تبلیغات
قناری - سبزیجات و میوه جات مفید برای پرندگان زینتی
سه شنبه 20 دی 1390  09:39 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m
نوع مطلب: تغذیه ،

هویج:
استفاده از هویج در جیره غذایی پرندگان زینتی بسیار ضروری است. هویج به علت داشتن كاروتین كه یك ماده مفید در رنگ دهی پرهای پرنده زینتی به ویژه قناری است ، وجود آن در جیره غذایی این پرنده ضروری میباشد. استفاده از هویج در یك برنامه غذایی ، مخصوصا در دوران پرریزی (تولك) موجب بهبود ظاهر و رنگ ناخن و پرها در پرنده شود. همچنین موجب سلامتی روده ی بزرگ و پیشگیری از بروز بیماریهای روده بزرگ گردد.
هویج با داشتن ویتامین ب ، تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، ویتامین ث و ویتامین ای یكی از بهترین سبزیجات مفید برای پرندگان زینتی میباشد كه میتوان آن را به صورت رنده شده در اختیار پرنده قرار داد.


خیار و كدو سبز:

وجود این سبزیجات برای تغذیه بهتر پرنده لازم است مخصوصا در فصل گرم سال كه استفاده برنامه ریزی شده از آنها در جیره غذایی پرنده موجب تعادل در گرمای بدن پرنده می شود.
خیار و كدو سبز با داشتن نیاسین ، ویتامین های مختلف ، كلسیم ، آهن ، فسفر ، پتاسیم و كربوهیدارت نقش بسیار مهمی در رشد بهتر پرها و ناخن های پرنده دارند.
در مورد این سبزیجات باید به این نكته توجه داشت كه استفاده زیاد از آنها حتی در فصل گرم سال میتواند موجب اسهال در پرنده شود. همچنین از آنها در دوران پرریزی (تولك) پرنده نباید استفاده كرد زیرا طبع سرد خیار و كدو سبز موجب طولانی شدن دوران تولك و حتی بیماریهای گوارشی در پرنده میگردد.
اسفناج:
یكی از بهترین سبزیجات برای پرنده زینتی شماست. اسفناج با داشتن انواع ویتامین ها از جمله ویتامین ب ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، ویتامین K ، كلسیم ، آهن ، فسفر ، پتاسیم و كربوهیدارتها نقش بسیار مهمی در سلامتی و بهبود رنگ پرهای پرنده زینتی دارد. استفاده از این سبزی در فصل مربوط به آن در جیره غذایی پرنده بسیار مفید میباشد.
جلبك دریایی:
از این گیاه در برخی از برنامه های آشپزی به صورت پودر استفاده می شود. شما نیز میتوانید از این گیاه به صورت پودر شده در جیره غذایی پرنده خود (به صورت هفتگی) به میزان یك قاشق چایخوری برای هر جفت پرنده زینتی استفاده نمایید.
جلبك دریایی دارای انواع ویتامینها ، نیاسین ، كلسیم ، آهن ، فسفر ، كربوهیدارتها ، پروتئین ، ید و سلنیوم میباشد. استفاده از آن موجب جبران كمبود مواد معدنی در پرنده شده و همچنین باعث رشد بهتر و استحكام استخوانهای پرنده می گردد. استفاده از پودر جلبك دریایی در غذای روزانه جوجه های در حال رشد و استفاده در دوران تولك پرنده بسیار مفید و ضروری است.
چغندر:
این گیاه با داشتن ویتامین ب ، ویتامین ث ، كلسیم ، آهن ، فسفر ، كربوهیدراتها و پروتئین یكی از سبزیجات مفیدی است كه میتوانید به صورت هفتگی در برنامه غذایی پرنده خود استفاده نمایید.
استفاده از آن در رفع اختلالات گوارشی پرنده مفید است. با توجه به طبع سرد این گیاه بهتر است از استفاده آن مخصوصا در فصل سرد و دوران تولك اجتناب كرد.
این گیاه را میتوان به صورت رنده شده به پرندگان داد.
كلم:
استفاده از كلم قرمز بهتر از كلم سبز میباشد. زیرا مواد موجود در آن برای ثبات و رنگ دهی پرهای پرنده موثرتر است. كلم با داشتن انواع ویتامینها ، كلسیم ، فسفر ، پتاسیم ، كربوهیدارتها ، پروتئین ، آهن و گوگرد نقش مهمی در رشد عضلات ، تصفیه ی خون و سم زدایی در كبد را داراست
كرفس:
كرفس از جمله سبزیجاتی است كه ساقه های آن مورد استفاده قرار می گیرد. كرفس دارای ویتامین ب ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، كلسیم ، آهن ، فسفر ، پتاسیم ، چربی ، كربوهیدارت و پروتئین است. استفاده از آن مانع از چاقی و جلوگیری از بیماریهای تنفسی می شود. با توجه داشت كه استفاده بیش از حد آن میتواند موجب اسهال در پرنده گردد.
لیمو:
یكی از میوه های بسیار مفید جهت پیشگیری و یا بهبود وضعیت جسمانی پرنده بیمار گردد. به این منظور بهتر است روزانه دو قطره از آب لیمو در ظرف آب پرنده چكانده شود. لیمو با داشتن ویتامین ب ، ریبوفلاوین ، كلسیم ، فسفر ، كربوهیدارت و پروتئین بهترین و سالمترین ماده جهت ضد عفونی كردن و از بین بردن باكتریها و عفونتهای داخلی بدن پرنده میباشد. استفاده از آب لیمو به منظور تقویت سیستم دفاعی بدن پرنده توصیه میگردد.
تربچه:
تربچه از جمله سبزیجات بسیار مفید برای پرنده میباشد. این ماده با داشتن انواع ویتامین ها ، كلسیم و كربوهیدارتها یك ماده بسیار مفید جهت تشكیل بهتر و سالمتر پر و ناخن ، تقویت اشتهای پرنده مخصوصا در دوران تولك ، كمك به رفع مشكلات تنفسی و گوارشی و جلوگیری از چاقی پرنده است. قبل از استفاده از تربچه بهتر است آن را با آب سرد كاملا شسته و به صورت رنده شده به پرنده داد.
كلم بروكلی و گل كلم:
این سبزی با داشتن ویتامین آ و ب ، ویتامین E, C , K ، آهن ، فسفر ، پتاسیم ، كربوهیدارتها و پروتئین در جلوگیری از چاقی و جبران كمبود ویتامین در پرنده بسیار مفید است. كلم بروكلی را میتوانید به صورت رنده شده در اختیار پرنده قرار دهید.
پاپایا و كدو تنبل:
این دو میوه سرشار از ویتامینها و نمكهای معدنی است كه استفاده از آن در جیره غذایی پرنده بسیار مفید است. این میوه ها با داشتن انواع ویتامینها از جمله ویتامین C , E , K و كلسیم ، فسفر و پتاسیم یك منبع مهم برای كمك در هضم غذا و جلوگیری از بروز بیماریهای گوارشی ، خروج چرك و مخاط درونی است و میتوان آن را به صورتبرش داده و دانه نیز به پرندگان خوراند.
آناناس:
قرار دادن برشی كوچك در اختیار پرنده زینتی خود با توجه به اینكه این میوه سرشار از ویتامینهای مختلف و كربوهیدراتها است كمكی بسیار مهم در درمان سرماخوردگی ، تنظیم غدد درونی ، رفع مشكلات روده ای و درمان بیماریهای عفونی میباشد.
سیب:
از جمله میوه هایی مفید و ضروری برای پرنده میباشد كه باید به صورت برنامه ای منظم و به شكل برش داده  در اختیار پرنده قرار گیرد. سیب در بدن پرنده به عنوان یك آنتی اكسیدان قوی عمل می كند كه در پیشگیری از اختلالات كبدی و گوارشی به خوبی عمل می كند. 
زرد آلو:
استفاده از این میوه در فصل خود با توجه به انواع ویتامینهایی كه در آن قرار دارد برای پرنده میتواند منبعی خوب جهت تامین ویتامینهای ضروری باشد اما باید به این نكته توجه داشت كه استفاده زیاد از آن میتواند موجب بروز اسهال گردد.
نارگیل:
این میوه با داشتن انواع ویتامینها از جمله ویتامین ب ، ریبوفلاوین و نیاسین ، كربوهیدارتها ، كلسیم ، آهن ، فسفر و چربی نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش ماهیچه های پرنده و شكل دهی مناسب به پرها مخصوصا در دوران جوجگی و تولك دارد كه میتوان آن را به صورت رنده شده در اختیار پرنده قرار داد. استفاده از پوست نارگیل به عنوان یك وسیله بازی و سرگرمی برای پرنده مفید است.
توت فرنگی:
استفاده از توت فرنگی برای پرنده زینتی شما برای رشد بهتر پرها و رفع مشكلات كبدی بسیار مفید است. اما نكته قابل توجه در مورد این میوه این است كه با توجه به قابلیت شدید این میوه در جذب مواد شیمیایی كه در بسیاری از باغات برای جلوگیری از آفات میوه مورد استفاد ه قرار می گیرد تنها مجاز هستید از توت فرنگی هایی استفاده كنید كه خود پرورش داده و مطمئن باشید كه هیچگونه مواد شیمیایی در مورد آن استفاده نشده است. زیرا این مواد میتواند در بدن پرنده زینتی شما تبدیل به سموم خطرناكی گردد.
انگور:
یك میوه ی بسیار مناسب و منبعی از تامین انرژی برای بدن پرنده زینتی شما است. این میوه را میتوان به صورت تازه و یا كشمش در اختیار پرنده قرار داد اما قبل از آن از شسته و كاملا تمیز بودن آن اطمینان حاصل كنید. استفاده زیاد از آن در پرنده موجب بروز اسهال میگردد.
گوجه فرنگی:
با توجه با خواص متعددی كه این میوه دارد استفاده از آن برای پرنده زینتی خود منعی ندارد اما بهتر است در استفاده آن زیاده روی ننمایید.
پرتقال و نارنگی:
میوه هایی سرشار از ویتامینهای مفید كه در فصل خود میتوانید به عنوان یك منبع تامین كمبود ویتامینهای بدن پرنده زینتی خود استفاده كنید. همچنی استفاد ه از این میوه در زمانهایی كه پرنده به بیماری سرماخوردگی مبتلا شده بسیار مفید است.
موز:
میوه ای كه سرشار از نشاسته ، املاح معدنی و فسفر است. و از آن میتوان به عنوان یك منبع تامین انرژی بدن پرنده مخصوصا در دوران نقاهت و بیماری و دوران جوجگی و تولك استفاده نمود. این میوه را به صورت دوره ای و كم در اختیار پرنده قرار دهید.
خربزه:
استفاده از این میوه به صورت برشی برای پرنده مانعی ندارد اما این میوه نیز مانند توت فرنگی دارای قابلیت زیاد جذب مواد شیمیایی است و بهتر است از خربزه هایی استفاده شود كه در مورد آنها مطمئن باشیم هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نشده است.
گیلاس:
این میوه را میتوان به صورت تازه و یا خشك شده در اختیار پرنده قرار دادو با توجه به خواصی كه دارد به عنوان یك پاك كننده قوی در دستگاه گوارشی عمل می كند.
انبه:
این میوه به عنوان یك منبع سرشار از آهن میباشد و مخصوصا در دوران رشد برای پرنده بسیار مفید و ضروری است و میتوان آن را به صورت برش داده در اختیار پرنده قرار داد.
هلو:
سرشار از ویتامینهای مفید برای پرنده میباشد اما استفاده زیاد از حد آن موجب اسهال در پرنده میگردد.
هندوانه:
این میوه دارای منابعی زیادی از ویتامینها و املاحات معدنی است كه در فصل تابستان برای پرنده بسیار مفید است. با توجه به طبع سردی كه این میوه دارد بهتر است در استفاده از آن زیاده روی ننمود و مخصوصا در دوران تولك از آن برای پرنده استفاده نشود. این میوه را میتوان به صورت برش داده در اختیار پرنده قرار داد.
خشكبار:
خشكبار منبعی سرشار از پروتئین ها و چربی است و به عنوان یك منبع مغذی برای پرنده محسوب می شود . از خشكبار در جیره غذایی پرنده به صورت پودر شده استفاده میگردد. این ماده مخصوصا در دورانی كه پرنده ضعیف شده و یا دوران تولك و جوجگی را طی می كند منبعی بسیار مفید برای تقویت پرنده میباشد. به این نكته باید توجه كرد كه استفاده زیاد از آن موجب چاقی در پرنده میگردد.
نان:
استفاده از نان در جیره غذایی پرنده ممنوعیتی ندارد و میتوان آن را به صورت خیس خورده در شیر به پرنده داد. اما بهتر است در این روش زیاده روی نكرد و به منظور تنوع در تغذیه پرنده به كار رود.
توجه:
در پایان به این نكته توجه كنید كه سبزیجات كثیف و خیس و یا سرخ شده برای پرنده بسیار مضر است. همچنین هرگز به پرنده زینتی خود مشروبات الكلی ، آووكادو ، سیب زمینی شیرین ، لوبیا سویا ، گریپ فروت و پیاز، انواع شكلات ها و كاكائوها ، غذاهای چرب و نمك ندهید.

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید