عید نزدیک است و بازار لاک پشت های گوش قرمز هم داغ!!! 

ولی متاسفانه هنوز با توجه به اهمیت متخصصصین در انتقال بیماریها سالمونلا  از این خزنده شاهد نگهداری این موجود زنده زیبا در منازل هستیم. 

اینجانب در خصوص اینکه باید از این جانور نگهداری شود یا خیر هیچگونه اظهار نظری نخواهم نمود. 

فقط به این نکته اشاره خواهم کرد که اگر می خواهید از این خزنده نگهداری نمایید اصولی درمانی را نیز در باره آنها  یاد بگیرید. 

از جمله بیماریهایی که لاک پشت های گوش قرمز میگیرند چند نمونه آنرا همراه با درمانش برایتان قرار داده ام امیدوارم که مورد توجه علاقمندان قرار گیرد.

 


 

اگر لاك پشت شما خیلی كوچك است ، نرم بودن لاك می تواند طبیعی باشد ، در غیر این صورت نرم بودن لاك یك بیماری تلقی شده و علت آن كمبود كلسیوم و ویتامین D3 است. نام این بیماری Soft Shell یا Metabolic Bone Disease است. با رسیدگی زود می توان آن را برطرف كرد. ممكن است كه این بیماری موجب بیماری های دیگر به علت رژیم غذایی فقیر و شرایط بد بشود. كلسیوم مهم ترین مسؤول سفت بودن اسكلت و لاك می باشد. كمبود كلسیوم در خون سبب می شود كه بدن كلسیوم مورد نیاز خود را از اسكلت دریافت كند و این سبب سست شدن اسكلت و لاك می شود و این كمبود باید به طریقی جبران شود. گوش قرمز های جوان با سرعت بالایی رشد كرده و نیاز زیادی به كلسیوم دارند. همچنین گوش قرمز های ماده در هنگام تخم گذاری(چون كلسیوم در تشكیل پوسته تخم خیلی مهم است). پلت های استاندارد برای لاك پشت ها(كه در ایران یافت نمی شود) و سبزیجات معیت ، می توانند مقدار كافی كلسیوم را فراهم آورند. همچنین از مكمل های كلسوم مثل كف دریا(كه می توانید در ایران هم تهیه كنید) استفاده كنید. توجه كنید كه سبزیجاتی كه اگزالیك اسید دارند ، مثل اسفناج ، جلوی جذب كلسیوم را گرفته و هرگز نباید به لاك پشت های گوش قرمز داده شود. غذاهایی كه مقدار بالایی فسفر به نسبت كلسیوم دارند ، نباید به لاك پشت ها داده شوند. توجه : جذب كلسیوم به ویتامین D3 وابسته است كه معمولا از اشعه UVB به دست می آید ، ولی همچنین می توان آن را از مكمل های تغذیه ای به دست آورد. بهترین منبع UVB برای لاك پشت اشعه خورشید می باشد. در صورت ادامه نرم شدن لاك ، ممكن است نقاط دارای رنگ سفید به وجود آید و یا لاك تغییر شكل دهد. ممكن است كه لاك پشت ها دیگر غذا نخورند یا سست و بی حال باشند. لرزش های غیر ارادی نیز ممكن است دیده شود. در این صورت كلسیوم رژیم غذایی باید به سرعت اصلاح شود و در صورت لزوم دامپزشكی كلسیوم را به لاك پشت تزریق كند(در خارج از كشور). به هر حال كلسیوم و ویتامین D3 ارزان ترین و آسان ترین راه جلوگیری از این عارضه می باشد. متأسفانه در ایران چراغ UVB برای تراریوم ها وجود نداشته و اشعه خورشید كه از شیشه عبور كند ، گویا مقدار UVB اش بسیار پایین بوده و بی تأثیر می باشد. بهترین كار این است كه كف دریا را(به عنوان یك منبع خوب كلسیوم) از عطاری ها تعیه كرده و پی از آبكشی خوب ، و البته جدا كردن قسمت سخت آن در اختیار لاك پشت بگذارید تا خودش به میل خودش آن را بخورد و دچار این عارضه نشود. همچنین در صورت دسترسی به پلت هایی مثل رپتومین(كه در خارج كشور فراوان است) ، می توانید از بالانس بودن آن به عنوان یك رژیم غذایی كامل برای لاك پشتتان مطمئن شوید
 


همچنین كلسیوم می تواند باعث تشكیل پوسته تخم شود.

*
از بیماری های رایج لاك پشت ها می توان به بیماری های قارچی اشاره نمود. گاهی اوقات بر اثر فعالیت قارچ ها ، لاك نرم می شود و لكه های بی رنگ یا سفیدی بر روی لاك و دست و پا و سایر نقاط بدن دیده می شود. در این مورد ، استفاده از دارو های ضد قارچ كه می توانید از آكواریوم فروشی ها تهیه كنید و البته پرسیدن مقدار و طرز مصرف صحیح آن می تواند موجب درمان شود. همچنین قرار دادن یك چراغ هالوژن به عنوان منبع خوب گرما در قسمت خشكی تراریوم و فراهم آوردن دمای حدود32 تا 35 درجه برای منطقه خشكی توسط چراغ هالوژن ، لاك پشت ها را به آمدن به منطقه خشك تشویق كرده و در جلوگیری از به وجود آمدن قارچ بسیار مؤثر خواهد بود.

*
چشم های بسته ، پف كرده(ورم كرده) و قرمز شده می تواند بر اثر عوامل زیر به وجود آید:

اگر یك چشم باشه كه بسته مونده ، اغلب این حالت در اثر آسیب دیدن در نتیجه برخورد با لبه قسمت خشكی ، یا در اثر پنجه های لاك پشت های دیگر و یا عوامل تیز دیگری در تراریومش است.


اگر كه دو چشم است كه بسته مانده ، باید به دنبال مشكلات دیگری بود. انواع جراحات ، انواع عفونت ها ، ورم گوش ، كلر ، عفونت های باكتریایی ، شرایط بد آب(آب بد كیفیت) و جیره غذایی فقیر و ضعیف همگی می تواند باعث این حالت شوند. همچنین وجود این حالت در چشم می تواند نشانه كمبود ویتامین A ، بیماری نرم شدن لاك(كه در بالا توضیح داده شد) و عفونت های تنفسی باشد. در واقع حساسیت چشم باعث می شود كه به سرعت ایراد ها و عفونت های دیگر را آشكار سازد.

مهم ترین علت چشم های باد كرده ، بسته یا قرمز شده استفاده از آب حاوی كلر است. در برخی گونه ها غلظت بالای كلر چنین واكنش هایی را به دنبال دارد. گاهی اوقات در این شرایط لاك پشت چشم را بسته ، گاهی می مالد و سرش را تكان ناگهانی می دهد. این حالت معمولا چندین ساعت طول می كشد. اگر كه این مشكل از كلر باشد ، باید از موارد ضدكلر استفاده كنید یا 24 ساعت قبل از قرار دادن آب در تراریوم ، آب را در محلی ظرفی نگه دارید تا كلرش بپرد.

همچنین این مشكل ممكنه در اثر واكنش لاك پشت شما نسبت به شرایط آب باشد. در این صورت ممكن است كه این حالت در اثر ضعف در عملكرد فیلتر شما به وجود آید ، كه در این صورت از فیلتر بزرگتر یا بهتری استفاده كنید تا كیفیت آب بهتر شود. تعویض آب برای لاك پشتتان سودمند خواهد بود و كمك خواهد كرد كه بفهمید كه آیا مشكل از آب بوده یا نه.

كمبود ویتامین A می تواند همین حالات را ایجاد كند. اگر شما از غذاهای ثابتی كه حاوی ویتامین ها نیست استفاده می كنید یا مكمل های معدنی و ویتامینی در اختیار لاك پشتتان قرار نمی دهید ، این حالت بسیار محتمل خواهد بود. داروی خانگی برای این حالت استفاده از مقدار كمی قطره ویتامین A یا روغن كبد ماهی بر روی پلك ها خواهد بود. دادن گوشت لخم و یا غذای كامل آماده لاك پشت آب شیرین نیز گاهی می تواند سبب كمبود ویتامین A شده و آن نیز باعث التهاب چشم ها می شود.

و در آخر اگر این حالت به علت عفونت به وجود آمده باشد ، بی درنگ توجه نشان داده. به یاد داشته باشید كه همه عفونت های چشم ، وابسته به خود چشم نیستند. آن ها ممكن است كه از عفونت های سایر قسمت های بدن باشند و به سادگی خودشان را در چشم ها به صورت ورم و بسته شدن چشم نشان دهند. در این صورت باید برای تشخیص عوامل دیگر در وضعیت لاك پشت را مورد توجه قرار داده و در صورت تشخیص از داروهای مناسب استفاده شود. گاهی اوقات از آنتی بیوتیك ها و گاهی هم از داروهای ضدقارچ ماهی و ... برای درمان عفونت های و قارچ لاك پشت استفاده می شود. البته با توجه به دستور روی دارو و یا با توجه به جثه(وزن لاك پشت) و مقدار تجویز شده دارو ، باید آن را مصرف كرد

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic