پنجشنبه 13 اسفند 1388  02:15 ب.ظ    ویرایش: شنبه 30 مهر 1390 12:42 ب.ظ
توسط: m m


محل نگهداری قناری باید دارای این شرایط باشد:
_ پاكیزه بودن محل نگهداری كه شامل قفس قناری و اتاق نگهداری قناری می باشد.
_ استفاده از غذای مناسب و تازه
_ قفس باید دارای فضای كافی برای جست و خیز و پرواز قناری داشته باشد.
_‌محل نگهداری قناری باید به گونه ای باشد كه از سرو صداهای مزاحم دور باشد تا قناری بتواند در مواقع لازم و شبها استراحت كند.
_ قفس قناری نباید در معرض باد و تغییرات هوا قرار داشته باشد.
_محل نگهداری قناری باید دارای نور كافی و هوای تمییز و به دور از بوهای مضر چون بوی مواد شیمیایی و یا بوی طبخ غذا باشد.
چوب هایی كه برای نشستن قناری داخل قفس قرار داده می شود باید از چوب نرم باشد تا كف پای قناری را اذیت نكرده و میخچه نزند. شكل آن هم باید كمی محدب و بیضی باشد. ضخامت آن حداكثر 12 میلیمتر و حداقل 9 میلیمتر باشد.در موقع نظافت چوبهای نشیمن داخل قفس باید توجه نمایید كه چوبها خراشیده نشوند زیرا محلی خواهند شد برای تجمع كنه قناری.
نحوه نگهداری قناری ماده :
قناریهای ماده در فصل زمستان در اتاقی خنك نگهداری می شوند زیرا گرم بودن محل نگهداری موجب می شود تا تمایل به جفت گیری در آنان زودتر از موعد ظاهر شود. كسانی كه زودتر از موعد اقدام به جفت انداختن قناریها می كنند لازم است كه به تامین نور و گرمای لازم در محل نگهداری قناریها توجه زیاد ی نمایند. مدت زمان نور روزانه و كوتاه و طولانی شدن آن ، سیكل ماهیانه پرندگان را تغییر میدهد.
قناری در عین حال كه پرنده ای بسیار ظریف است اما خیلی زود خود را با آب و هوا و محیط تطبیق می دهد. هر چند برای هر كس مقدور نیست كه اتاقی را به پرورش و نگهداری قناری اختصاص دهد و بسیاری از علاقمندان ، این پرنده را در اتاق نشیمن ، اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه نگهداری می كنند. در این مكانها به علت رفت و آمدهای زیاد و یا خاموش و روشن شدن لامپهای روشنایی ،‌ موجب بروز پرریزان های بی وقت در پرنده می شود. به همین دلیل در این مكانها باید محل قفس پرنده در گوشه ای انتخاب شود كه كمترین رفت و آمد را داشته باشد و در مسیر جریان های باد و تغییرات دما قرار نداشته باشد.
در صورتی كه اتاقی برای نگهداری قناری اختصاص داده شده ، بهتر است همواره آن را از تغییرات دما محفوظ نگهداریم.پرندگانی كه در قفسهای وسیع و مناسب زندگی می كنند همواره شاداب و سرحال بوده و به ندرت بیمار می شوند . قناری تنها در صورتی نشاط و سرحالی خود را حفظ می كند كه حداقل ، امكان جهش و ورزش را داشته باشد. غذایی كه تناول می كند و انرژی حاصل از آن را باید به نحوی مصرف نماید بنابراین تهیه قفسی كه قناری بتواند در آن به جست و خیز و پرواز بپردازد بسیار مهم است.

   


نظرات()   
پنجشنبه 13 اسفند 1388  02:06 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:29 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: تاریخچه قناری ،

قناری وحشی در زبان لاتین سرینوس کاناریوس Serinus Canarinus گفته می شود . پرنده ای کوچک ،سبز خاکستری رنگی است که حدود یازده سانت طول دارد زندگی می کنند. ( Azores ) و آزور ( Maderia) مادییرا ( Canary) و در جزایر قناری نخستین بار در اوایل سال ١۴٠٠ میلادی (قرن پانزدهم) یعنی ششصد سال پیش به خاطر آواز زیبایش به اروپا آورده شد.گویا دریانوردان اسپانیائی این پرنده را همراه آواز دل انگیزش به مردم اسپانیا معرفی کردند و بیشتراز یک قرن فروش قناری نر به سایر کشورهای اروپائی در انحصار اسپانیا ئی ها بود . در قرن شانزدهم از جزایر البا نیز قناری به اروپا آورده شد . ١۵٩٩- در کتابی که در سالهای ١۶٠٩ " Aldrovanous" شخصی به نام آلدرو وانوس نوشته به نوعی قناری با پاهای سیاهرنگ و سینه و زیر شکم زرد طلائی که در جزیره البا است اشاره دارد. به گفته ی وی این پرنده ها محموله یک کشتی تجارتی بوده اند و از جزایر قناری به ایتالیا حمل می شدند . در بین راه و در نزدیکی این جزیره کشتی دچار سانحه شده و
تعدادی از این پرندگان فرار و به البا آمده اند و در آنجا به تولید مثل و تکثیر پرداخته اند . بعدها از این جزیره قناری صید و به ایتالیا برده شد. تنها ایتالیائی ها به پرورش و تکثیر قناری در قفس موفق شدند و مازاد تولید خود را به کشورهای دیگر اروپا چون آلمان ، فرانسه ، سوئیس و بالاخرخ انگلستان صادر نمودند . پس از مدتی آنها نیز به اسرار تولید مثل قناری دست یافتند . در نیمه ی دوم قرن شانزدهم قناری بازهای سبک امروزی پیدا شدند و تمامی همّ خود را در سال ١۶٧۵ در کتاب خود می گوید " Gent " بر بهتر نمودن آواز پرنده به کار بردند. گنت که در این سالها پرورش قناری در ایتالیاو آلمان بیش از هر جای دیگر مرسوم بوده است ونگهداری آنها صرفا به خاطر صدایشان بود . قناریها آن زمان سبز بودند .
در کتاب پرنده شناسی خود ضمن تائید مطلب فوق اضافه میکند " Willoghby " ویلوگبی که صادرات قناری از آلمان به حدی بود که آنرا " پرنده آلمانی " می خواندند . صدای حیوان در آن موقع نسبت به آنچه از جزایر قناری آورده می شد ، تفاوت بسیار یافته بود . " Hervieux " در سال ١٧٠٩ میلادی اولین کتاب جامع در این زمینه توسط هرویوکس در فرانسه منتشر گردید و چندی بعد به بسیاری زبانهای دیگر از جمله انگلیسی ترجمه شد. تا قرن هیجدهم خرید و پرورش قناری صرفا در میان طبقات متمول و ثروتمند اروپا که از قدرت مالی لازم برخوردار بودند رایج بود . از قرن ١٨ به بعد تکثیر این پرنده به حدی رسید . که امکان از همان اوایل قرن شانزدهم پرورش دهندگان قناری در اروپا همه ی تلاش خود را صرف بهبود صدای قناری نمودند و با بسیاری از وسایل و آلات موسیقی چون فلوت یا ابزارهای دیگر آموزش می دادند . عده ای نیز صدای بلبل را به قناری می آموختند و امروزه خلف همان قناری هاست . در عین حال عده ای دیگر با انتخاب " Roller" قناری رولر قناریهای به خصوص در تلاش برای به وجود آوردن قناری با شکلهای مختلف برآمدند .
قدیمیترین اسناد در این باره به موسیو لومبو تعلق دارد که مطابق آن ابتدا پرنده ای به نام مالینوس بلژیک که جد بوسوی بلژیک و فری های قدیمی هلند است به وجود آمد . مالینوس امروزه به نوعی پرنده خوش آواز بلژیک اطلاق می شود که کنفدراسیون جهانی پرنده شناسی آنرا نژاد به خصوصی از پرندگان آواز خوان شناخته است .
با اختلاط بوسوی بلژیک و فری های قدیمی هلند پرنده ای به نام فری روباکس به وجود آمد که خود منشاء فری های وین،سوئیس و مونیخ است.فری " Roubaix Frill " پاریس،معروفترین انواع قناری فری،حاصل جفت گیری فری هلندی با فری روباکس است .
حتی گفته می شود جد قناری های خوب انگلیسی چون لیزارد یا قناری سوسماری و فنسی لندن ١۶٨۵ به انگلستان آورده شده اند . چه بلاکستون - از فرانسه است که در بین سالهای ١۶٩۵ در کتاب خود در سال ١٨٧٧ تحت نام " قناریها و پرندگان قفسی" دفعتا اشاره " Blakston " به پرنده ی خال خال قشنگی می کند که عوام بدان قناری فرانسوی نام نهاده بودند . فری هلندی اولین قناری فری جهان است و تولد آن به قرن هجدهم باز می گردد . اما کشیده ترین و معروفترین قناریهای فری ، فری پاریس است و جدیدترین انواع قناری فری ، فری ژاپنی است که بسیار کوچک است. قناریهای فری در چند سال اخیر تغییرات بسیار کرده اند .قناریها از نظر فر پرها به سه دسته تقسیم می شوند :
قناریهایی که فر آنها قرینه است و از پشت به طرف بدن یعنی سر و شانه ها آمده است . قناری هایی که بیشترین فر را در سینه دارند و پرها با حالتی خاص به طرف جلو سینه متمایل شده اند و در قسمت سینه شکلی شبیه به غنچه یا صدف را به
وجود آورده اند . آنهایی که بیشترین فر را در قسمت ران دارند به طوریکه تقریبا بالها را نیز می پوشاند . اینکه قناری فری چگونه به وجود آمده است معلوم نیست ولی اولین بار در قناریهای هلندی به وجود آمد . فر نیز مانند کاکل تغییری بود که ناگهان پدید آمد و دائمی است و ژن آن قابل انتقال به جوجه است.
پرورش و تکثیر قناری بر اساس فرم بدن , رنگ و آوازشان صورت میگیرد.امروزه با بررسی پرورش قناریهای دنیا می توان نژاد های مختلف آن را وابسته به اختلاف فرهنگی مناطق مختلف دانست . بیش از120 گونه قناری شناسائی شده است که بیشتر آنها متعلق به گونه های رنگی میباشند.

   


نظرات()   
پنجشنبه 13 اسفند 1388  01:58 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 11:30 ق.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: آواز قناری ،

دانشمندان آلمانی دریافنتد که هر چند قناریها آواز خواندن را از والدین خود یاد می گیرند،امّا الگویی ذاتی از آوازهای گونۀ خود دارند وبا این الگو متولد میشوند.قناری ها آواز خواندن را در نخستین سال تولد وبا شنیدن آواز والدین خود یاد می گسرند،روش یادگیری قناری ها بسیار شبیه به یادگیری زبان در کودکان است.تحقیقات مؤسسه «ماکس پلانک»آلمان نشان می دهد که اگر قناری ها در انزوا ودور از والدین خود بزرگ شوند،آوازشان شبیه به آواز استاندارد است.امّا برخی از ساختارهای آواز گونۀ قناری ها را ندارند.بر خلاف انسان که اگر در کودکی در محیط زبان نباشد در بزرگسالی نمی تواند زبان را توسعه دهد،این قناری ها حتی در بزرگسالی وبا آموزشهای شریک زندگی خود نیز می توانند اشتباهات آواز خود را اصلاح کنند.
محققان برای دستیابی به این نتایج،گروهی از قناری های نررا پرورش دادند که بدون حضور استاد آواز(والدین یا شریک زندگی)بزرگ وبه اواز خوانان بسیار بد صدایی تبدیل شدند.سپس این قناری ها تولید مثل کردند.زمانی که پدر شدند،از فرزندان خود که 60 تا 70 روز از زندگی خود را پشت سر گذاشته بودند،دور شدند.تحلیل آلوستیکی آوازها،نشان داد که جوجه های جوان اشتباهات آوازی پدران خود را یاد نگرفته اند وبه جای آن نسخۀ مشابه آوازی را توسعه داده اند که متعلق به گونۀ قناری هاست.در این آزمایشها،دانشمندان دریافتند که قناری ها به صورت ذاتی الگویی از آواز گونۀ خود را دارند وبا آن متولد میشوند.
به نقل از سیمرغ

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic