تبلیغات
قناری - محفل قناری بازهای تهران
پنجشنبه 19 آبان 1390  10:47 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

گزارش از شگفتی های دنیای قناری بازها


شاید کسانی که روزهای جمعه گذرشان به محله های پایین شهر تهران افتاده باشد از دیدن جمعیت زیادی که جلوی یک سالن برگزاری نمایشگاه قناری در حال خوش و بش هستند تعجب کرده باشند. بسیاری نمیدانند که این محل در روزهای جمعه پاتوق عشقبازها است، افرادی که عاشق قناری هستند و این پرنده به یکی از اصلیترین سرگرمیهای زندگیشان تبدیل شده است. در ساختمان این محل قدیمی، دو سالن مجزا هست که روزهای جمعه میزبان قناریبازها از اقشار مختلف و در سنین متفاوت است، پیشکسوتانی که برایشان موقومخوانی و صدای قناری مهم است و جوانترهایی که این روزها ظاهر قناریها برایشان جذابتر است.
    وقتی وارد سالن میشوید، قناریبازهایی را با چهره ها و تخصصهای مختلف میبینید که در میانشان دکتر، مهندس، مدیرعامل، تاجر، کارمند و استاد دانشگاه هستند، افرادی که علاقه مشترکشان عشق به قناری است، آدمهایی که حتی برای این عشق تا آن سر دنیا رفته اند و تخصصهایی در قناریبازی هم گرفته اند!
   این محل که چند ماهی است به پاتوق اصلی قناری بازها تبدیل شده است. این پاتوق جمعهها دایر است و قناری بازهایی که برای مبادله، خرید و فروش و یا شنیدن آواز قناریها به اینجا میآیند. او میگوید: به دلیل عشقی که به قناریبازی دارم یک بخش از ساختمان را برای این کار اختصاص داده ام.
    واثقی یکی از قدیمیترین قناریبازهای حاضر در این پاتوق است که بیش از 80 سال سن دارد.
    او میگوید: در سال 40 بهترین قناری شامپیون را وارد ایران کردم، آن زمان بازاری برای این کار نبود چه برسد به اینکه نمایشگاه برگزار شود، برای همین به نمایشگاههایی که در ایتالیا برگزار میشد میرفتم و قناریهای خاص را وارد ایران میکردم. در کشورهای مختلف مانند ایتالیا هر سال چندین مسابقه براساس صدا، رنگ و دیگر ویژگیهای قناریها برگزار میشود.
    این قناریباز قدیمی میگوید: این پرنده را میتوان برای خواندن تربیت کرد اما به راحتی صدای بد را تقلید میکند و صدای خوب را خیلی سخت یاد میگیرد. یکی دیگر از این قناریبازهای قدیمی میگوید: از سال 38 به فکر افتادیم که نژاد قناریهای ایرانی را بهتر کنیم، به همین دلیل به اتفاق چند نفر از قناریبازها به کشورهای مختلف مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و هلند رفتیم و قناری وارد کردیم تا با ترکیب قناریهای ایران مدل جدیدی را که بومی ایران شود به وجود بیاوریم و نژاد عوض شود.
    حسن رهبری که یکی دیگر از قناری بازها است که چندین بار در نمایشگاههای کشورهای دیگر شرکت کرده است میگوید: چندین بار در ایتالیا و در مسابقات جهانی قناریبازی شرکت کردهام و حتی چند بار قناریهایم برنده شدهاند، خیلی از ما جزو کنفدراسیون جهانی قناری هستیم، در دنیا هم مانند ایران قناریبازی طرفداران زیادی دارد، این افراد از نظر اطلاعات کاملاً غنی هستند و حتی در اینترنت با هم این اطلاعات را تبادل میکنند.
    یکی دیگر از این قناریبازها که یک جراح متخصص است میگوید: دلم میخواست که قناریبازی را در ایران هم مانند کشورهای دیگر علمی انجام دهیم اما متاسفانه برای آن تبلیغات کمی میشود. این روزها زندگی آپارتمانی مردم را از دنیای وحش و طبیعت جدا کرده است در حالی که با یک قناری میتوان صدای طبیعت را وارد خانه کرد.
    بحث جالب در این پاتوق میان قناریبازهای جوان و پیشکسوتها بر سر صدای زیبا یا ظاهر قناریها است، برای قدیمیها آواز مهم است، بیشتر هم آوازی مدنظرشان است که خودشان به پرنده آموزش دادهاند اما جوانترها قناریهای زیبا و خوش ترکیب را دوست دارند، قناریهایی که به قول خودشان نباید اخم داشته باشند. صورت باز، سر ریز، پر کوتاه و چسبان، پای بلند، دم بلند و پهن و رنگهای روشن مانند طلایی و سفید از دیگر خصوصیات قناریهای زیبا است که حتی تا 50 میلیون تومان هم قیمت دارند.
    دنیای این عشقبازها جالب است، خودشان معتقدند قناری طوری تربیت میشود که با آدم حرف میزند و صاحبش را میشناسد. برخی از این قناریبازها حتی ماهی بالای یک میلیون تومان خرج این پرندهها میکنند و در روزهای جمعه هم بر سر خرید پرنده هایی چانه میزنند که به خاطر دم بلندشان تا 6 میلیون تومان خرید و فروش میشوند.
    

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید