کوچکترین کوسه جهان
 
فعالان حفاظت از محیط زیست دریایی در فیلیپین موفق شدند ، کوچکترین کوسه جهان را در آبهای این کشور کشف کنند.
گروهی از محققان و پژوهشگران اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN و صندوق حفاظت از حیات وحش WWF در فیلیپین موفق شدند ، در آبهای شرقی این کشور یک کوسه ۵۰ سانتی‌متر را بیابند و این جاندار دریایی را کوچکترین ماهی آبهای آزاد نام نهادند.
یکی از محققان این گروه تحقیقاتی درباره این کوسه می‌گوید: این کوسه به اندازه دست یک انسان بالغ است و تاکنون چنین موجودی در آبهای آزاد کشف نشده،به همین دلیل جزو نوادر تاریخ علوم زیستی در جهان به شمار می‌رود. از طرفی این نوع از کوسههای کوچک اندازه تا ۷۰ سال عمر می‌کنند


کوچک‌ترین سگ های دنیا


 
 

«ساینتالوژی» یا «داکی»  در ایالت متحده آمریکا، ایالت ماساچوست و شهر چارلستون زندگی می‌کند و کوچک‌ترین سگ دنیا محسوب می‌شود. ساینتالوژی تنها 630 گرم وزن و 12 سانتی‌متر طول دارد.

و سگی دیگر به اندازه یک سوم سایز یک خوکچه هندی با وزنی حدود 100 گرم است.صاحبش او را تام بندانگشتی نامگذاری کرده است. تام به قدری کوچک است که در یک فنجان چای جا می شود و حتی ایستاده هم نمی تواند ازمادرش تغذیه کند.


کوچکترین گربه جهان
 
 
 
مستر پیبلس(Mr. Peebles) کوچکترین گربه جهان است.که موسسه رکوردهای جهانی گینس نیز این گربه را به عنوان کوچکترین گربه جهان با 2 سال سن،یک کیلوگرم وزن و 15 سانتی متر درازی پذیرفته است. این گربه به طور کامل در یک لیوان 200 میلی گرمی جا میشود.مستر پیبلس کوچک که حالا یک ستاره شده در گذشته زندگی بدی داشته و صاحب قبلی اش او را دوست نداشته چون که خیلی کوچک بوده.

مستر پیبلس هم اکنون با دکتر Donna Sassman در ایالت ایلی‌ نویز در ایالت‌ متحده‌ امریکا زندگی می کند. وی میگوید من در خانه ای در حال واکسن زدن به سگی بودم که این گربه با نمک را دیدم و از صاحبش پرسیدم آیا میتونم اون را داشته باشم و اون پذیرفت و گربه را به من داد.

دکتری در کلینیک دامپزشکی می گوید مستر پیبلس دارای اختلال ژنیتیکی میباشد و تا مدتها انتظار میرود بتواند عنوان کوچکترین گربه جهان را نگه دارد.زیرا مستر پیبلس از سن نرمالی که گربه ها به رشد کامل میرسند گذشته است.

دکتر Donna Sassman میگوید من هنوز مجبورم روزی 4 وعده غذا به او بدهم تا با این کار وزنش را حفظ کنم.او میگوید من اون را بین خودم و شوهرم گذاشته و او در بالای بازو های من میخوابد،و هنگامی که هوا سرد است او برروی گردن من میخوابد.و یکی از بهترین عادت های گربه کوچولو آمدن روی چانه من و لیسیدن و بوسه دادن به من است.

جالب است بدانید کوچکترین نژاد گربه های جهان نژاد سنگاپوریست.


کوچکترین پرنده جهان
 
کوچکترین پرنده جهان مرغ پرنده زرین پر زنبوری یا مرغ مگس خوار( Bee Hummingbird) ، نام علمی(Mellisuga helenae) بومی کوبا میباشد.

دلیل اینکه به آنها مرغ پر زنبوری یا صدا زنبوری گفته میشود این است صدا بال آنها در حال پر زدن مانند وزوز زنبور میباشد.این پرنده دارای وزنی در حدود 8 / 1 گرم و درازی5 تا 7 / 5سانتی متر میباشد.

نر این نوع پرنده از ماده کوچکتر میباشد.نر این پرندگان دارای کاکل و گلویی به رنگ سبز آتشین میباشند.این پرنده دارای پرهای آرایشی رنگین کمانی میباشد که پرهای قسمت بالایی بدن وی مایل به آبی و قسمت زیرین آن خاکستری مایل به سپید میباشند.ماده این پرنده در قسمت بالا به رنگ سبز مایل به آبی و در قسمت زیرین به رنگ خاکستری کمرنگ میباشد و دم آنها دارای نقطه های سپید میباشد.نرهای تولید مثلی این پرندگان دارای سر،چانه و گلویی به رنگ سرخ آتشین میباشند.دسته غیر تولید مثلی های این پرتدگان شبیه ماده ها میباشند به جز نقطه های آبی رنگ بر روی بالهایشان که آنها را از ماده ها جدا میکند.

مادها در هر بار تخم گذاری فقط دو تخم میگذارند که دارای نقطه های صورتی و مایل به نارنجی هستند.

تخم های مرغ پر زنبوری
این پرنده های دوست داشتنی کوچک مانند یک زنبور می مانند و بسیار چابک و سریع میباشند.آنها میتوانند مانند یک هلی کوپتر در یک نقطه در حال پر زدن بایستند.مرغ پر زنبوری در هر ثانیه 80 بار پر میزند که این پر زدن به چشم انسان مانند یک لکه یا بلوری نامشخص میماند.پرهای رنگین کمانی این پرنده مانند یک تکه جواهر می ماند.نوک تیز و باریک این پرنده برای کاوش ژرف در گل ها ساخته شده است.آنها با زبان دراز و لوله مانند خود شهد گل ها را می مکند و گاهی حشره های ریز و عنکبوت ها را نیز با آن میخورند البته وقتی نوشیدنی آنها کم باشد.در هنگام خوردن مرغ پر زنبوری گرد ها گل ها را بر روی بال و سرش با خود میبرد و وقتی از گلی به گل دیگر میرود آنها را پخش و گرده افشانی میکند و بدین ترتیب نقشی مهم در پرورش گیاهان ایفا میکند.
 
مرغ پر زنبوری
ماده مرغ پر زنبوری با استفاده از تارهای عنکبوت،پوست درختان، و گلسنگ ها لانه ای با ردیف هایی از الیاف نرم به شکل یک فنجان با قطری در حدود 5 / 2 سانتی متر میسازد،و بر روی تخم هایش که کوچکتر از دانه قهوه هستند می خوابد.
کوچک‌ترین ماهی دنیا

ژانویه سال 2006 دانشمندان نوعی ماهی در جنگل‌های انبوه و مردابی اندونزی یافتند که توانست عنوان کوچک‌ترین ماهی دنیا را به خود اختصاص دهد. این ماهی با اینکه تمام خصوصیات و اندام‌های یک ماهی معمولی را داراست، تنها 9/7 میلی‌متر طول دارد.

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات