تبلیغات
قناری - فنچ
فنچ
ا


فنچ ها از پرندگان قاره ی استرالیا اند که در گله های حتی چند هزار تایی در دشت های قاره ی استرالیا زندگی می کنند.فنچ ها زندگی اجتماعی را خیلی دوست دارند.اغلب مردم با این پرنده ی کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده اند.این پرنده انواع گوناگونی دارد ،اما اغلب فنچ ها در ایران از نوع ((zebra finch))هستند.

زیبایی،آواز این پرنده،شیطنت ها و از همه مهمتر قابلیت تکثیر بسیار آسان آن باعث جذب طرفداران این پرنده شده است.

فچ های نر دارای نوک پررنگ تر و قرمز اند،در زیر بال های نرها پرهای قهوه ای با خال های سفید و در سر گوشواره های نارنجی به چشم می خورد.ولی در ماده ها نوک کمرنگ تر و نارنجی و پرهای کم نقش و نگار تری به چشم می خورد.

به طور کلی نرها از ماده ها زیباترند.

غذای اصلی فچ ها ارزن است که آنها با نوک خود پوست آن را کنده و مغزنرم آن را صرف می کنند.اما دادن سبزی جات و میوه های تازه مانند:کاهو،جعفری،گشنیز،کلم،سیب و...را نباید فراموش کرد.سنگریزه ها هم باید در دانخوری باشند تا به خرد شدن دانه ها در سنگدان کمک کنند.

فنچ ها از پوسته سفیده و کمی زرده ی تخم مرغ آبپز به خوبی تغذیه می کنند.بنابراین هفته ای دوبار به فنچ هایتان تخم مرغ آبپز بدهید.ریختن قطره ی مولتی ویتامین در آب فنچ ها در هفته دوبار در حالی که آن آب را بعد از 5-6ساعت عوض می کنید به تقویت فنچ ها کمک بسیاری می کند.

همانطور که گفتم فنچ ها قابلیت تکثیر بالای دارند.تکثیر این پرنده خیلی آسان و در هر ماه یکبار انجام میگیرد. اکثر علاقه مندان آن به همین خاطر آن را انتخاب می کنند و اغلب طرفداران آن مبتدی ها و کودکان هستند.

برای تولید مثل این پرنده وجود لانه های مخصوص آن که در پرنده فروشی ها هم عرضه می شود ضروری است.

درون لانه را پنبه ی زده شده قرار دهید.پرنده های جفت شده لانه ای را انتخاب کرده و سپس پنبه های درون آن را به بیرون برده به هم می بافند و دوباره به لانه برده لانه را آماده می کنند.عمل لانه سازی بسیار زیباست.

بعد از آماده شدن لانه پرنده ها مدتی در آن رفت و آمد می کنند و سپس تخم گذاری می کنند.هر پرنده ی ماده بین 4-6 تخم می گذارد. هر تخم به فاصله ی یکروز گذاشته و به همین ترتیب هم جوجه می شوند. بعد از اتمام تخم گذاری فنچ های جفت شده هر کدام به نوبت روی تخم ها می خوابند تا پس از 14 تا 16 روز جوجه ها در آیند

در این مدت دادن تخم مرغ آبپز و قطره ی مولتی ویتامین به فنچ ها را به هیچ وجه قطع نکنید.
فنچ


نژادهای مختلف فنچ


نژادهای مختلف فنچنژادهای مختلف فنچ


نژادهای مختلف فنچ

قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید