تبلیغات
قناری - آشنایی با انواع طوطی های کانور
طوطی کونور زرد یا طوطی خورشیدپراکندگی جغرافیایی: از گینه به طرف شمال تا برزیل

اندازه: ۳۰ سانتی متر


جیره غذایی: غذای طوطی به همراه دانه های کوچک غلات به اضافه میوه و سبزیجات

پرندگان نابالغ: غالبا سبز رنگ هستند و در مقایسه با بالغین رنگهای کمتری در روی بدنشان مشاهده می شود.


ویژگی و جزابیتهای این طوطی: طوطیهایی فعال و شاداب با رنگهای زیبا هستند.


در میان گونه های مختلف ارتینگا این پرنده از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است. با وجود این پرنده ء بسیار پر سروصدا و شلوغی است.

از انجا که این پرنده براحتی در قفس نیز قادر به جفتگیری و تولید مثل است بنابر این معمولا تهیه پرنده هایی که از ابتدا به دست انسان پرورش یافته اند کار چندان دشواری نیست.

جعبه اشیانه این پرنده باید ۳۰ سانتی متر مکعب حجم داشته باشد. این طوطی در هر دوره معمولا ۴ تخم می گذارد. تخمها پس از ۲۶ روز به جوجه تبدیل می شوند و جوجه های جوان پس از ۸ هفته توانایی پرواز پیدا می کنند.

به نظر می رسد که طوطی بیش از خویشاوندانش به حالت کندن پرها مبتلا می شود. بنابراین پرندگان بالغ بخصوص هنگامی که شدیدا تمایل به جفتگیری و اشیانه سازی داشته باشند ممکن است پرهای جوجه های خود را نیز بکنند!.

رنگهای بسیار زیبا و درخشان و طبیعت فعال و شاداب این کونور جذاب سبب شده که افراد زیادی این پرنده را در منازل خود نگه دارند.

اگرچه تولید مثل این طوطی بسیار اسان و راحت صورت می گیرد اما در این دوره این پرنده پرسروصداتر و شلوغتر می شود.


پراکندگی : شمال و جنوب آمریکا , شرق ونزویلا , شمال و جنوب برزیل و شمال امازون

وزن : 100-120 گرم میباشد.

طول : تقریبا 30 سانتی متر

ظاهر شناسی : خورشیدی ها دارای حلقه سفیدی به دور چشم هایشان دارند .این پرنده دارای پرهایی با رنگامیزی فوق العاده و دارای پوشپرهای سبز رنگ میباشند.

پرنده های جوان
پرهای سبز بیشتری دارند و بعد از چند وقت پرهای رنگی درآنها ظاهر میشود.

نر و ماده این طوطی شبیه هم هستند . یک فرد با تجربه و متخصص میتواند از روی ظاهر نر و ماده این پرنده را حدس بزند .

به طور مثال ماده ها کله ای گرد و کوچک تر از نرها دارند و نرها دارای کله ای مربع شکل و پیشانی صاف میباشند .

این روش برای تشخیص نر و ماده ها دقیق نیست و بهترین روش برای تعیین جنسیت این پرنده آزمایش DNA یا عمل جراحی میباشد.

عمر : خورشیدی ها میتوانند بین 25-30 سال زندگی کنند.

خصوصیات :
خورشیدی ها صدای بلندی نسبت به جثه کوچکشان دارند. خیلی زود با انسان اخت میشوند .

بازیگوش و زرنگ ، و حساس تر از مرغ عشق ها و کاکادو ها هستند .در بین CONUR ها این نژاد میتواند بهترین انتخاب باشد.شخصی قادر به نگهداری این پرنده است که با شخصیت مرغ عشق ها و کاکادوها آشنایی کامل داشته باشد.

خورشیدی ها پرنده های پر تحرکی هستند و بازی کردن , جویدن و جستجو کردن را دوست دارند

. توصیه میشود برای سرگرم کردنشان اسباب بازیهای گوناگونی را در قفس قرار بدهید.

پرنده ای اجتماعی است که موجب شادی شما و اعضای خانواده میشود .اگر وقت کافی برای توجه به این پرنده ندارید مسلما این پرنده انتخاب مناسبی برای شما نیست .

خورشیدی ها نیاز به ساعت ها توجه دارند . سخنگوی خوبی است و میتواند چیزهای زیادی بیاموزد. فقط با تمرین و توجه زیاد.

یاندای کانور
کانور بسیار شاداب است بسیار عابی حرکات نمایشی را فرا می گیرد.

طولش ۳۰ سانتی متر و محیط زیستش شرق برزیل می باشد.

سر گردن سینه و قسمت فوقانی شکمش طلائی پرهای پوششی بالها و نوک شاه پرها یش ابی قسمت فوقانی پرهای دم ابی سبز و زیرین انها خاکستری هستند.

نگهداری طوطی جاندی کونور به صورت گروهی در پاسیو هم جالب خواهد بود. نر و ماده دارای رنگامیزی یکسانی هستند اما معمولا ماده ها قدری از نرها کوچک تر هستند .

تکثیرش در پاسیو و قفس بزرگ میسر است. ۳ تا ۴ تخم می گذارند. جوجه ها پس از ۳۰ روز از تخم درامده و ۷ تا ۸ هفته بعد لانه را ترک خواهند کرد.


اطلاعات بیشتر:


کانور یاندای Jandaya Conure


کانور یاندای یا پاراکیت کله زردنام علمی: Aratinga jandaya


نام انگلیسی: Jandaya Conureسایر نامهای رایج: Yellow-headed Parakeetپراکنش: بومی شمال برزیلتوانایی تقلید صدا: نداردمشخصات : کانور یاندای بسیار زیبا است و رنگهای براق پرهاش زیبایی آن را دو چندان می کند.

اندازه اش حدودا ۳۰ سانتیمتر و وزنش ۱۲۰ گرم است. رنگ پرهای سر، گردن، سینه ، شکم و پاها نارنجی که در برخی قسمت ها مایل به زرد می شود. رنگ بالها سبز و رنگ پرهای دم آبی نیلگون است.رژیم غذایی در طبیعت: مانند سایر کانورهاشخصیت و رفتار: پرنده ای باهوش و دوست داشتنی است. مانند تمام کانورها یک طوطی اجتماعی بوده و به توجه صاحب خود نیازمند است.

آنها با تمام اعضای خانواده ارتباط برقرار کرده و بسیار خونگرم هستند. توانایی حرف زدنشان متوسط است هر چند که جز طوطی های سخنگو محسوب نمی شود اما در صورت نگهداری از جوانی می تواند کلماتی را تکرار کند.

یادتان باشد که مانند هم کانورها پر سرو صدا است.صدای بلند و جیغ مانندش باعث میشود که هر کسی تمایل به نگهداری از این طوطی زیبا نباشد.تولید مثل: کانور یاندای بر خلاف برخی از طوطی ها به راحتی در اسارت تولید مثل می کند. در صورتی که فضای قفس به اندازه کافی بزرگ باشد و برایشان لانه ای مناسب فراهم کنید می توانید جوجه های خوبی داشته باشید.
پاراکیت کارولینا یا کارولینا کانرپاراکیت کارولینا یا کارولینا کانر در امریکای شمالی می زیسته که اکنون نسل آن منقرض شده.


تنها گونه بومی ایالات متحده بود. این طوطی کوچک با دم دراز سبز رنگ با نام کارولینا به اندازه قابل ملاحظه ای اجتماعی بود. و در گله های بزرگ زندگی می کردند.

شکارچیان و از طرفی افت شمرده شدن انها برای مزارع و قطع درختان جنگلها برای ایجاد فضای بیشتر جهت زمین های زراعی و استفاده زیاد از پرهای ناحیه دم انها جهت تزیین کلاه خانم ها در سالهای ۱۹۰۰

و پیش از آن و نگهداری از انها به عنوان حیوان خانگی زیبا یکی از دلایل انقراض انها بود. به خاطر تعداد بیشمار تهدیدات مختلف نهایتا انها منقرض شدند.

انها حتی به اسانی در اسارت پرورش میافتند اما به دلیل اعتراض کشاورزان دسته های زیادی از انها کشته شدند هرچند که کشاورزان انها را برای مقابله با برخی از افت های مهاجم ارزشمند هم می دانستند.


انها قابلیت پرسه زدن اطراف شهرک های انسان ها را نداشتند و با تخریب بیشتر محیط زیست انها به سرعت نابود شدند.

اخرین نمونه های وحشی در شهرستان Okeechobee نزدیک فلوریدا در سال ۱۹۰۴ رویت شد. و اخرین پرنده اسیر در باغ وحش سینسیناتی در سال ۱۹۱۸ درگذشت.تعدادی تخم هم یافت شده که پس از تجزیه و تحلیل مولکولی می توان تعیین کرد که ایا این تخم ها از کارولینا کانور نابود شده هستند یا خیر.

طوطی کونور نقاب قرمز
پراکندگی جغرافیایی: اکوادور و پرو

طول بدن: ۳۳ سانتی متر


جیره غذایی: غذای طوطی همراه دانه غلات به اضافهء میوه و سبزیجات.


پرندگان نابالغ: فاقد پرهای قرمز رنگ بر روی سر و پاهای خود می باشند.


تعیین جنسیت: تفاوت ظاهری بین جنس نروماده وجود ندارد.


ویژگی و جذابیتهای این طوطی: پرنده ای رنگارنگ است که خیلی زود اهلی می شود و استعداد زیادی در زمینه های مختلف دارد.


کونور به دسته ای از طوطیهای کوچک امریکایی اطلاق می شود. کونور نقاب قرمز یکی از اعضای خانوادهء کونورهاست که اگرچه قسمت اعظم بدن ان سبز رنگ است، اما پرهای قرمز رنگ نیز در روی بدن ان یافت می شود.

رنگ قرمز صورت این پرنده بیش از سایر علامتهای قرمز بدن ان جلب توجه می کند.

سایر گونه ها که ظاهری شبیه کونور نقاب قرمز دارند عبارتند از :

کونور پیشانی قرمز که پرهای قرمز فقط قسمت بالای پیشانی اش را پوشانده و کونور تاج اسقفی که پرهای قرمز به صورت پراکنده در سراسر بدن بخصوص روی پیشانی قرار گرفته است.


با اینکه کونورها عموما از سایر طوطیها مثل امازونها ارزانتر هستند اما انها را می توان به همان اندازه اهلی و دست اموز کرد. این پرنده نیز مثل سایر طوطیها اگر از سنین پایین نگهداری شود می تواند چند کلمه ای یاد بگیرد.
طوطی های کونور نقاب قرمز پرنده های زیبا و پر سرو صدایی هستند که اگر توجه بهشان شود به پرنده ای وفادار تبدیل خواد شد که علاقهء شدیدی به صاحب خود نشان می دهد.

اصولا کونورها بیش از سایر طوطیها به عنوان پرنده زینتی در منزل نگهداری می شوند.
قناری

اطلاعاتی در مورد همه ی پرنده های خانگی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید