تبلیغات
قناری - مطالب اسفند 1389
جمعه 6 اسفند 1389  05:58 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:45 ق.ظ
توسط: m m* برای جفت کردن وتکثیر قناری نر و ماده باید آماده باشندکه از حالت های زیر مشخص میشود.
قناری نر: خواندن محکم و پرحرارت - جست و خیز زیاد - بر روی تیرک تند بال زدن - براقی چشم - چسبیدن به قفس و خواندن محکم و بیرون زدن مقعد .
قناری ماده: جیکهای ممتد ـ بر روی تیرک تند بال زدن ـ اگه کف قفس روزنامه هست پاره کردن و لول کردن روزنامه و بلاخره برآمده شدن مقعد.
قناریها را طوری قرار بدین که اول همدیگه رو نبینن و فقط صدای هم رو بشنوند. بعد از چند روز روبروی هم قرار بدین. وقتی دیدین به هم توجه می کنن و نسبت به هم تحرک نشون می‌دن اونها رو جفت کنین. ودرشب هنگام خاموش کردن چراغ قناری نر را به قفس ماده هدایت کنید. راجع به تغذیه در این موقع لازمه کمی تخم مرغ رنده شده و هویج رو مخلوط کرده و براشون بذارین. تا تقویت شن. مقداری شاهد‌انه هم بد نیست.
موقعی که قناریها رو کنار هم می ذارین با هم نزاع می کنن. این طبیعیه. اما نباید زیاد طول بکشه. اگه دیدین که این نزاع بیشتر از ۵روز طول کشید و ماده یا نر کف قفس می ره و کز می کنه اونها رو از هم جدا کنین. این حالت بیشتر بدین خاطره که هردو قناری یا یکی از اونها هنوز آماده نشده.
در مواقعی هم پیش می یاد که قناریها از هم خوششون نمی یاد .و این حالت در موقعیه که نر یا ماده قبلا جفت رفته و شما اون رو بعد از جفت کردن با قناری دیگه ای حالا می خواین با این قناری جفت کنین. مخصوصا اگه ماده باشه خیلی سخت با نر دیگه ای جفت می ره. مگر اینکه مدتی از نر خودش جداش کنین .تا از فکر و خیال اون نر در بیاد و لااقل بعداز گذشت یک ماه با نر دیگه‌ای جفت کنین.در مواقعی هم پیش می‌یاد که قناری از رنگی خوشش می یاد. وقتی جفتی که کنار اون می‌ندازین اون رنگ دلخواهش نیست نسبت به اون احساس بی‌تفاوتی می‌کند.و ایجاد نزاع و درگیری هم ممکنه بشه در اینصورت باید قناریها را از هم جدا کرد .
همین که دیدین قناری ماده چال رو گود کرده و داره آماده می‌کنه مطمئن شوید که به زودی اولین تخم رو می‌ذاره . چونکه ماده وقتی زمان تخم گذاری اون نزدیک می‌شه شروع به ساخت لانه می‌کنه. نر هم کمک می‌کنه اما کار لانه‌سازی با ماده است. زمانی که ماده در شکمش تخم داره آماده می‌شه مخصوصا یکی دو روز مانده به تخم‌گذاری ماده پشت کمرش برآمده می‌شه. مقعد اون ورم می‌کنه و موقع پریدن از روی تیرک خیلی سنگین حرکت می کنه. مراقب باشین در طول زمانی که قناریها رو جفت کردین و مخصوصا زمانی که ماده در آستانه تخم گذاری قرار گرفته به هیچ وجه اونها رو از محل خودشون تکون ندین. ماده ها اگه از محلی که هستن تکون بخورن به ندرت امکان داره باز روی تخم بخوابن.همچنین محیطی آرام و همراه با آسایش برای اونها ایجاد کنین.
وقتی ماده اولین تخم رو گذاشت از حالت سنگینی اون کاسته می‌شه. شما برای اینکه جوجه ها همه با هم در بیان می‌تونین به آرامی تخم رو از توی چال در بیارین و جاش یه چیزی شبیه تخم بذارین. وقتی آخرین تخم رو گذاشت همه رو یه جا زیر پاش بذارین.جوجه‌ها اگه با فاصله از تخم در بیان چونکه رشد اولیه جوجه‌ها خیلی زیاده جوجه ای که به فاصله سه روز از جوجه قبلی در بیاد احتمال له شدنش زیاده. اگه این مدت بیشتر باشه احتمال هم شدیدتره.
جوجه معمولا بعد از ۱۴ روز از تخم در می‌یاد. وقتی شما در صبح روز چهاردهم مشاهده کردید که ماده خودش رو از روی تخمها کنار می‌کشه و مرتب نوکش رو به سمت داخل چال می‌بره و یا پوست تخم رو کف قفس دیدین باید نوید تولد جوجه‌ها رو بهتون بدم.

ادامه مطلب   


نظرات()   
جمعه 6 اسفند 1389  05:58 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:45 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: تغذیه ،

چراچرا به قناری غذای تخم مرغی ندهیم :

غذای تخم مرغی كه در قدیم خیلی معمول بوده و تربیت كنندگان قناری به مصرف آن عقیده وایمان مفرطی داشته اند امروز به علت تجربه علمی كه ذیلا شرح داده میشود طرفدار زیادی ندارد وبه جای آن از سایرموارد که بی ضررهستند استفاده میشود .موضوعی علمی كه باعث مخالفت با مصرف غذای تخم مرغی شده این است كه تخم مرغ پخته محیط مناسبی برای نشر ونمو نوعی باسیل بنام red_mite است كه آفت جان قناری بوده واین پرنده زیبا را به تب عفونی غیر قابل علاجی مبتلا می نماید .بنابراین تربیت كنندگان قناری صلاح در این دیده اند كه غذای تخم مرغی را از سری غذاهای قناری حذف نمایند .
حالا این مطلب پیش می آید آیا بدون غذای تخم مرغی میشود جوجه قناریها را با همان نیرو وقوت بزرگ كرد یا خیر ؟جواب آن مثبت است وبه طریق زیر میشود عمل كرد :

1- کاملا بدون تخم مرغ :
علاوه بر دانه های معمولی كه بصورت عادی یا بصورت آسیاب شده ( تخم کتان - ارزن - شاهدانه بهمراه هفت تخم ) برای مصرف قناری و جوجه ها در قفس گذارده میشود مقداری بیسكویت كوبیده شده را با چند قطره آب مختصر رطوبت داده و با مقدار كمی شاهدانه آسیاب شده قاطی كرده در جا دانه مخصوص برای مصرف جوجه ها بگذارید ودر این مخلوط میشود قدری میوه خشك كوبیده مثل مغز پسته وغیره اضافه نمود .پس از آنكه جوجه قناریها 4 یا 5 روزه شدند قدری تخم كلم خیس كرده در جا دانه دیگر ومقدار مختصری سبزی در قفس بگذارید . این را هم باید درنظر گرفت كه تخم كلم یا هر دانه دیگری بصورت خیس كرده زود ترش میشود بنابراین باید تازه به تازه تهیه ودر یك یا دو نوبت در قفس بگذارید و آنچه از دفعه قبل باقی مانده دور ریخته شود و ظرف نیز خوب شستشو شود .

2– صرفا مصرف سفیده تخم مرغ :
یعنی غذای تخم مرغی استفاده میشود ولی بدون زرده تخم مرغ بدین ترتیب كه سفیده تخم مرغ پخته را با خرده نان و بیسكویت كوبیده شده مخلوط نموده ودر اختیار قناری وجوجه ها قرار میدهیم .

3 – تهیه نوعی غذای همطراز :
تهیه مخلوطی از : رویه نان8 گرم – تخم بزرك كوبیده 2 گرم – جو دوسر3 گرم – برنج 3 گرم – شاهدانه كوبیده شده 2 گرم – پودرشكر4 گرم و نمك بمیزان نیم گرم و دانه خشخاش نكوبیده بمقدار 2 گرم ( بخش عمده این مخلوط را رویه نان . جو دوسر . برنج و شكر) تشكیل میدهد .
این مواد را میباید بغیر از تخم خشخاش كه بهمان شكل دانه ای خود باقی بماند خیلی نرم آسیاب نمایید . در هنگام مصرف این مخلوط را با آب گرم به طوری كه كاملا غلیظ و دانه دانه باشد مخلوط مینمایید و پس از سرد شدن یا بصورت نیمه گرم به جوجه ها میدهید . این غذا خود پرنده و جوجه های او را در حال نشاط وسلامت نگاه میدارد و هیچ غذای دیگری برای پرورش جوجه بغیر از آن لازم نیست بشرط اینكه توجه نمایید كه پس از تركیب با آب ترش نگردد.

4- خوراك نرم (خوراك پرورشی )
مقداری تخم مرغ كه باید حتما 25 دقیقه در آب جوش جوشانده شود و مقداری آرد سوخاری به اضافه سبوس گندم و كمی هویج رنده شده كه قبلا باید آب آن را گرفته باشید و چند قطره روغن زیتون یا روغن ماهی به اضافه مقدار كمی جوانه گندم غذای پرورشی را تشكیل می دهد. البته این رژیم نیز بسته به نژادهای مختلف قابل تغییر است. مقدار هر یك از مواد برای تقریبا 30 عدد قناری به شرح زیر می باشد.
تخم مرغ 1عدد هویج متوسط 1 عدد
آرد سوخاری 5 گرم سبوس گندم 2 گرم
جوانه گندم 2 گرم روغن ماهی یا روغن زیتون 2 گرم
تخم مرغ رنده شده را با آرد سوخاری مخلوط نمایید هویج را نیز رنده كنید و آب آن را بگیرید سپس با روغن ماهی مخلوط و به مخلوط قبلی اضافه نمایید.سبوس و جوانه گندم را به آن اضافه كنید. می توانید به جای پودر سبوس و جوانه گندم از مكمل های ویتامینه و غنی شده كه به صورت آماده در بازار است استفاده كنید. حداقل روزی 2 بار این خوراك پرورشی را در اختیار جفت قرار دهید تا با آن جوجه ها را تغذیه كنند. جوجه ها تا سن حدود 50 روزگی به این غذا نیازمندند.
تغذیه قناری در هر فصل و هر شرائطی فرق می کند.در تابستان دانه های خنک باید داد. مثل کاهو،خرفه، بادام، خاک‌شیر و... و در زمستان دانه هایی مثل شاهدانه و کمی شلغم والبته این رو هم بگم مراقب باشین که دون‌های گرم قناری رو زود خراب می‌کنه .پس تا می‌تونی بهش نده. شاهدونه برا مستی و شلغم هم برا جلوگیری از سرماخوردگی خوبه.در زمانی که جفت هستن علاوه بر اینها غذای تخم مرغی( مخلوطی از سفیده تخم مرغ، هویج و آرد سوخاری) و البته غذاهای آماده ای که برای رشد سریع قناری خوبن و مواد مغذی فراوانی دارن.

استفاده از كف دریا و سنگریزه
استفاده از كف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و كمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد كه در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یك عامل كمكی در هضم غذا به خصوص دانه ها به كار گرفته می شود . كف دریا پوسته حاوی كلسیم می باشد و باعث استحكام ئوك و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از كف دریا نوك خود را به می كشد كه مانع رشد بیش از حد آن می شود.
چنانچه مقداری پوست خشك شده ی تخم مرغ را كوبیده و هر 15 روز كمی از آن را به قناریها بدهید باعث می شود تا علاوه بر صحت مزاج ، قناریها ی ماده در فصل تخم گذاری ، تخم بدون پوسته نگذارند و به یبوست نیز مبتلا نشوند.

   


نظرات()   
جمعه 6 اسفند 1389  05:56 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:47 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: عمومی ،

امتحان تخم قناری به این ترتیب صورت می گیرد:

یك ورقه مقوا را كه یك طرف آن سیاه رنگ باشد را برداشته و سوراخی _ كمی تنگ تر از قطر تخم قناری _ در آن ایجاد نمایید. این ورقه را در دست چپ به طوری كه شست در طرف سیاه آن قرار گیرد نگاه میدارند سپس تخم قناری را با انگشت شست و سبابه دست راست برداشته و در مقابل سوراخ مقوا ، در برابر روشنایی نگاه داشته و به داخل آن نگاه كنید. اگر تخم شفاف باشد دلیل بر این است كه تخم نطفه نداشته و اگر لك یا نقطه های تیره داشته باشد علامت آن است كه تخم به علتی فاسد شده است. اگر تخم سیاه و حاجب ماوراء بود حتما دارای جوجه می باشد. این تخمهای جوجه دار را به لانه بازگردانید و تا صبح روز پانزدهم منتظر بمانید. اگر تا آن موقع هم تخمها به حال خود باقی ماندند با یك چوب سر تیز و یا ته سوزن در سر پهن تخم ، یك سوراخ كوچك ایجاد نمایید و آن را به لانه بازگردانید. یكی دو ساعت صبر كنید . اگر پیشرفتی در سوراخ ایجاد شده در تخم حاصل نشد آنرا در امتداد نوك جوجه ، توسعه دهید تا تمام نوك ظاهر شود و مجددا آن را به لانه بازگردانید تا جوجه خودش را آزاد نماید. تخمی كه جوجه زنده یا مرده در آن دارد چنانچه در ظرف آب قرار دهید ، تا نصفه در آب فرو می رود. و اگر آنرا در روی سطح صافی قرار دهید بر خلاف جاذبه زمین بر روی سر نوك تیز خود می ایستد.به هر حال باید به این نكته توجه كرد كه تا جایی كه ممكن است اجازه دهیم تا خود جوجه از تخم خارج شود و در صورت نیاز تنها با سر پهن تخم جوجه عملی را انجام داد و هرگز با سر نوك تیز تخم ،كاری انجام ندهیم.

پرریزی

* برای اینکه نر و ماده به موقع تو پرریزی برن باید جایی نگهداری شن که به مرور زمان که هوا گرم می شه اونجا هم گرم بشه. البته نه به حدی که قناری از بین بره. قناریها وقتی شروع به پرریزی کردن باید کنار هم باشن. یعنی به صورت دسته جمعی نگه داری شن.چون دراین موقع قناری ضعیف می شه باید نسبت به تغذیه اون دقت کافی کرد.
اول از هر چیزی برنامه غذایی اون باید ثابت باشه که لک تو لک نشه.
دوم: دونه های گرم استفاده نشه . چون قناری از بین می ره.
سوم: اگه قناری رنگی مثه پرتقالی و طلایی و سرخ داریم برای براقی بیشتر و پررنگ شدن رنگ پرها از هویج و فلفل دلمه باید استفاده کرد.
همچنین میوه و سبزیجات فراموش نباید بشه. بادام رنده شده و دون کاهو و خلفه البته باید مرتب داد.خلاصه اینکه تا می شه به قناریها باید رسید تا موقع جفت رفتن نطفه های قوی داشته باشن.آبتنی هفته ای 2تا 3 بار کار خیلی خوبیه. همچنین نظافت مرتب قفس نباید فراموش بشه.

* 1 -قناری بصورت نر و ماده مجزا از هم در قفس تولک ( قفس جوجه پران ) قرار داده شود.البته ضروری است توجه فرمایید در قفس تولک تعداد کم قناری نگهداری شود تا فضای کافی در اختیار پرنده قرارگیرد.
۲- دمای محیط بین ۳۰ تا ۳۷ درجه باشد و قناری در این دوران با نور طبیعی نگهداری شود.
۳- دانه اصلی از مخلوط تهیه شده شامل ده پیمانه تخم کتان و یک پیمانه ارزن ریز و یک پیمانه تخم شلغم یا هفت تخم استفاده شود .
۴- بصورت هفتگی یک قاشق چایخوری هفت تخم در دسترس قناری قرار گیرد .هفت تخم شامل کلیه دانه های موجود از قبیل خرفه - شلغم - کلم -- کاپشه - دانه سیاه - شاهدانه - تخم کاسنی -تخم کاهو - تخم ترب باشد
۵- در طول هفته حداقل سه نوبت از سبزیجات شامل برگ کاهو - برگ کلم - اسفناج - کرفس و میوه جات مانند سیب استفاده شود. برخی دوستان از غلاتی چون ذرت تازه نیز استفاده میکنند .
۶- غذای تخم مرغی تهیه شده از تخم مرغ پخته بهمراه هویج و بیسکویت خرد شده بصورت هفتگی یکبار در اختیار پرنده قرار گیرد . برخی افراد در تهیه غذای تخم مرغی از زرده تخم مرغ استفاده نمیکنند . توصیه میکنند با غذای تخم مرغی مقدارکم دانه خرفه و خاک شیر نیز مخلوط شده و دراختیار پرنده قرار گیرد .
۷- قفس پرنده در دوران تولک جابجا نشود .
۸ - توصیه پزشکی این است که حداکثر برای مدت یکماه ویتامین های مختلف از جمله مولتی ویتامین بهمراه اسید آمینه به پرنده داده شود .ضمنا برای جلوگیری از اختلالات تولید مثلی مصرف بسیار کم ویتامین ای توصیه میشود .
۹- در دسترس قرار دادن ظرف مخصوص آب برای آبتنی پرنده بصورت مرتب و با توجه به تمایل قناری .
۱۰- در دسترس قرار دادن کف دریا و ماسه نرم و صدف خرد شده .

* دوره پر ریزی قناری چه مدتی طول میکشه؟ و امکانش هست یه برنامه تغذیه کامل که در دوره پرریزی باید برای قناریها در نظر بگیریم تا توی فصل جوجه کشی ضعیف نباشن رو بنویسید ؟
جواب : زمان پرریزی 45 روز است. اما اگه شرائط محیطی و تغذیه مناسب نباشه و یا اگه در نحوه تغذیه دقت نشه و دانه هایی که به قناری داده می شه مختلف و بدون برنامه باشه باعث طولانی تر شدن دوران پرریزی می شه. منظورم اینه که بدون اینکه نیازی به دادن دانه های چرب و گرم باشه در برنامه غذایی قناری این دانه ها استفاده بشه. دانه هایی که نباید در تابستان داد رو در این ایام داد یا مرتب دانه ها رو عوض کرد .
باید در کنار دانه کتان مقداری دانه کاهو و خلفه برای قناری گذاشت. (در شصتی بریزین و برای قناری بذارین.) همچنین مقدار کمی دانه شلغم و ترب در هفته 2بار مناسبه. بقیه دانه ها هم هفته ای یک بار آنهم به اندازه یک وعده.
اما چیزی که مهمتره دادن میوه و سبزیجاته که خیلی مفیده. (سیب،هویج،کاهو،کدو،فلفل دلمه،اسفناج )
فلفل دلمه برای نطفه و رنگ پرها خیلی خوبه و برگ اسفناج هم برای حنجره قناری مخصوصا جوجه ها خیلی خوبه. هویج هم علاوه بر داشتن ویتامین بر روی رنگ قناری تاثیر داره .هنچنین کاهو برای خنکی مفیده. اگه مشاهده کردین که فضله قناری آبکی شده از ساقه کاهو و عرق کاسنی استفاده کنین.

   


نظرات()   
جمعه 6 اسفند 1389  05:52 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:48 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: بیماریها و درمان ،

اصولا چاقی پرندگان در اسارت اتفاق خواهد افتاد زیرا در محیط طبیعی، پرندگانی مانند طوطی یا قناری ها برای به دست اوردن غذا مجبورند مسافت زیادی را طی کنند و مرتبا در جستجوی غذا و در تحرک و اشتغالند و میزان غذای دریافتی صرف فعالیت هایشان از جمله همین جستجوی غذا و سایر فعالیتها مانند جفتگیری و تکثیر،تمیز سازی پرها،بزرگ کردن جوجه ها و پروازهای طولانی و... خواهد شد بنابراین به ندرت شاهد پرنده چاق در طبیعت خواهیم بود حال اینکه پرنده ضعیف یا لاغر هم جایی برای زندگی نخواهد داشت زیرا به سرعت توسط شکارچیانش شکار شده و از بین میرود.بنابراین تنها با لاغری و چاقی در اسارت پرندگان مواجه خواهیم بود
در اسارت پرندگانی که تحرک کافی ندارند یا از رژیم غذایی یکنواخت و پرچرب استفاده میکنند به سرعت چاق میشوند در حالی که در اسارت کمتر با پرنده لاغر اندام مواجه میشویم اما مواردی هم در اسارت مانند ضعف غذایی پرنده و فعالیت بیش از حد و لاغری و نحیف شدگی پرنده دیده شده است.
راه های پیشگیری از چاق شدن: برای جلوگیری از چاق شدن پرنده باید از رژیم غذایی متنوعی استفاده کرد و حداقل پرواز ازاد برای انواع کوچک قناری یا طوطی و محیا کردن اشتغال و گشت و گذار برای طوطی های بزرگ که بالهایشان چیده شده را فراهم کرد.نگهداری پرنده در قفس برای مدت طولانی و تغذیه با غذای یکنواخت مهمترین عوامل در چاقی پرنده خواهد بود بنابراین برای پیشگیری باید شرایط اشتغال پرنده و تغذیه صحیح را مد نظر داشت

راه های پیشگیری از لاغری پرنده: در اسارت به ندرت با لاغری پرندگان مواجه خواهیم بود اما به هرحال رژِیم غذایی ضعیف و حقیر یکی از عوامل لاغری حواهد بود.بیماری ها هم در لاغری پرنده در اسارت نقش دارند

تشخیص پرنده لاغر یا چاق:چاقی یا لاغری پرنده را میتوان توسط فرم بدنی پرنده (شکم و سینه) تشخیص داد.پرنده چاق دارای سینه بزرگی است به طوری که استخوان سینه تقریبا بین عضلات سینه پنهان شده است در حالی که پرنده لاغر تیزی استخوان سینه به شکل مشهودی قابل ملاحظه است

درمان:برای درمان چاقی یا لاغری که شاید بیماری هم محسوب نشود از رژیم غذایی و روزه گیری خوداری کنید. این کار به شدت از طرف علاقه مندان و دانشمندان رد شده است.برای درمان پرنده چاق بهتر است از رژیم متنوعی که بیشتر شامل میوه و سبزیجات است استفاده کنید.از دادن غذاهای چرب مانند تخم افتابگردان ،شاهدانه،تخم کتان و سایر دانه های چرب خوداری کنید ولی این نکته هم در نظر داشته باشید که تغیر یک دفعه ای غذا برای پرنده خوشایند نبوده و ممکن است در بعضی پرندگان مانند قناری باعث اختلال و تولک بی موقع شود.بنابراین تغیر غذا باید ارام ارام انجام گیرد ،برای پرنده چاق اشتغال و فعالیت مناسبی محیا کنید.بهتر است پرندگان را برای پرواز ازاد و یا اشتغال از قفس خارج کنید شاید گذاردن غذا در گوشه ای از منزل پرنده را به این کار مشغول کند.شاید ماه ها طول بکشد تا پرنده لاغر شود ولی بالاخره به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت.برای درمان پرنده لاغر در اسارت هم باید علت یابی شود.شاید اضافه کردن مولتی ویتامین وغذاهای تقویتی و دانه های با چربی بالا حالت طبیعی پرنده را برگرداند

منبع: وبلاگ پرندگان زینتی ، ماهیان آكواریومی

   


نظرات()   
جمعه 6 اسفند 1389  05:51 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:49 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: تغذیه ،

برای تهیه جیره غذایی مناسب پرنده خود با دامپزشك متخصص مشورت نمایید.از مصرف خوراك فاسد وكپك زده توسط پرنده جدا خودداری نمایید. غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیكه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید كه از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی كه آب كثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.
ظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است كه از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.
توجه داشته باشید كه فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاك كننده نوك مداد یا خودكار،الكل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره كش،آفات گیاهی ،دودسیگارو دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.
از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممكن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.
قناری از جمله پرندگانی است كه نسبت به نمك مصرفی حساسیت فراوان دارد از اینرو باید مراقبت شود تا غذاهای حاوی نمك در دسترس این پرنده قرار نگیرد.
هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشكنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی كه ایجاد مسمومیت نمی كنند تهیه نمایید.
دقت كنید كه دانه های رنگ نشده ،بو نداده و بدون نمك در جیره پرنده خود استفاده نمایید.
برگرفته از مقالات دكتر مهدی مقدم (متخصص بیماریهای پرندگان)

   


نظرات()   
جمعه 6 اسفند 1389  05:50 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:49 ق.ظ
توسط: m m

در مدت زمانی كه پرندهای را نزد خود نگاه می دارید محل زندگی پرنده شما باید دارای درجه حرارت یكنواخت،جریان هوای تازه ومناسب و نور كافی و مطلوب همواره با آرامش باشد كه به این منظور رعایت نكات زیر الزامی است :
محل استقرار قفس پرنده نباید محیط شلوغ و پرهیاهو و یادر فاصله نزدیكی از دیوار یا تلویزیون یا روبروی دریچه كولر یا باد پنكه و مجاور بخاری یا شوفاژ باشد.
پرنده در طول روز نیاز به نور كافی ومناسب و هوای تازه داردلذا برای قفس محل نزدیك پنجره بسیار مناسب است به شرط اینكه در زیر تابش مستقیم نور خورشید یادر برابر كوران باد سرد نباشد.
محل نصب قفس نباید پایین و یادرروی سطح زمین باشد و بهتر است كه در ارتفاع دید یك انسان ایستاده ودر زاویه اتاق نصب شود و همچنین پست به دیوار نصب شود تا پرنده احساس امنیت بیشتری نماید.
از آنجا كه پرندگان به محیط اطراف خود انس می گیرد و محیط اطراف را به عنوان قلمرو خود می شناسد بنابراین توصیه می شود كه تادر حد امكان از تغییز محل نصب قفس پرنده خودداری شود.
قفس باید عریض و جادار باشد و امكان تحرك پرنده و پرندگان در آن به خوبی فراهم شود .شیك بودن ظاهر قفس برای پرنده اهمیتی ندارد.
كف قفس ،میله عرضی و ظروف آب و غذای پرنده را باید روزانه پاك و شستشو و خشك نمایید .لذا بهتر از قفسهایی كه دارای كف كشویی است ، استفاده نمایید .
سقف قفس بهتر است صاف مسطح باشد تا امكان پرواز وتحرك پرنده بیشتر فراهم شود . قفسهای مدور عملا امكان پرواز در قفس رااز پرنده می گیرد. بخصوص سهره را نباید در قفسهای مدور نگهداری كرد. چون شكل این قفسها پرنده را وادار می كند تادر یك مسیر مصنوعی وناخواسته پرواز كند،لذا وجود 2 یا چند میله عرضی متناسب با جثه پرنده در داخل قفس بسیار ضروری است وزمینه تحرك بیشتر پرنده را فراهم می نماید.
بهتر است در نزدیكی محل نگهداری پرنده دماسنج دیواری نصب نمائید تا به موقع از تغییرات دما آگاه شوید.
چنانچه در خانه پرنده نگهداری می كنید بهتر است از نگهداری سگ و بخصوص گربه خودداری نمائید.
در صورتیكه پرندهای را بصورت منفرد نگهداری می كنید ، برای متنوع ساختن زندگی پرنده از وسایل بازی همچون آیینه،توپ وزنگوله استفاده نمایید.
برگرفته از مقالات دكتر مهدی مقدم (متخصص بیماریهای پرندگان)

   


نظرات()   
جمعه 6 اسفند 1389  05:48 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 10:50 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: عمومی ،

حمام کردن قناری

قناری های آزاد در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن های مرطوب غلت بزنند و بدین ترتیب خودشان را تمیز کنند. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نشان ندهند. اما کلا آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پر ریزی بسیار ضروری است. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می گردد. آب تنی پرنده ماده در اواخر دوران خوابیدن بر روی تخم ها باعث مرطوب شدن سطح پوسته آن شده و ضمن کاهش از دست رفتن آب موجب خروج راحت تر جوجه از تخم می گردد. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خود را پوش داده می لرزاند و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک منقارش مواد چربی مترشحه از غده خاصی که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهایش می مالد. این روغن باعث براقی پرهای قناری شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند.یکی از راههای آشنا کردن پرندگان با ظرف آب تنی گذاشتن برگ کاهوی مرطوب در کف قفس است تا پرنده خود را بر روی آن مالیده و پر و بالش را تمیز نماید. راه دیگر گذاشتن یک قطعه یخ بر روی قفس و قرار دادن ظرف آب تنی (با مقدار کمی آب) در زیر آن بر روی کف قفس است تا با آب شدن یخ و چکیدن قطرات آب پرنده نسبت به آب تنی تحریک شود. همچنین می توان ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند داخل آن آب تنی کند کف قفس قرار داده تا پرنده درون آن استحمام نماید. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروری می باشد.

آواز قناری

موضوع دیگه در تقویت صدای قناری تقویت حنجره قناری و دقت در نوع غذا و تغذیه قناری است.دادن دانه های پرچربی اصلا برای قناری خوب نیست. از طرفی سبزیجاتی مثله برگ اسفناج برای این کار مناسبه. ویتامین H
باعث تقویت صدا و خوش آوازی میشود . کمبود این ویتامین باعث ایجاد مشکلات پوستی و مشکلات خواندن میشود . این ویتامین در سبوس گندم و زرده تخم مرغ یافت میشود.

رفع مشكل چاقی قناری :

در هنگام چاقی بدن قناری تپل میشود و پرنده حركت كمتری دارد و اگر او را دردستان خود بگیرید به سهولت متوجه چاقی پرنده خواهید شد .لا به لای پرهای قناری را نگاه كرده و خواهید دید كه چربی تمام بدن پرنده را فرا گرفته است .علت این وضعیت قفس كوچك و یا تغذیه قناری با دانه های مقوی و غذای چرب وهمچنین داروهای تقویتی میباشد .برای معالجه پرنده لازم است او را دریك قفس بزرگ قرار دهید و از خورانیدن غذاهای مقوی یا داروهای تقویتی خودداری نمایید .میتوانید تخم كتان را مانند تخم هندوانه ( بدون نمك ) برشته نموده وبرای مدت 3 روز در اختیار قناری قراردهید . مطمین باشید كه قناری لاغر خواهد شد

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید