تبلیغات
قناری - آواز قناری
سه شنبه 21 اردیبهشت 1389  12:38 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 28 مهر 1390 12:04 ب.ظ
توسط: m m
نوع مطلب: آواز قناری ،

برای تكثیركنندگان قناری انتخاب پرندگان مستعد وتمرین دادن آنان زحمت و كار زیادی در بر دارد . زمانی كه نرهای جوان مستقل گشته و درقفس بزرگ یا پاسیو نگهداری شوند .بزودی با تمرین آواز شروع كرده و بایكدیگر به مسابقه می پردازند. اولین آوازها به سختی انجام گرفته و مطمین ترین مشخصه برای تشخیص جنسیت قناریهای جوان است .
پس از پرریزان جوانی نرهای جوان توسط تكثیركنندگان به قفس های مجزا منتقل میگردند. دراین مكان هریك برای خود تجربه كرده و آوازش راتصحیح می نماید. دراین دوره كارآموزی خوانندگان جوان قادربه دیدن یكدیگرنبوده ولی صدای هم را بخوبی می شنوند .این امرموجب تشویق آنان در تصحیحی و تكامل آواز خواهدبود .اغلب پرنده خوش آوازی را درآن میان قرارمیدهندتا قناری های جوان فن خواندن را از اوبیاموزند( البته این كار درصورتی ضرورت دارد كه قناریهای جوان از نسل قناریهای خوش آواز نباشند .)بدین ترتیب آواز رفته رفته كامل و خالص می گردد. توصیه میشود بهترین خوانندگان جوان را دركنار قناری خوش آواز یا بلبل (برای آموزش آواز زیبایش ) قراردهند . در ایران قناری هایی كه قطعات لی لی لی لی و یا زنگی و یا جام جم را بخوانند قناری موقومی می گویند , كلمه موقوم همان كلمه مقام است كه كلمه مقام در فارسی دو تا معنی دارد. اولی به معنای درجه و رتبه و دومی به معنای آواز یا صدا می باشد. هر قناری خوش آواز را خوش مقام می گفتند و سپس برای راحتی خوش موقوم گفته و آخر سر هم خلاصه شد به موقوم .
برخی برای اینکه قناری خوش صدا داشته باشند جوجه قناری را از ابتدا آموزش می دهند تا درست و زیبا خواندن را یاد بگیرد. برای آموزش دو راه وجود دارد یکی اینکه بوسیله یک قناری خوش صدا این کار انجام شود، قفس قناری خوش صدا را نزدیک جوجه قناری قرار دهید و بقیه قناریها را از آن محل دور کنید تا جوجه قناری فقط صدای استاد خود را بشنود و یاد بگیرد . راه دوم بوسیله نوار ضبط صوت یا سی دی است ، به این صورت که بوسیله ضبط صوت نوار یک قناری خوش صدا در فواصل معین به گوش جوجه قناری می رسد و او این نوع خواندن را یاد می گیرد در هر دو مورد آموزش نکته مهم اینست که جوجه غیر از صدای مورد نظر صدای قناری یا پرندگان دیگر را یاد نگیرد. میگویند قناریهای جوان در ابتدای زندگی خود صدا ها و آوازهای اطراف خود را تقلید می كنند اما پس از رسیدن به سن بلوغ به اصل خود باز می گردند و در حقیقت آوای اصیل قناری راسرمی دهند.
گروهی از پرورش دهندگان به این نتیجه رسیدند كه می توان بسیاری از آوازها را به قناریهای جوان آموزش داد ولی هنگامی كه به سن بلوغ می رسند به سر دادن آواز اولیه خود می پردازند.
غذای اصلی پرنده را در زمان آموزش آواز تخم کتان بمیزان 3 قسمت وارزن ریز بمقدار 1 قسمت و در طول هفته نیز 1 بار هفت تخم در دسترس قراردهید ضمنا مقدار بسیار كم سبزی یا سیب یا كاهو در قفس بگذارید .
بهترین نژادهای قناری آواز خوان را نژ‍ادهای : رولر هارتس – واتراسلگر ( بل‍ژیك )- تیمبرادو (اسپانیا) و نژاد آمریكایی میدانند .

   


نظرات()   

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید