تبلیغات
قناری - آشنایی با تاثیرات ویتامین ها و مواد معدنی در پرندگان زینتی
جمعه 21 بهمن 1390  03:36 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m
نوع مطلب: ویتامین ها ،مواد مغذی جیره تامین كننده انرژی مورد نیاز برای انجام متابولیسم است. مواد مغذی اصلی جیره عبارتند از: آب ، پروتئین ، چربی و كربوهیدراتها.
انرژی به خودی خود یك ماده مغذی نیست بلكه خصوصیتی است كه به وسیله مواد مغذی جیره تامین میگردد.
احتیاجات انرژی پرنده به طور چشمگیری از احتیاجات سایر مواد مغذی متغیرتر است زیرا پرندگان برای تامین نیاز انرژی به قدری غذا مصرف می نمایند كه نیازهای انرژی خود را تامین نمایند و با تغییر در دمای محیط ، سطح فعالیت ، مصرف خوراك آنها تغییر می كند.
اسید های آمینه عمدتا برای ساخت پروتئینها كه اجزای اصلی ساختاری همه بافتها هستند به كار می رود. در جوجه های جوان در حال رشد و ماده های تخمگذار ، احتیاج اسید آمینه برای تجمع پروتئین پرندگان ، احتیاجات در زمان رشد ، بالاترین مقدار است و به تدریج تا رسیدن به وزن بدن و تركیب بلوغ ، كاهش می یابد. در هنگام تولید مثل ، دوباره نیاز افزایش می یابد ولی پس از تولید مثل كاهش یافته و دوباره در طی تولك رفتن ، افزایش پیدا می كند. احتیاج ماده های تخمگذار به اسید های آمینه یك هفته قبل از شروع تخمگذاری افزایش می یابد. در طی دوره تخمگذاری نیاز به انرژی بیشتر نیز افزایش می یابد . در بسیاری از پرندگان به منظور تامین احتیاجات افزایش یافته انرژی ، مصرف غذا به اندازه كافی زیاد می شود. این افزایش احتیاجات در طی تولید تخم ، اغلب با تغییر در علایق غذایی دنبال می شود.
مس
نیاز به مس در همه ی گونه های طیوری كه مورد آزمایش قرار گرفته اند به ازای هر كیلوگرم ماده خشك ، از 8 میلی گرم فراتر نمی رود. پرندگان جوان در حال رشد ، نسبت به بالغان به مقادیر بیشتری از مس نیاز دارند و احتمال بروز كمبود در آنها بیشتر است.
علایم كمبود مس شامل: كم خونی ، خونریزی ، لنگش ، تخمهای غیر بارور و كم رنگی پرها است.
تخم حاصل از پرندگان ماده ای كه كمبود مس دارند غیر بارور بوده و به خاطر كولاژن در غشای پوسته ممكن است پوسته های غیر طبیعی داشته باشند.
آهن
پرندگانی كه روی كف بتونی یا قفسهای سیمی پرورش داده می شوند ، به كمبود آهن حساستر می باشند چون آنها به خاك كه آهن تكمیلی را برای آنها فراهم می كند دسترسی ندارند.
پرندگان ماده تخمگذار مبتلا به كمبود آهن، تخم هایی می گذارند كه در آنها مرگ و میر در مراحل انتهایی رشد جنین به وقوع می پیوندد.
روی
كمبود روی در پرندگان محصور كه از جیره هایی بر پایه دانه ها تغذیه می گردند نسبتا عادی است . حتی كمبود روی در جیره ، باعث كاهش اشتها می شود. كمبود های شدیدتر باعث افت شدید در مصرف خوراك می گردد. كمبود روی به تمام فرآیندهای فیزیولوژیكی مهم از جمله تكثیر سلولی و رشد ،
موجب کم خونی و مرگ در دوران اولیه و گاهی تحلیل رفتن رشد عضلانی در مرحله دوم رشد جنینی می شود .
منگنز
در پرندگان تخمگذار كمبود منگنز باعث نازك شدن پوسته تخم و كاهش جوجه درآوری میگردد. جوجه های حاصل از تخم هایی با كمبود منگنز ممكن است بدنی خشك و لاغر ، ناهنجاریهای اسكلتی و عدم تعادل داشته باشند همچنین امكان نشان دادن وضعیت ستاره نگری با برگشتن سر به عقب نیز در آنها وجود دارد.
منیزیم
پرندگانی كه از جیره غذایی حاوی مقادیر بسیار كمتر از حداقل نیاز منیزیم تغذیه می كنند به مرور زمان دچار علائم ناشی از كمبود منیزیم می شوند كه عبارتند از: بیحالی ، پایین بودن شدت سوخت و ساز پایه ، دشواری تنفس ، اختلال در حركت ،كندی رشد و دوره هایی از اغما.

فقط با یك تغذیه مناسب می توانید ضمن تامین نیازهای روزانه پرندگان خود به انواع ویتامین ها و مواد معدنی ، آنها را در مقابل انواع بیماریهای خطرناك و كشنده حفاظت كرد.
منبع قناری علیرضا


   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید