آب: ایگوآناها برای زنده ماندن به آب احتیاج دارند. و همیشه باید از آبی زلال و تمیز برخوردار باشند. صاحبان باید آب ایگوآنا را در طی روز مورد بازبینی قرار دهند و در صورت آلوده شدن به مدفوع مورد تعویض قرار دهند.
غذا: ایگوآناها خزندگانی گیاهخوار می باشند و به یک رژیم غذایی متنوع که سرشار از انواع ویتامین ها است نیازمند هستند. ایگوآناها با اینکه دندانهای تیزی دارند بیشتر اوقات غذا را نجویده می بلعند به همین علت باید غذاهایی که در اختیارشان قرار داده میشود به صورت خورد شده باشد. و این روش باعث می گردد که ایگوآنا نتواند تنها غذاهای مورد علاقۀ خود را مصرف کند و دچار سوء تغذیه گردد. میوه ها و سبزیجاتی که در جیرۀ غذایی ایگوآنا قرار می گیرد باید خوب شسته شود تا به سموم و تخم کرمها و حشرات آلوده نباشد. اگر سبزیجات را با مواد ضدعفونی کننده شستشو میدهید باید دقت کنید تا آثاری از این مواد بر روی سبزیجات باقی نماند.
بهترین زمان برای غذا دادن به ایگوآنا، صبح نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب می باشد و اگر ایگوآنای شما دو وعده غذا می خورد بهتر است این وعده سبک تر و با حجم کمتر در ساعت 4 بعد از ظهر در اختیار حیوان قرار گیرد.

ظروف آب و غذا:

ظروفی که برای آب و غذای ایگوآنا در نظر می گیرید باید به گونه ای باشد که به آسانی قابل شستشو و پاکسازی باشد. بهتر است برای این منظور از ظروفی که از جنس سرامیک، چینی و یا پلاستیک فشرده، بدون لبه های تیز و برنده باشد مورد استفاده قرارگیرد. بهتر است ظروفی که برای ایگوآنا انتخاب می شوند تغییر پیدا نکند. ایگوآناها از خوردن آبی که به صورت شبنم بر روی محیط اطراف قرار دارد لذت می برند و اگر ظرف آب را بشناسند و به آن عادت کنند مورد استفاده قرار می دهند. این آموزش برای حفظ سلامت ایگوآنا مفید خواهد بود مخصوصاً اگر محیط زندگی حیوان آلوده شده باشد. به یاد داشته باشید که هیچگاه ظروف ایگوآنا را با ظروف منزل شستشو ندهید.

در جدول زیر تعداد وعده های غذایی نسبت به سن ایگوآنا معین شده است.
دوره زندگی طول بدن وعدۀ غذایی چگونگی غذا
دوران نوزادی....20 cm....... در روز2 ...... ریز یا له شده
دوران جوانی.....70 cm ...... در روز 1 ..... خرد شده
دوران بلوغ....... 90 cm......یک روز در میان.. تکه های درشت


با دقت در جدول زیر می توانید رژیم غذایی مناسبی برای ایگوآنای خود فراهم سازید.
1_غذاها بسیار مفید که می توان به صورت منظم در جیره غذایی ایگوآنا قرار گیرد.
گل کوکب/ گل بامیه/ گل لادن/ نان گندم/ انگور/ تمشک/ توت فرنگی2_غذاها مورد علاقۀ ایگوآنا، که خوراکی کامل و سبک بوده و بیشتر اوقات می توان از آن در جیره غذایی استفاده شود.
یونجه/ کدوی رشتی/ برگ کاکتوس بدون خار/ گل قاصدک/ آندیو/ لوبیا سبز/ انبه/ هویج وحشی(زردک)/ بامیه/ نخود فرنگی/ شاهی3_غذاهایی که باید به صورت نامنظم و در بعضی اوقات استفاده کرد. مصرف روزانه و زیاد از این مواد باعث بروز بیماری در ایگوآنا شده و خطرناک می باشد.
سیب/ مارچوبه/ موز/ تربچه/ شاه توت/ بروکلی/ کلم دکمه ای/ کلم/ تالبی/ گل کلم/ هویج/ کرفس/ گشنیز/ خیار/ گرمک/ کیوی/ قارچ/ جعفری/ هلو/ انواع گلابی/ کدو تنبل/ شلغم/ اسفناج/ هندوانه/ کدوی سیز/برنج پخته شده، آبکش و سردبدون روغن و نمک/ ماکارونی بدون تخم مرغ پخته و سرد و ریز شده/ عدس پخته شده و سرد4_ غذاهایی که باید خیلی به ندرت از آنها استفاده شود.
گوجه فرگی/ فلفل دلمه ای5_ غذاهایی که هیچگونه ارزش غذایی نداشته و برای ایگوآناها مضر است.
ذرتغذایی که برای ایگوآنا آماده می شود باید به این صورت باشد.
گیاهان=%45_40 لوبیا سبز، یونجه، بامیه
سبزیجات= %54_40 شاهی، قاصدک، خردل
میوه ها= کمتر از %10 انجیر، انبه، خربزه، سیب
حبوبات=%5 عدس، برنج، سویا، لوبیا سفید

غداهایی که نباید هرگز در اختیار ایگوآنا قرار گیرد.
کرم، حشرات و انواع غذای ماهی = زیرا این نوع غذاها پروتئینی بوده و مخصوص جوندگان و ماهیان می باشد.
لبنیات مانند: شیر، کره، پنیر، ماست = این گروه غذای مخصوص پستان داران است نه خزندگان!
تخم مرغ = زیرا سرشار از پروتئین، فسفر و چربی می باشد.
بیسکویت و غذای خشک گربه، سگ و میمون = دارای پروتئین و چربی بالا بوده و مخصوص همین حیوانات می باشد.
گوشت(سفید و قرمز) = این نوع غذای گوشتخواران است نه گیاهخواران!!
ریواس = دارای جوهر نمک بالا بوده و برای ایگوآنا مانند سم است.
گیاهان وحشی که در محیطهای سبز وجود دارند. = زیرا ممکن است آغشته به سموم ضد آفت بوده و باعث مسمومیت و مرگ ایگوآنا شود.

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات