تبلیغات
قناری - اطلاعات کلی درباره ی قناری
شنبه 20 اسفند 1390  06:51 ب.ظ    ویرایش: یکشنبه 21 اسفند 1390 02:49 ب.ظ
توسط: m m

قناری یک پرنده آوازخوان بومی جزایر قناری است که از خانواده سهره‌ها می‌باشد.پرنده وحشی اغلب سبز و زرد می‌باشد و با رگه‌هایی مایل به قهوه‌ای در پشتش.در اسارت در رنگ‌های مختلف تکثیر شده است.

طول این پرنده ۱۲.۵ سانتیمتر و فاصله نوک بال‌ها ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر و وزنش ۱۵ تا ۲۰ گرم است.پرنده نر سر بیشتر سبز و زرد دارد که بخش‌های زیرین زردتر است.شکم و بخش‌های مخفی زیر دم تقریبا سفید رنگ با مقداری خطوط تیره در اطراف هستند.و بخش‌های بالایی سبز و خاکستری با خطوط تیره هستند.ماده‌ها مانند نرها هستند اما سری خاکستری‌تر و سینه‏ و بخشهای زیرین زرد کم رنگ‌تر دارند.پرندگان جوان بیشتر قهوه‌ای با خطوط تیره هستند.

قناری یک پرنده آوازخوان بومی جزایر قناری است که از خانواده سهره‌ها می‌باشد.پرنده وحشی اغلب سبز و زرد می‌باشد و با رگه‌هایی مایل به قهوه‌ای در پشتش.در اسارت در رنگ‌های مختلف تکثیر شده است.

طول این پرنده ۱۲.۵ سانتیمتر و فاصله نوک بال‌ها ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر و وزنش ۱۵ تا ۲۰ گرم است.پرنده نر سر بیشتر سبز و زرد دارد که بخش‌های زیرین زردتر است.شکم و بخش‌های مخفی زیر دم تقریبا سفید رنگ با مقداری خطوط تیره در اطراف هستند.و بخش‌های بالایی سبز و خاکستری با خطوط تیره هستند.ماده‌ها مانند نرها هستند اما سری خاکستری‌تر و سینه‏ و بخشهای زیرین زرد کم رنگ‌تر دارند.پرندگان جوان بیشتر قهوه‌ای با خطوط تیره هستند.

قناری یک پرنده اجتماعی است که همراه با گروه زندگی کرده و هر جفت باهم لانه می‌سازند و از یک محدوده کوچکی دفاع می‌کنند.لانه فنجانی شکل این پرنده ۱ تا ۶ متر و اغلب ۳ تا ۴ متر بالاتر از سطح زمین و بر روی یک درخت یا بوته ساخته می‌شود.لانه در میان برگ‌ها بسیار خوب پنهان می‌شود و معمولاً روی انتهای یک شاخه و یا یک شاخه دوراهی ساخته می‌شود.لانه از شاخه‌های کوچک، خزه، علف و دیگر مواد گیاهی ساخته می‌شود و با مواد نرم مثل پر و مو پر می‌شود.

تخم‌ها بین دی‌ماه تا خردادماه در جزایر قناری گذاشته می‌شود.هر دوره تخم گذاری شامل ۳ یا ۴ و گه‌گاه تا ۵ تا هستند و هر ساله ۲ یا ۳ جوجه پرورش می‌یابد.پرنده ۱۳ یا ۱۴ روز روی تخم‌ها می‌خوابد و جوجه‌ها ۱۴ تا ۲۱ روز و معمولاً ۱۵ تا ۲۷ روز پر و بال درمی‌آورند.

قناری‌ها با گروه تغذیه می‌کنند.آنها معمولاً در میان علف‌های روییده بر روی زمین کنکاش می‌کنند و از گیاهان نو رسته تغذیه می‌کنند.غذای اصلی آنها دانه گیاهانی مانند علف هرز و انجیر است.همچنین قناری‌ها از حشرات و سایر مواد گیاهی تغذیه می‌کنند.

قناری اهلی اغلب به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌شوند.تکثیر آنها باعث بوجود آمدن قناری‌هایی با رنگ و شکل‌های مختلف گشته است.پرنده زرد بسیار متداول بود تا زمانی که قناری سرخ رنگ با استفاده از جفت گیری با سهره سرخ بوجود آمد.سابق بر این از قناری‌ها در معادن برای هشدار دادن در موقع نشت گازهای خطرناک استفاده می‌شد.همچنین این پرنده در پژوهش‌های علمی به طور گسترده بکار برده می‌شد.

 • یکی از پر دغدغه ترین و در عین حال جذابترین مراحل در پرورش پرندگان ، مخصوصا قناری ، مرحله تکثیر و یا جوجه کشی میباشد .
  برای موفقیت در این امر عوامل زیادی دخیل میباشد که تجربه و علم نسبتا زیادی را میطلبد . دراینجا سعی شده موارد مهم و قابل ذکر بصورت کلی و تیتر وار جهت یادآوری و آموزش علاقه مندان ارائه گردد .
  ۱- انتخاب جفت : اولین مرحله انتخاب یک جفت قناری مناسب ، سالم و سر حال میباشد که باید در آن رعایت نکاتی از قبیل نسبت خویشاوندی ، رنگ ، نژاد ، سن و … شده باشد .
  ۲- آماده بودن جفت : قبل از اقدام به جفت نمودن باید از آمادگی کامل هر دو قناری مطمئن شد. علائمی همچون  “بیقراری ، داشتن پس دوکی شکل ، جیک زدن های پیاپی و کندن کاغذ کف قفس و جمع کردن الیاف و پر و کاغذ در گوشه لانه” از نشانه های مستی و آمادگی ماده” و  قرص خوانی و داشتن پس برآمده و بیقراری و ملخک زدن” از نشانه های آمادگی کامل قناری نر  میباشد .
  ۳- تقویت جفت : دو سه هفته قبل از جفت نمودن باید اقدام به تقویت هر دو قناری با  تخم مرغ ، ویتامینهای آ ، ای ، مولتی ویتامینهای موجود (طبق دستور العمل شرکت سازنده ) و انواع مکملهای غذایی ،مخلوط “شن ریزه ،صدف و پوست تخم مرغ” ، میوه جات و سبزیجات مناسب که در قسمت تغذیه شرح مفصل آن آمده نمود .
  ۴- مکان مناسب : انتخاب قفس با سایز مناسب و انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن قفس که باید از لحاظ نور گیری ، عدم وجود سر و صدا و تردد زیاد و روشن و خاموش نمودن لامپ و … ایجاد اشکال ننماید. در ضمن امکانات لازم از قبیل لانه مناسب و الیاف مناسب تهیه و ظروف آب و غذا به نحوی تعبیه گردد که در طول مدت جوجه کشی تعویض  این ظروف باعث ایجاد مزاحمت برای جفت نگردد.
  ۵- جفت اندازی : پس از اطمینان از محیا بودن تمام شرایط ابتدا ناخنها و نوک هر دو قناری را در صورت بلند بودن اصلاح نموده و قناری ماده را به داخل قفس جفت انداخته و قفس قناری نر را روبرو یا کنار آن قرار دهید و چند روزی صبر کنید تا به محیط عادت کنند و در این مدت رفتارهای آنها را زیر نظر بگیرید  و اگر هر دو نسبت به صدا ها و حرکات هم واکنشهای تحریکی انجام میدادند در هنگام غروب قناری نر را به داخل قفس ماده هدایت نموده و دو روز بعد هم لانه را داخل قفس بگذارید .
  ۶- تخم گذاری : معمولا چند روز بعد از جفت نمودن و تکمیل لانه سازی توسط قناریها صبح یک روز شاهد اولین تخم گذاری خواهید بود . در این موقع باید با احتیاط تمام تخم گذارده شده را با تخم مصنوعی یا تخم پوک جایگزین نمود و این عمل را تا آخرین تخم گذارده شده تکرار کنید و پس از گذاشتن آخرین تخم ، تمام تخمها را به جای خود بر گردانید . با این کار تمامی جوجه ها با فاصله زمانی کم  سر از تخم در آورده و با هم رشد میکنند .
  نکته : تخمهای برداشته شده را بر روی تکه ای پنبه  و در جایی خشک و خنک نگهداری کنید و روزی چند بار آنها را بچرخانید تا تخمها  خراب نشوند .
  ۷- تولد جوجه ها : سیزده روز بعد جوجه ها سر از تخم در خواهند آورد . البته بهتر است شب قبل از تولد محیط را مرطوب نموده حتی به قناری ماده اجازه آبتنی داد تا پوسته تخمها مرطوب گشته و جوجه ها راحتتر بتوانند خارج شوند .
  ۸- تغذیه ونگهداری : پس از تولد تعدادی تخم مرغ آب پز شده را آماده نموده و تا سه روز جوجه ها را با آن تغذیه نمایید و پس از سه روز طبق دستورالعملهای ارائه شده در قسمت تغذیه اقدام به تهیه غذای پرورشی نموده و آنرا در ساعتهای مختلف و بصورت تازه در اختیار والدین قرار داده تا با آن جوجه ها را تغذیه نمایند . پس از گذشت دو هفته جوجه ها از لانه خارج شده و ۲۲ الی ۲۸ روز بعد کم کم خود اقدام به خوردن غذا مینمایند اما استفاده از غذای پرورشی را در کنار دان اصلی تا دو ماهگی ادامه دهید.
  ۹- جدا نمودن جوجه ها و تخم گذاری مجدد : ۲۸ الی ۳۵ روز بعد از تولد میتوان جوجه ها را از والدین جدا نمود . ولی اگر میخواهید جوجه کشی را ادامه دهید بعد از هفته دوم  لانه جدید در اختیار جفت قرار دهید و لانه قبلی را با جوجه ها کف قفس بگذارید . باید دقت داشت که قبل از تولد سری دوم جوجه ها سری اول جدا شده باشند.

نکات قبل توجه

 1. قناریهایی که دارای عیوب مشترک می باشند ، مثلا هر دو دارای رنگ وتیپ نامناسب میباشند نباید با یکدیگر جفت شوند.
 2.  از نظر جثه باید هر دو یا یکی از جفتها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.
 3.  برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.
 4. دمای محیط برای جفتگیری بین ۲۱ تا۲۵ درجه سانتیگراد باشد.
 5. بهترین موقع برای جفت کردن قناریها نیمه فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما در صورت آماده بودن بیش از حد هر دو جفت نباید  از این عمل جلوگیری نمود چون باعث پس رفتن و تولک رفتن قناری می شود.
 6. پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنید که در رده های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده ای که یکسال دارد و یا بر عکس جفت کنید .
 7. در حد امکان یکی از جفتها تجربه  یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد . در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .

 

امروزه با توجه به تکثر پرورش دهندگان نژادهای مختلف بیش از۱۲۰ گونه قناری شناسائی شده است که بیشتر آنها متعلق به گونه های رنگی میباشند.به طور کلی می توان آنها را به سه دسته تقسم نمود.

 

۱- نژادهای آواز خوان ( Song Canaries )
نژاد رولر هارتس آلمانی (harz Roller )
-
نژاد آبزن بلژیکی (water Slager)
نژاد تیم برادو اسپانیایی ( Spanish Timbrado)
نژاد آواز خوان امریکائی ( American Singer)
نژاد آواز خوان روسی یا مسکوی (russian Singer)
نژاد آواز خوان ایرانی یا موقوم (persian Singer)

 

۲- نژادهای رنگی (color Canaries )
رنگهای کاروتنی
قرمز(red Factor)
موزائیک
موزائیک قرمز
برنزی و
رنکهای ملا نینی
زرد
طلائی
اوپال
ایزابل و
رنگهای آلبینیسم
سفید خالص
سفید قهوه ای پاستل
سفید توپاس و

 

۳- نژادها با فرم بدنی خاص ( Type Canaries )
نژاد لانکشایر(lanc Shire)
نژاد یورکشایر(york Shire)
نژاد نورویچ( Norwich)
نژاد کا کلی کرستد (crest)
نژاد کاکلی گلستر(gloster)
نژاد فری پاریسی ترمپت (parisin Frill)
نژاد فری پاریسی مرینگر (meringer)
نژاد فری شمال هلند (northern Dutch Frill)
نژاد فری جنوب هلند ( South Dutch Frill)
نژاد فری سوئیسی ( Swiss Frill)
نژاد فری میلانی ( Milanese Frill )
نژاد فری پادوآئی ( Paduan Frill )
نژاد فری ماکیژ ژاپنی (makigh )
نژاد جیبر ایتالیائی ( Gibber Italicus )
نژاد جیبوسو اسپانیائی ( Giboso Espanol )
نژاد ملادو تینرفنو ( Melado Tinerfeno )
نژاد هوسو ژاپنی ( Japanes Hoso )
نژاد بوسو بلژیکی ( Belgian Bossu )
نژاد مونیخی ( Munich Canaries )
نژاد برنی ( Bernese Canaries )
نژاد رازا اسپانولا ( Raza Espanola )
نژاد لیزارد ( Lizard Canaries )
نژاد اسکات فنسی ( Scotch Fancy )
نژاد بوردر فنسی ( Border Fancy )
نژاد فایف فنسی ( Fife Fancy )
نژاد کولومبوس فنسی ( Columbus Fancy )
نژاد فنسی ایرلندی ( Irish Fancy )
نژاد فنسی لندنی ( London Fancy )
نژاد رسمی ایرانی (persian Canaries )

 

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید