طوطی کاسکو

ا
معرفی و شناخت کاسکو
نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه ... که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن . دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.
نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.
طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.برخی از انواع طوطی ها خصوصا خاستری(کاسکو) کاکادو  کاسکوی سبز امازون  ارا ماکائو و... به مرور به عنوان عضوی از خانواده در امده و وابستگی زیادی نسبت به انسان پیدا میکنند . انان قادرند مشکلترین جملات و حرکات را اموخته و در جای خود از ان استفاده کنند.بعضی حتی نقش نگهبان منزل را در غیاب صاحب خود به عهده میگیرند.
كاسكو بهترین پرنده سخن گو است. و ازمشهورترین طوطیهای خانگی میباشد. اگربهش توجه كافی شود به پرنده ای بسیار باهوش وعلاقه مند به صاحب خود تبدیل خواهد شد .
 
نگهداری از پرنده هایی نظیر کاسکو  مرغ مینا ، کاکادو ، ارا و... چندان اسان نیست و این جانب که نویسنده این سایت هستم تجربه در نگهداری انها را دارم . اگر وقت و حصله کمی دارید نگهداری از انها پیشنهاد نمی شود. اما می توانید پرنده های کوچکتری مانند عروس هلندی و مرغ عشق و فنج و... را انتخاب کنید (به صورت جفت)
 
کاسکو احتیاج به نزدیکی و محبت همیشگی صاحب خود دارد.
 
همه چیز در معاشرت با پرنده خلاصه می شود
به هیچ وجه از خشونت و فشار استفاده نکنید رمز موفقیت در همین نکته خلاصه شده است. اجازه دهید پرنده تان هر انچه را که توام با خرابکاری نیست انجام دهد مسلما اگر مایل باشید می توانید پرنده را در دست بگیرید اما صبر نمایید تا بدلخواه خود نزد شما بیاید مطابق تجربیا اینجانب طوطی تربیت شده خود اغلب مبادرت به این کار می ورزد.
طوطی انفرادی انسان را به عنوان جایگزین جفت خود تلقی می نماید. لذا معاشرت انسان برایش ضروریست . اگر در اطاق دیگری هستید پرنده تان احتمالا علاقه به همراه بودن شما دارد.این پرنده های باهوش در طبیعت نیز هر کاری را مشترکا انجام میدهند.
بسیاری از طوطیان کوچک و یا مرغ مینا که پرواز کننده خوبی هستند صاحبان خود را با پرواز همراهی میکنند. اما انواعی که تحرک کمتری دارند مانند کاسکو وطوطی های بزرگ دیگر روی شانه نگهدارنده خود جای میگیرند.

طوطی های خاکستری مانند سایر طوطی سانان از هوش بالا برخوردارند اما چیزی که مشخص است این است که بالا ترین قدرت تقلید صدا را دارند مانند انسانها خصوصیات رفتاری و عادتهای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند مثلا اگر دو طوطی خاکستری را با هم مقایسه کنیم

ممکن است:

اولی اهل سرو صدا کردن و دیگری زیاد سرو صدا نکند

اولی اهل پرواز کردن و دومی بیشتر علاقه به خزیدن داشته باشد یعنی از شاخه ها و دیواره قفس بالا و پایین بره.

اولی علاقه بیشتری به تقلید صدا ها و استعداد سخن گفتن را داشته باشه و دومی کمتر به این کار علاقه داشته باشه البته بستگی به صاحب انها هم دارد یعنی می بایست اموزش دهنده خوبی باشید تا طوطی به خوبی از قدرت تقلید صدای خود استفاده کند با صبر و حصله و تشویق و اموزش هایی که در ادامه اورده شده.

كاسكو بهترین پرنده سخن گو است. و ازمشهورترین طوطیهای خانگی میباشد. اگربهش توجه كافی شود به پرنده ای بسیار باهوش وعلاقه مند به صاحب خود تبدیل خواهد شد.

و بسیاری تفاوت های دیگر مثل علاقه داشتن به غذاهای مختلف (دانه ها و میوه ها)

پس در ابتدا به این نتیجه رسیدیم که این طوطی های خاکستری ظاهرا شبیه به یکدیگر هستند اما در اصل دارای عادتهای رفتاری و غذایی بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند که این هم نشان دهنده هوش بالای انهاست. به همین خاطر هم هست که انها به راحتی در اسارت جفتگیری نمی کنند و جفت شان را باید خود انتخاب کنند.

نام اصلی این پرنده طوطی خاکستری است که انرا اشتباها در ایران کاسکو می نامند. حتی کتابهایی در ایران نوشته شده که کاملا درست و قابل اعتماد نیستند.تو کتاب و در هر جای علمی و رسمی دیگر نباید از لفظ اشتباه کاسکو استفاده کرد زیرا کلمه کاسکو یک نام اشتباه و بی معنا است و هنوز مشخص نیست این اسم از کجا امده و در ایران باب شده.

متاسفانه بسیاری هنگامی که با من تماس می گیرند و مراجعه می کنند با مشکلی روبرو شده اند که دلیل اصلی ایجاد اون مشکل اطلاعات غلط و اشتباهی بوده که در سایتها و کتابها مطالعه کرده بوده اند.

کاسکو احتیاج به نزدیکی و محبت همیشگی صاحب خود دارد.

کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید زیرا طوطی ها جانوران وحشی هستند و رام کردن یا سخنگو کردن یک طوطی سن و سال دار مشکل خواهد بود. این نکته را هرگز فراموش نکنید که جانور مورد نظرتان به خواسته خود نزد شما نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید پس بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد

هر كاسكو عادات مخصوص خود را دارد اما به‌طور كلی می‌توان كاسكوها را از لحاظ عادات و رفتارهایی كه دارند، ‌در چندین دسته كلی تقسیم‌بندی كرد

كاسكوها از حدود 2 ماهگی، به‌طور كامل پر درمی‌آورند و از وقتی كه رنگ چشم آنها زرد می‌شود، ‌سن آنها از روی رنگ چشم‌ها و رنگ دم قابل تشخیص نیست. همچنین نمی‌توان از روی شكل ظاهری كاسكو به نر یا ماده‌بودن او پی برد. اگر به آنها نزدیك بشویم و قار بزنند و حالت حمله یا ترس به خود بگیرند، معلوم می‌شود كه هنوز وحشی بوده و با انسان انس نگرفته‌اند.

اگر با نزدیك‌شدن به كاسكویی، او حالت مذكور را نشان ندهد و به راحتی اجازه بدهد به او نزدیك شوید و حتی سرش را نوازش كنید یا به منقارش دست بزنید، معلوم می‌شود كه مرحله وحشی‌بودن و انس نداشتن با انسان را پشت‌سر گذاشته است.

اگر دست‌تان را به یك پای كاسكو نزدیك كنید و فشار ملایمی به آن بدهید و كاسكو ابتدا یك پا و سپس پای دیگرش را روی دست شما بگذارد و به عبارتی روی دست شما بیاید، این حالت از لحاظ اهلی‌بودن پیشرفته‌تر از حالت قبلی است اما اگر انتظار داشته باشید كه با اولین برخورد حتی یك كاسكوی سخنگو سخنی را بگوید، این انتظار كاملا بیجاست زیرا حتی كاسكوهایی كه توسط صاحب قبلی خود سخنگو شده‌اند، مدتی طول می‌كشد تا اولین كلمه را در حضور صاحب جدید به زبان آورند؛ البته كشیدن سوت‌های یادگرفته به علت نزدیك‌بودن تن آنها با تن صداهای طبیعی كاسكو، در اولین روزهای به خانه‌آوردن یك كاسكوی اهلی و سخنگو، عادی است. اما سخنگویی اغلب كاسكوهای سخنگو زمانی آغاز می‌شود كه با زوایای محیط جدید زندگی و افراد خانواده آشنا شوند. در تمام موارد ذكرشده، بین هر كاسكو با كاسكوی دیگر تفاوت وجود دارد؛ ممكن است شما یك كاسكوی سخنگو را به خانه بیاورید و به محض برداشتن پوشش اطراف قفس، ‌كلمه یا جمله‌ای را بر زبان آورد و ممكن است یك هفته طول بكشد تا كاسكو بتواند كلمات و جملاتی را كه آموخته تكرار كند.

هوش كاسكوها نیز با هم متفاوت است. ممكن است یك كاسكو در تمام عمر طولانی‌اش نتواند تقلید صدای انسان را یاد بگیرد، همچنین ممكن است یك كاسكو پس از به حرف‌آمدن – درصورت آموزش صحیح روزانه – قادر به یادگیری یك كلمه در روز باشد.

وقتی به كاسكوهای وحشی نزدیك می‌شوید، عموما قار می‌كشند. بعضی از آنها بدون اینكه از جای خود تكان بخورند، قار می‌كشند، ‌برخی خودشان را به دیواره‌های قفس می‌چسبانند و قار می‌كشند و بعضی هم چنان می‌ترسند كه خودشان را به این طرف و آن طرف قفس می‌كوبند.

اگر شما انگشت خود را به طرف منقار كاسكوی وحشی ببرید، ممكن است دست شما را محكم گاز بگیرد و متعاقبا قار بكشد. شاید هم وحشت‌زده خود را به دیواره‌های قفس بچسباند و قار بكشد یا با پروازهای كوتاه خودش را به دیواره‌های قفس بكوبد.

اگر شما غذایی را به منقار كاسكو نزدیك كنید؛ ضمن اینكه قار خواهد كشید، ممكن است غذا را با منقار خود بگیرد و پرتاب كند یا ‌آن را با حالت تهاجمی‌ای بگیرد، تكه تكه كند و كف قفس بیندازد. شاید هم آن را بگیرد و بین انگشتان پای خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما قاركشیدن برای تمام كاسكوهای وحشی تازه خریداری‌شده – كم و بیش – طبیعی و عادی است.

ممكن است اسباب‌بازی‌های جدید موجب ترسیدن طوطی شما شود؛ بنابراین قبل از قرار دادن آنها به‌عنوان اسباب‌بازی دائم در قفس، سعی كنید در خارج از قفس طوطی را با آنهاآشنا كنید.

چشم‌های شفاف و براق نشانه سلامتی طوطی است، طوطی‌های بیمار در حالت بیداری چشمانی نیمه‌باز دارند و اغلب نوعی ترشح از چشم آنها بیرون می‌آید.

بعضی گیاهان خانگی برای طوطی‌های شما سمی‌اند؛ بنابراین طوطی خود را از هر نوع گیاه خانگی‌ای دور نگه دارید.

در صورتی كه كاسكوی شما كاملا اهلی شده باشد در همه حال – از جمله هنگام معاینات – به خوبی با شما همكاری می‌كند.

كاسكوها پرنده‌های بسیار بازیگوشی هستند؛ آنها با اسباب‌بازی‌های خود و به‌خصوص اسباب‌بازی‌های جدید بازی می‌كنند.

كاسكوها دوست ندارند كسی از جلو به آنها نزدیك شود؛ چنین حركتی باعث ترساندن آنها می‌شود، پس بهتر است انگشت خودتان را مستقیما به آرواره پایین طوطی نزدیك كنید و كمی زیر چانه او را بخارانید و سپس مالیدن دست خود را به پشت گردن ادامه دهید.

كاسكوها قبل از اینكه روی چیزی بنشینند، با منقار خود میزان محكم‌بودن آن را آزمایش می‌كنند؛ بنابراین وقتی می‌خواهید كاسكو را روی دست خود بنشانید،‌ابتدا منقارش را به دست شما نزدیك می‌كند؛ در این حالت نترسید و دست‌تان را عقب نكشید.

طوطی‌های ناخوش معمولا پرهای پف كرده دارند

جیره غذایی کاسکو
پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، بادام زمینی، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک بلال تازه، سیب، گیلاس و انواع دانه ها طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.
همانطور که در تصویر بالا می بینید فلفل تند هم در میان غذاها هست به این خاطر که بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند.
میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.
ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید حتی اگر بارها داده اید و دوست داره
استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.
غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.

بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند .طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده وتنها برخی مواقع،خصوصا به هنگام تکثیرازخوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید . در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند .اما در اسارت می توان پرنده را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود . طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و
باب طبعش باشد تغذیه می کند . طوطی ازاد خصوصا به میوه جات‌ ، پوست شاخه های جوان ، گیاهان ،‌ دانه ها ،‌ گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد . اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش
خواهد بود .
برای تهیه جیره غذایی مناسب پرنده خود با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.از مصرف خوراک فاسد وکپک زده توسط پرنده جدا خودداری نمایید. غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.
ظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.
توجه داشته باشید که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاک کننده نوک مداد یا خودکار،الکل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره کش،آفات گیاهی ،دودسیگارو دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.
از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.
هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشکنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.
معرفی مواد غذایی که نباید به طوطی ها بدهیم
پس از بررسی های مختلف ، یک لیست از مواد غذایی ممنوعه برای طوطی ها تهیه کردم که با رعایت آن می توانید به تغذیه مناسب و سالم طوطی خود کمک کنید.

حتما شما هم سیب زیاد در اختیار طوطی خود می گذارید باید عرض کنم کنم هسته میوه سیب هیچ ضرری برای سلامتی طوطی ندارد حتی بسیاری از کاسکوها به عشق رسیدن به دانه سیب انرا می جوند تا از خوردن دانه های سیب لذت ببرند. اما بعضی میوه ها هستند که هسته های انها گاهی خطر ساز می شوند مانند هسته گیلاس که ممکنه تو طوطی انرا بخورد و باعث خفگی یا به کما رفتن طوطی بشود. یا مغز هسته های میوه هایی مانند الو و هولو و غیره که حتما دیده اید گاهی تلخ مزه هستند این تلخی به معنای وجود سیانور است البته طوطی امکان نداره این غذای تلخ را بخورد اما احتمالات رو نباید نادیده گرفت پس بهتره مغز این هسته ها را در دسترس طوطی نگذارید.
1- شکلات - کاکائو (در هر شکلی و نوعی)
2- میوه آووکادو : ‏نوعى میوه شبیه انبه یا گلابى ( به علت میزان بالای چربی )
3- کافئین
4- الکل و ‏هر نوع مشروبات الکلى‏
5- هسته هلو ( به علت اینکه های حاوی سیانور/اسید سیاندریک هستند )
6- هسته آلو ...
7- هسته گیلاس
8- فرآورده های لبنی حاوی لاکتوز ( قند شیر ) البته گاهی اگر روی سیب کمی ماست شیرین بمالید بسیاری از ویروس های احتمالی بدن طوطی را خواهد کشت.
9- سیر و پیاز (خام و پخته) : (باعث از بین رفتن سلول های قرمز خون می شود)
10- نمک و کلیه مواد غذایی حاوی نمک مانند پفک و ... : (عطش آور است ، باعث کمبود آب بدن طوطی و افزایش دفع ادرار می شود ) و در کل نمک برای بدن طوطی کاملا مضر است.
11- قارچ
12- ریواس
پس مواد غذائی ذکر شده را هرگز در اختیار طوطی خود قرار ندهید تا پرنده ای سلامت داشته باشید
پراکندگی جغرافیایی

کاسکو بیشتر قسمتهای افریقای مرکزی در کمربندی وسیع از جزایر گینه تا شمال غربی تانزانیا و كنیا یافت میشود.
 
برای انکه قادر به اظهار نظر صحیح درباره این امر باشید که ایا شرایط مناسب جهت نگهداری و خریداری کاسکو را دارا هستیید به سوالات زیر با دقت پاسخ دهید
 
 
تنها رمانیکه سوالات زیر را واقعا و ازصمیم قلب مثبت جواب گویید طوطی جانور مناسبی برایتان خواهد بود.
1. ایا به این امر واقفید که طوطی ها طبیعتا جانورانی اجتماعی و باهوش بوده و به همجوار بودن با طوطی همنوع که خود انتخاب کرده اند یا در صورت نگهداری انفرادی بدون قید و شرط به انسانی جایگزین همدم و جفت خویش نیازمندند؟تنهایی پرنده موجب بیماری و افسردگی و غصه خوردنش خواهد شد. متاسفانه معمولا انسانها ناخود اگاه پس از مدتی مثلا ۱ یا دو سال نسبت به طوطی خود اندکی بی تفاوت می شوند و هم مقدار کم بی توجهی باعث زجر کشیدن و از بین رفتن طوطی می شود. باید برای تمام عمر توانایی نگهداری و نزدیکی زیاد را داشته باشید.
2. ایا شاغل بوده و روزانه بیش از 6ساعت از خانه دور هستید؟ اگر جواب شما مثبت است طوطی تنها و بزرگ مناسب شما نیست. اما اگر خیلی تمایل دارید و می توانید کاملا صحیح نگهداری کنید انتخاب یک جفت طوطی بزرگ کار شما را راحت می کند زیرا هنگاهی که شما خانه نیستید طوطی حصله اش سر نمی رود. البته کنار این یک جفت هم باید اعضای خانواده تان باشند تا در سکوت خانه حصله شان سر نرود و تبدیل به طوطیهای افسرده نشوند.
3. ایا فرزندان یا سایر اعضا خانواده تان بقدر کافی در مورد برخورد با جانور می دانند و یا اصولا تمایلی بدان دارند؟
4. اگر مستاجر هستید ایا از طرف صاحبخانه مجاز به نگهداری جانور خانگی می باشید؟ طوطی با صدای بلند خود احیانا موجب ناراحتی همسایگان شما را فراهم می اورد البته این امر تنها در مراحل اولیه نگهداری و قبل از خوگیری پرنده ملاحظه می شود. گفتنی است کاکادو همیشه حتی هنگام اهلی بودن هم جیغ بلند می زنه.
5. ایا میدانید که برخی از طوطی ها طول عمری به اندازه ادمی و حتی بیشتر دارند ؟ایا بدان واقفید که طوطی ها برخی مواقع رفتاری نظیر بچه ها داشته و هرگز بالغ و اگاه مانند یک انسان نمی شوند؟ بنا براین مجازات نمودن انها جر اثر سو ترسیدن و بوجود اوردن عدم اطمینان حاصل دیگری نخواهد داشت
6. ایا امکان سپردن پرنده هنگام رفتن کوتاه مدت به مسافرت . مرخصی . ماموریت . بستری شدن . و...که موجب غیبت شما شود برایتان میسر است؟
7. ایا شخصی هستید که وقت خود را بیشتر و با تمایل در منزل سپری می سازید؟ یعنی می توانید در روز دستم کم ۷ ساعت کنار طوطی باشید؟ البته بعضی از طوطیان بزرگ مانند کاکادوها یا کاسکوها وقتی اهلی می شوند حتی طاقت دوری ۲ ساعته صاحب خود را ندارند و خیلی زود به بیماری خطرناک پرکنی مبتلا و گرفتار می شوند.
8. ایا تحمل فضله پرنده را دارید ؟ و روزانه تعدادی پر های ریز و درشت از انها جدا می گردد. انها باقیمانده خوراک خود را انداخته و جویده های شاخه درختان را به زمین میریزند بایستی قادر به تحمل تمامی اینها بدون ناراحتی بوده و در صدد اموزش و تربیتهای انسانی برنیایید.
9. ایا می توانید طوطی خود را بیش از مبل و کامپیوتر و دیگر اساسیه منزل دوست بدارید؟ همه اینها در خطر منقار قوی پرنده بوده و طوطی ذاتا پرنده ایست جونده و این امر جز اشتغالات روزمره او میباشد
 
10. می توانید طوطی خود را حتی اگر استعداد حرف زدن نداشته باشد و یا اصولا مایل به تقلید صدا نباشد دوست بدارید؟

تولید مثل

هیچ کاری در این دنیا نشدنی نیست و نشدنی ترین کارها هم در این دنیا بوجود آمده است و اما کاسکو پرنده خیلی حساسی می باشد و خیلی ها چند سال جهت جفتگیری اقدام کردند اما نتوانسته اند کاری از پیش ببرند.آن هم صرفا به دلیل نامنظم بودن.هرکاری حوصله .برنامه ریزی .دقت .صبر و .... لازم دار د و این کار بیشتر از کارهای دیگر و هزینه سنگینی معمولا در پیش دارد که خیلی ها از توانش برخوردار نمی باشند.مکان بزرگ مناسب .ساخت خانه ای همانند جنگل .دما.دارو .و.... .به نظر من هر کاری را اصولی و با امید پیش ببرید شدنی می باشد (اما خداییش این کار مشکلیه کار حضرت فیله من امتحانش کردم اعصاب ودل دریااااااااایی می خواد عزیزان)

 

حالا توضیح می دم همین که خیلی ها می خونن مخشون سوت می کشه چه برسه بخوان انجام بدهند اونم وسطاش جا می زنند.

 

توجه:تولید مثل کاسکو خیلی مشکل می باشد و پرنده هایی هستند اجتما عی که شاید پرنده نر یا ماده از میان 200 تا کاسکو بتوانند جفت خود را انتخاب کنند شاید هم باز نپسندند

 

طریقه انتخاب جفت: طوطی کاسکوها در این روش همانند انسان ها نیز می باشند و جفت خود را خودشان انتخاب می کنند وخیلی سخت پسند هستند در انتخاب شریک زندگیشون ممکنه 1 نر را در 40 تا ماده رها کنید و هیچ کدام را نپذیرد و بالعکس در صورتی که شما می توانید جفت پرنده های دیگر را خودتان انتخاب کنید اما کاسکو را نمی توانید مجبور کنید.آره دیگه اینجوریاست .قدرت خداست دیگه شک نکن

 

ساخت لانه:در این روش شما می توانید از چوب و کاه لانه ای مناسب برایشان درست کنید که آن هم اگر خوششان نیاید حاضر نیستند در آنجا تولید مثل کنند.و تصمیم می گیرند خودشان برای خودشان لانه بسازند.یعضی هاشون راحت طلب و خونسرد هستند و بعضی هاشون پرجنب و جوش و فعال هستند

 

معمولا همانطور که در تصویر مشاهده می کنید طوطی کاسکو های نر و ماده در هنگام جفت گیری طریقه غذا دادن به جوجه های خود را امتحان می کنند و به همدیگر از دهان همدیگر غذا  می دهند و می گیرند .که این غذا در معده کاسکو ذخیره می شود و توسط بزاق که حاوی ویتامین و غیره می باشد بالا می آید و در دهان جوجه خود می گذارند که جوجه هم راحتر هضم کند هم ویتامین به بدن برساند همون غذای جویده می گن دهنش

 می ذاری

ولید مثل:در هنگامی که طوطی کاسکو تخم گذاری می کند حالت تهاجمی می گیرد

و ممکن است به افراد اطراف

 لا نه اش اگر احساس خطر کند حمله ور شود .هنگامی که کاسکوی ماده روی تخم ها می خوابد کاسکوی نر معمولا غذای او را تامین می کند و دهانش می گذارد معمولا 2 تخم در هر دوره تولید مثل می گذارند و جوجه ها پس از گذشت 3 الی 4 هفته سر از تخم بیرون می آورند و چشم به دنیای زیبا و پرزرق و برق وپر در د سر می گشایند

 تا زندگی خود را آغاز کنند  آخی الهی

 

جدا کردن جوجه ها:به نظر من جوجه هایی که انسان می خواهد خودش دست پرورده کند باید در سنی باشند که توان گرفتن غذا را از صاحب خود داشته باشند بعد می توان جوجه را از والدین جدا کرد حداقل در 2 ماهگی تا 4 ماهگی در اینصورت امکان مرگ جوجه خیلی کمتر می شود و می توان جوجه را همانند انسانی که از بدرتولد از مادرش حرف یاد می گیرد تربیت کرد و هر زبانی را که می خواهید به ترتیب و با مفهوم یادش بدهید و با مفهوم از او جوااااااب بخواهید خارق العاده اااااااااست

 

 

غذای جوجه ها توسط دست انسان: غذاهایی که برایش قابل هضم باشد مثل سرلاک بچه رنده کردن سیب و.... که با سورنگ و بهداشتی ترش با یک قاشق مربا خوری اورا تشویق به خوردن غذا بکنید


کاسکوی نر بهتر است یا ماده؟

هیچ تفاوتی بین انها نیست و نمی توان ثابت كرد ماده باهوش تر است یا نر ضمنا هر دو عالی تقلید صدا می كنند و حرف می زنند. اما معمولا نر جثه بزرگتری دارد و منقار تیز و بزرگ اما ماده ها منقاری گرد و کوچک 


تفاوت بین کاسکوی تیمنه (دم سیاه) و کاسکوی کنگو (دم قرمز)

از نظر هوش و استعداد هیچ تفاوتی بین کاسکوی دم قرمز و کاسکوی دم سیاه (دم شکلاتی) نیست. و حتی کاسکو های دم سیاه نسبتا زودتر اهلی می شوند.
در ضمن رنگ دم کاسکوهای دم سیاه گاهی، اندکی قرمز دیده می شود، اما این به ان معنا نیست که فکر کنیم این کاسکوی دم شرابی حاصل جفتگیری دم سیاه و دم قرمز باشد بلکه دم شرابی ها هم همان نژاد timneh (دم سیاه) هستند فقط رگه های رنگ قرمز در دم انها به به جود امده.
 
جسه طوطی خاکستری تیمنه (دم شرابی) حدودا 26 سانتی متر و طوطی خاکستری کنگو (دم قرمز)تقریبا 33 سانتی متراست.
طوطی خاکستری تیمنه یا همان دم سیاه در مناطق غربی افریقا یعنی کشور گینه یافت می شود و دم قرمزها یا همان نژادکنگو در کشورهایی مانند تانزانیا و کنیا و غنا زیست می کنند. گفتنی است تیمنه را در ایران در زبان ساده دم سیاه یا دم شکلاتی یا دم شرابی و گاهی دم زرشکی می نامند !
 ایا تفاوتی بین تیمنه و کنگو است؟  
هر دو سخنگوهایی خوب هستند. اما خاکستری کنگو یا همان دم قرمز به علت بزرگتر بودن جثه و قرمز بودن رنگ دم  طرفدار بیشتری دارد.
گفتنی است نژاد تیمنه یعنی دم سیاه زودتر با محیط جدید خانه خو گرفته و معمولا زودتر اهلی شده و گاه زودتر سخنگو می شود. البته اهلی شدن یا نشدن یه طوطی رابطه چندانی با سخنگو شدنش ندارد مثلا یکی از مراجعه کنندان به من یک طوطی خاکستری کنگو داشت که این طوطی ۱۵ سال سن داشت و ۸ سال بود که نزد صاحبش نگهداری می شد و بیش از ۱۰۰ کلمه حرف می زد اما با این حال هنوز از ادمیزاد اندکی ترس و وحشت داشت.  طوطی خاکستری چه وحشی و چه رام را هنگامی که بیش از حد از قفس بیرون می اورید و اهلی می کنید لوس میشود و دیگر دلیلی برای انجام تقلید صداها برای جلب توجه کردن نمی بینید به همین خاطر عادت می کند که همیشه ارتباط مستقیم با صاحب خود داشته باشد و این بزرگترین علت پرکن شدن این طوطی های خاکستری است زیرا طبیعتا ما همیشه حال و حوصله سروکله زدن و بازی کردن با طوطی خود را نداریم.طول عمر طوطی ها چقدر است؟
 
یک طوطی به طور معمول چندین دهه عمر می کند که بعضی ها معتقدند طوطی ها تا 100سال و حتی خیلی بیشتر از اینها هم عمر میکنند. و جا داره اشاره ای هم به عمر کلاغ داشته باشیم که این پرنده دوست داشتنی و باهوش هم طول عمر بسیار زیادی دارد. اگر از کاسکو در شرایطی مناسب و خوب نگهداری کنید تا اخر عمر باشما خواهد بود.
مدتی قبل با صاحب یک شیرینی فروشی اشنا شدم که طوطی سبزشان پس از ۳۵ سال زندگی در کنار خانواده اش مرده بود و تمام خانواده دا سخت ناراحت و پریشان کرده بود.
 
یکی از مقامات کشور انگلیس که فکر می کنم معاون چرچیل بوده یک طوطی ارا داشته و در حال حاضر اون شخص سالهاست که مرده اما هنوز طوطی اش در روز بازدیدکنندگان زیادی دارد و این طوطی ماکائو (ارا) در مقابل توریست ها و بازدید کنندگان حرکات جالبی انجام می دهد و توریستها را سرگرم می کند


بیماری های کاسکو  

وقتی شما به کاسکو غذای مناسب بدهید دچار اسهال نخواهد شد . اما اگر تغیه مناسب نداشته باشد زود اسهال می شود

اگر مدفوع طوطی ابکی بود یعنی طوطی اسهال دارد . می بایست همیشه سفت و به رنگ سبز، سفید باشد. البته ممکنه میوه هایی مانند گیلاس رنگ مدفوع را اندکی قرمز بکند.

توجه داشته باشید که رنگ زرد در مدفوع نشانه عفونت و چرک در بدن می باشد.

کاسکو به خاطر اینکه در منطقه ای معتدل در افریقا زندگی میکند و هیچ رابطه ای با سرما و باد ندارند به همین خاطر سوز و سرما دشمن بزرگی برای سلامتی کاسکوی شما می باشد. هیچ گاه کاسکوی خود را در مجاورت باد قرار ندهید. اگر کاسکوی شما کمی سرماخورده باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر چنانچه دکتر در نزدیکی محل شما نیست تا رسیدن به نزدیکترین دکتر این کارها را انجام دهید:

۱. از داروخانه او ار اس بگیرید،نیمی از  او ار اس را در ظرف اب کاسکو حل کنید باعث می شود که کاسکوی شما کمتر مواد بدنش را از دست بدهد و جلوگیری می کند از ادامه اسهال.

۲. چند قرص تتراساکلین هم بگیرید و اندکی از تتراساکلین را هم به خورد کاسکو دهید، معمولا اگر اوضاع طوطی شما خیلی بد نشده باشد اب و غذا می خورد اما اگر دیر بیماری را تشخیص داده باشید غذا نمی خورد و احتمالا فقط اب می خورد پس  داخل اب بریزید تا زودتر بخورد و به بدنش برسد.

۳. اگر رنگ مدفوع کاسکو یا طوطی شما زرد است هم تا پیش از رساندن به دکتر می توانید کمی چرک خشک کن در ظرف ابش بریزید.

فراموش نکنید من دامپزشک نیستم و شما می بایست در اولین فرصت طوطی خود را به صورتی که باد بهش نخوره مثلا داخل یک کارتون مقوایی کوچولو قرار دهید و به یک دکتر خوب که از قبل انتخاب کرده اید و به او اطمینان دارید مراجعه کنید.


هرگز به طوطی خود خصوصا کاسکو غذای چرب ندهید وهمچنین غذاهای نمک دار دشمن سلامتی طوطی شما است.

تغذیه نادرست علت اصلی دولایه شدن و یا پوسته پوسته شدن نوک منقار طوطیها و خشک و شکننده شدن پرو بال می باشد. با مراجعه به بخش فروش
می توانید غذاهای اماده بسیار مفیدی را که تقویت کننده و دارای ویتامینها و کلسیم های مورد نیاز هستند را خزیداری کنید.

پرنده ای که دچار اسهال خونی شده باشد پرونده زندگیش در حال بسته شدن است.

با مشاهده کوچکترین بیحالی یا دیگر علایم  فورا به دکتر دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

کاسکوها احتیاجی به واکسن یا  امپول ندارند اما واکسن نیوکاسل واجب است و بهتر است به صورت قطره خوراکی دکتر به خورد طوطی بدهد خیلی بهتر است از اینکه سوزن به طوطی بزند.


پسیتاكوز (تب‌ طوطی‌؛ اورنیتوز)

البته این بیماری کم پیش میاد و همانطور که در زیر اورده شده برای خود طوطی خطرناک هست ،در این بیماری که کم اتفاق می افتد خطر چندانی متوجه انسان نیست.

یکی از مسائل مهمی که در نگهداری از حیوانات مخصوصاْ در محیط منزل باید حتماْ به آن توجه ویژه داشت اینست که وجود آن حیوان باعث انتقال بیماری به افراد خانواده نشود و به همین خاطر باید در مورد بیماریهای قابل انتقال از حیوانات به انسان تحقیق کنیم.در خصوص کسانی که از طوطی نگه داری می کنند یکی از این نوع بیماریها ُتب طوطی هست که در زیر مطلبی را در این خصوص می گذارم:

پسیتاکوزیس (تب طوطی)

پسیتاکوزیس یا تب طوطی بیماری که طوطیان می توانند به ارمغان بیاورند

 در جهان بیماری های گوناگونی وجود دارند که برخی از آنها جزء بیماریهای مشترک انسان و دام می باشند، آشنا شدن و شناخت این بیماریها به معنای کشتن حیوانات آلوده نیست بلکه شیوهای به کنترل در آوردن و برخورد صحیح با حیوانات آلوده است.  بیماری پسیتاکوزیس نیز در شمار بیماریهای مشترک قرار می گیرد، پسیتاکوزیس بیماری است که خانواده طوطی سانان ( کاسکو، طوطی سبز، مرع عشق و ... ) را درگیر می کند در صورتی که این بیماری کبوتر را مبتلا کند به آن اورنیتوز گویند.  همانطور که گفته شد بیماری در طوطی سانان دیده می شود، کبوتر نیز از دیگر حیوانات مستعد ابتلا به بیماری است، بیماری از طریق این دو پرنده می تواند به دیگر پرندگان انتقال پیدا کند  انسان نیز  در صورت تماس با عامل پسیتاکوزیس می تواند به این بیماری مبتلا شود.  بیماری پسیتاکوزیس از طریق تماس با مدفوع آلوده پرندگان مبتلا، هوا و حشرات  قابل انتقال به انسان است،

 میكروب‌ها از طریق‌ استنشاق‌ هوای‌ حاوی‌ این‌ میكروب‌ یا آسیب‌ پوستی‌ ناشی‌ از نوك‌ زدن‌ یا گاز گرفتن‌ پرنده‌ مبتلا به‌ انسان‌ منتقل‌ می‌شود. دوره‌ نهفتگی‌ بیماری‌ پس‌ از تماس‌ با میكروب‌ 3-1 هفته‌ است‌.

خوشبختانه بیماری از طریق تخم،  قابل انتقال به انسان نیست. بیماری پسیتاکوزیس در حال حاضر بیشتر بومی مناطقی همچون: جنوب شرقی آسیا بخشهای از جنگلهای افریقا و امریکا است، این مناطق در واقع زیستگاه طبیعی طوطیان می باشد.

نشانه های بیماری در پرنده و انسان: پرنده غذا نمی خورد، پرها در اثر اسهال سبز رنگ است، ترشحات مخاطی در بینی و چشم پرنده دیده می شود، با افزایش ترشحات، چشم بسته شده و در نهایت پرنده بینایی خود را از دست می دهد.پسیتاکوزیس دستگاه تنفسی طوطیان را کاملا در گیر می کند. زمانی که انسان به عامل بیماری پسیتاکوزیس آلوده می شود علایمی نشان نمی دهد  از زمان ابتلا تا بروز علایم بیماری پسیتاکوزیس در انسان حداقل دو هفته زمان لازم است علایم اولیه شامل لرز، ضعف  و سردرد است  فرد بیمار تک سرفه  دارد.در صورت حاد شدن بیماری پسیتاکوزیس در انسان علایم استفراغ، اسهال یا یبوست، افسردگی، بزرگ شدن کبد دیده می شود.

تشخیص بیماری تنها توسط دامپزشک در مورد پرندگان و پزشک در مورد انسان انجام می شود.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

تماس‌ با پرندگان‌ به‌ خصوص‌ در باغ‌وحش‌ها، پرنده‌ فروشی‌ها یا مزارع‌

نکاتی چند برای افرادی که  با پرندها کار می کنند :

1-  هیچگاه پرنده خود را از پرنده فروشی های کثیف  و غیره بهداشتی تهیه نکنند.

2- در صورتی که پرنده انها از کشورهای که ببیماری پسیتاکوزیس در آن وجود دارد تهیه می کنند حتما قبل از ورود پرنده به خانه، توسط دکتر دامپزشک معاینه شود.

۳- در صورت بروز علایم بیماری در پرنده به هیچ هنوان خود درمانی برای طوطی سانان انجام ندهند و پرنده خود را به نزدیکترین کلینیک دامپزشکی محل اقامت خود ببرند.

آنچه در مورد بیماری پسیتاکوزیس طوطیان قابل گفتن است این است که بیماری خوشبختانه جزء بیماریهای بومی منطقه خاورمیانه نیست و موارد ابتلا به این بیماری در کشور ما تا کنون به صورت رسمی گزارش نشده است.

درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟

 اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان دارای‌ علایم‌ پسیتاكوز باشید.
بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌:
ـ تب‌
ـ عدم‌ تسكین‌ درد با گرم‌ كردن‌ محل‌ یا مسكن‌ها
ـ تشدید كوتاهی‌ نفس‌
ـ تیرگی‌ یا كبودی‌ ناخن‌ انگشتان‌
ـ خلط‌ خونی‌
ـ تهوع‌، استفراع‌ یا اسهال‌و سر درد

عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با تشخیص‌ و درمان‌ زودرس‌ در عرض‌ 14-7 روز بهبود می‌یابد. بدون‌ درمان‌ تب‌ 3-2 هفته‌ باقی‌ مانده‌ و سپس‌ به‌ آهستگی‌ شروع‌ به‌ كاهش‌ می‌كند.

 عوارض‌ احتمالی‌ :

 پنومونی‌ یا ذات‌الریه‌ شدید یا كشنده‌

 درمان‌:

 درمان‌ شامل‌ درمان‌ دارویی‌ (گاهی‌ درمان‌ وریدی‌) و مراقبت‌های‌ حمایتی‌ از جهت‌ علایم‌ بیمار می‌باشد.
- برای‌ جلوگیری‌ از انتقال‌ بیماری‌ به‌ دیگران‌ از طریق‌ سرفه‌ و خلط‌ بیمار باید بیمار حدا از دیگران‌ مراقبت‌ شود.
- برای‌ مرطوب‌ كردن‌ هوا و در نتیجه‌ رقیق‌تر شدن‌ ترشحات‌ ریوی‌ از یك‌ دستگاه‌ مرطوب‌ كننده‌ و اولرتاسونیك‌ با بخار سرد استفاده‌ كنید. درون‌ سدتگاه‌ تنها آب‌ خالص‌ بریزید و از ریختن‌ دارو درون‌ آن‌ خودداری‌ كنید. دستگاه‌ را هر روز تمیز كنید.
- از یك‌ بالشتك‌ گرم‌ كننده‌ یا كمپرس‌ گرم‌ و مرطوب‌ بر روی‌ قفسه‌ سینه‌ برای‌ تخفیف‌ درد استفاده‌ كنید.
- ار استعمال‌ دخانیات‌ خودداری‌ كنید.

 تتراسیكلین‌ (نوعی‌ آنتی‌بیوتیك‌) به‌ مدت‌ حداقل‌ ده‌ روز برای‌ كنترل‌ تب‌ و سایر علایم‌ تجویز می‌شود.
در صورتی‌ كه‌ سرفه‌ همراه‌ خلط‌ باشد از داروهای‌ ضد سرفه‌ نباید استفاده‌ شود زیرا در این‌ شرایط‌ سرفه‌ اثر سودمندی‌ در تخلیه‌ ترشحات‌ ریوی‌ دارد. اگر سرفه‌ بدون‌ خلط‌ و دردناك‌ باشد، می‌توان‌ از داروهای‌ ضد سرفه‌ استفاده‌ كرد.
برای‌ درد خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌، نظیر آسپیرین‌ یا استامینوفن‌ توصیه‌ می‌شود.

 استراحت‌ در بستر حداقل‌ تا 48 ساعت‌ پس‌ از رفع‌ تب‌، درد و كوتاهی‌ نفس‌ ضروری‌ است‌. پس‌ از آن‌ به‌ تدریج‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ طبیعی‌ خود را از سر بگیرید. خستگی‌ و ضعف‌ ممكن‌ است‌ برای‌ مدت‌ طولانی‌ باقی‌ بماند، بنابراین‌ نباید انتظار داشت‌ كه‌ توان‌ بیمار به‌ سرعت‌ به‌ حالت‌ عادی‌ بازگردد. رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. مصرف‌ مایعات‌ را تا حداقل‌ یك‌ لیوان‌ در ساعت‌ افزایش‌ دهید. این‌ كار به‌ رقیق‌تر شدن‌ ترشحات‌ ریوی‌ و در نتیجه‌ آسانتر شدن‌ آنها با سرفه‌ كمك‌ كند.

یکی از نشانه های فقر کلسیم ترک هایی روی منقار و ناخن اما میتونه از کمبود چیز های دیگه هم باشه . ولی من راهی بلدم که تشخیص این بیماری و اسان میکنه .

تشخیص : اگر دیدید پرنده بعد از کندن پرش ته پر را میجود و اینکار را چندین بار تکرار کرد مطمئن باشید بخاطر کمبود کلسیم داره کلسیمی که در پرش زخیره شده استفاده میکنه .

درمان : میتونید مقداری سفیده تخم مرغ ابپز شده یا یه استخوان کوچک ابپز شده ی مرغ ( بدون چاشنی اضافی ) بهش بدید تا سلامتی شو بدست بیاره .

حمام کردن کاسکو

چون کاسکوها در منطقه ای معتدل در طبیعت زندگی می کنند در اسارت به مکانهایی مانند ایران اورده می شوند که اب و هوای گرم و خشک و سرد دارد و به همین جهت شما می بایست هفته ای یکبار (در ماه های سرد دو هفته یکبار) با یک ابپاش به ارامی روی بدن کاسکو کمی اب گرم بپاشید. تا پرها خشک و شکننده نشوند. و کاسکو احساس شادابی کند. البته نباید یکباره این کار را انجام دهید چون ممکن است ترس در پرنده شما ایجاد کند!.

استعداد انواع طوطی ها در تقلیدصدا و سخن گفتن

کاکادوها:

بطور کلی در کتاب های تخصصی عقیده بر ان است که کاکادوها استعداد مثلا انواع

امازون یا کاسکو را در حرف زدن ندارند.کاکادوی چشم برهنه بایستی بالاترین استعداد

را در یادگیری کلمات در خانواده خود دارا باشد.برخی از انواع کاکادو جیغ های بلندی

کشیده و قادر به تقلید هر نوع صدایی بوده و سوت زدن می اموزد.

 

لوری ها:

در پاسیو تماس زیادی با نگهدارنده خود داشته باشند به او خو گرفته و حرف زدن نیز

خواهند اموخت.برخی از لوریها به ندرت استعداد حرف زدن دارند.صدای طبیعی انها

را سوت ممتد تشکیل میدهد.

 

مرغ عشق ها:

برخی از انواع ان قادرند که کلمات محدودی را تلفظ نمایند ولی این به منزله ان نیست

که انها استعداد حرف زدن را کاملا دارا میباشند.

طوطی بزرگ اسکندر(در ایران به شاه طوطی معروف است):

طوطیان اصیل از استعدادخوبی برای حرف زدن برخوردارند.چنین برمی اید که نرها در این

زمینه از ماده ها با استعداد ترند.صدای طبیعی انان نیز مطبوع است.

طوطی کوچک اسکندر(ملنگو):

این طوطی توانایی یادگیری کلمات را دارد

طوطیان جدایی ناپذیر:

انها از استعداد ضعیفی برای حرف زدن برخوردار بوده و یا اصولا توانایی انرا ندارند.اما

صدای طبیعی انها مطبوع است.

طوطی امازون:

درباره استعداد یادگیری کلمات از جانب امازونها عقاید متفاوتی وجود دارد.برخی مثالها

گویای انند که امازونها نیز شبیه طوطیهای خاکستری(کاسکو ها) قادر به یادگیری کلمات

بوده و از کلمات اموخته شده در جای خود و به گونه ای منطقی استفاده می نمایند.

جیغ های طبیعی امازونها در انواع اهلی زمانی مشاهده میشود که حیوان احساس

کم حوصلگی کند.در حالت ترس نیز صدای مخصوصی در می اورد.

طوطی خاکستری(کاسکو):

هیچ یک از انواع طوطیها استعداد انواع خاکستری را در حرف زدن ندارند. تنها امازونها

در این خصیصه با انها رقابت دارند.البته نباید فراموش کرد که استعداد حرف زدن خصیصه

ای کم و بیش فردی است.طوطی خاکستری اهلی هر نوع صدایی نظیر صدای سگ و

صدای پرندگان وحشی و صدای تلفن و صدای دریا و سرفه را قادر به تقلید میباشد.انان

تمامی یک اواز را سوت زده و صدای انسانهای اطراف خود را تقلید نموده و کلماتی را

که اموخته اند بطور منطقی و بسته به موقعیت خاص خود به کار میبرند.در صورتیکه

پرنده به طریق مطلوبی نگهداری شود صدای جیغ بلند طبیعیش را به ندرت خواهید

شنید.در عوض صدای ارامی در اورده و می غرد.

طوطی ارا:

اراها خصوصا انواعی که از جوانی در مجاورت انسان بزرگ شده باشند برخی کلمات

را خواهند اموخت. اما تنها قادر به تلفظ بعضی کلمات بوده و نمی توانند جمله ای را

ادا نمایند. صدای طبیعی انها جیغ گوش خراشی است که در جانوران اهلی تنها به

هنگام ترس شنیده میشود

طوطی خاکستری شما با حرکات خود به شما چه میگوید ؟
بدانستید که خاکستری ها همانند ما انسانها احساس دارند ؟میدانید که تنها آرزوی این کوچولو های دوست داشتنی این است که نخست منظور آنهارا بفهمیم و خواسته ایشان را بر آورده کنیم ؟ راستی این کوچولو ها اصلا چرا حرف میزنند ؟ ضریب هوشی آنها چقدر است ؟
برآنیم تا به این پرسشها پاسخ دهیم

بارها دیدیم که طوطی ها بلاخص خاکستری ها توان این را دارند که قطر عنبیه چشم خود را چندین بار باز و بسته کنند .به این عمل پینیگ
( pinning ) میگویند .این نشان شادمانی یکباره است
گاهی اوقات وقتی خستگی در میکنند
همینطور زمانی که دنبال چیزی میگردند . فقط یادتان نرود که اگر همراه این عمل پرهای گردن و شانه هایشان بلند شود از شما گاز محکمی خواهد گرفت .

فراموش نکنید که خمیازه کشیدن خاکستری ها همیشه واقعی نیست بلکه انواعی از خاکستری های اصیل و باهوش میتوانند شما را اغوا کنند .
مانی که گردن خود را دراز تر از حد معمول در بیاورد و شروع به استفراغ کند نیاز دو چندان به محبت شما دارد کما اینکه این کار را برای جنس مخالف یا بچه هایشان انجام میدهد .


اگر کل بدنش بلرزد بشدت ترسیده اما اگر فقط قسمت سینه اس بلرزد به ناگاه شادمان شده .

زمانی که سرش را هنگام یادگیری تند تند تکان میدهد دنبال اطلاعات و داده ها میگردد .

وقتی سوت میزنند به شدت خوشحال هستند وقتی آرام با خود حرف میزنند در حال تمرین هستند.
به همان اندازه که بلند حرف بزنند نیاز بیشتری به توجه دارند .بلند تر حرف زدن وی برابر است با نیاز بیشتر به توجه شما.

سق زدن معمولا زمانی است که دوست دارد روی دست شما بیاید و با شما شوخی کند .

جالب است بدانید همانند سگها زمانی که طوطی ها دمشان را تکان میدهند میخواهند بگویند : از اینکه دوباره دیدمت خوشحالم عزیزم .
اما اگر به همراه دم تکان دادن خس خس کند یا صدای خاصی از گلویش در بیاید نشان عفونت در بدن طوطی شماست .

اگر قلمرو این کوچولو ها تهدید شود با ضربه زدن پا آن محدوده را مشخص میکنند .


خاکستری ها موجودات عجیبی هستند موجوداتی که برخی معتقد اند گردش 360 درجه ای گردن آنها تلفیقی از احساس و هوش در ایشان ساخته است که میتوانند همانند بچه 5 ساله همه چیز را درک کنند.


قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic