی آغاز میشود و با شروع پرریزی پرکنی نیز آغاز خواهد شد مراقب جوجه های جوانتر وضعیف تر باشید تا توسط قویترها آسیب نبینند

24- سن بلوغ در قناری ها برحسب نژاد پرنده متغیر است وازشش ماهگی در نژاد سبک تا هشت ماهگی درنژادها ی سنگین تر متفاوت می باشد

25- با خیالی آسوده اجازه دهید که جوجه ها ی نر و ماده تا نزدیک شدن به شرایط بلوغ و دو ماه قبل از جفت اندازی در کنار یکدیگر بصورت گله ای زندگی کنند

26- ماده ها را دوهفته قبل از جفت اندازی یکروزدرمیان با مقدارکمی تخم مرغ تغذیه نمایید ولی نرها نیازی به تغذیه با تخم مرغ ندارند یک شستی تخم مرغ برای 10 عدد ماده کافی میباشد

27- قناری های نرهمیشه به یکدیگر آسیب می رسانند آنها را یا بصورت انفرادی نگهداری کنید ویا اینکه درهر قفس بیش از دو عد د قناری نر نگهدارید

28- دیده شده بعضی از افراد توازن بین دانه های اصلی پرنده را رعایت نمی کنند دان اصلی قناری تخم کتان و ارزن است و نسبت بین انها 6 به یک میباشد یعنی به ازای هر6 کیلو گرم تخم کتان 1 کیلو گرم ارزن کافی می باشد البته بهتر است که بجای 1 کیلوگرم ارزن از نیم کیلوگرم شلغم و نیم کیلوگرم ارزن استفاده کنید

29- جوجه ها برحسب نژاد از22 روزگی تا 28 روزگی شروع به خوردن تخم مرغ مینمایند و شما میتوانید آنها را از 28 روزگی در گونه های سبک تا 35 روزگی در نژادهای سنگین از والدین خود جدا نمایید تا زندگی مستقل خود را آغاز نمایند

30- سری دوم تخمگذاری معمولا زمانی آغازمی گردد که سن جوجه های سری اول کمتر از بیست روز است در نتیجه برای جلوگیری از کثیف و آلوده شدن تخمهای سری دوم لازم است که 15 روز بعد از بدنیا آمدن جوجه ها لانه تخم گذاری دیگری در کنارلانه اول بافاصله حدود 10 سانتی متر قرار دهید

31- ماده هایی که بدون نر و از روی مستی تخمگذاری می کنند را به راحتی نمی توان با قناری نر جفت اندازی کرد .

32- در فصل تولکی بهتر است پرنده ها را بصورت گله ای نگهداری کرد زیرا در این زمان قناری ها به زندگی اجتماعی نیاز دارند .

33- اگر قصد دارید ماده ای که جفت انداخته اید و روی تخم خوابیده است را از جفت خود جدا کنید بهتر است ابتدا کپه تخمگذاری را برداشته و ماده را بمدت یکساعت آزاد بگذارید و بعد از آن به تعویض قفس قناری ماده اقدام نمایید .

34- معمولا رسم براین است که در فصل تولید مثل قناری های نر بصورت انفرادی نگهداری شوند و ماده را به قفس نر هدایت کنند ولی در عمل بهتر است 6 روز قبل از جفت اندازی قناری ماده را بصورت انفرادی نگهداری کنید و پرنده نر را به قفس ماده هدایت نمایید .

35- برای کاهش آلودگی بهتر است از قفسهایی که کف نرده ای دارند استفاده نمایید .

36- برای ضد عفونی سبزیجات ابتدا آنها را بمدت 20 دقیقه در آب معمولی قرار دهید و بعد ازاین مدت از مواد ضد عفونی کننده برای ضد عفونی آنها استفاده کنید .

37- تا پانزده روز بعد از واکسیناسیون آبله به پرنده ها اجازه آبتنی کردن را ندهید .

38- بهیچوجه جوجه های هم خانواده یا خواهر و برادر را با یکدیگر جفت اندازی نکنید .

39- بهترِین زمان برای جفت اندازی هنگام غروب و کمی قبل از خاموش کردن برق محل زندگی پرنده ها میباشد این کار از جنگ و جدال بیش ازحد قناری نر و ماده جلوگیری می کند .
 

   


نظرات()   
  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو